Bankalar

Faizsiz Nakit Avans Veren Kampanya Yapan Bankalar

Bankalar, müşterilerinin her türlü finansal ihtiyaçlarını karşılamak adına faaliyette bulunan finansal kuruluşlardır. Sundukları ürünler ve hizmetlerle müşterilerinin finansal anlamda ihtiyaçlarını giderirler ve bu hizmet ve ürünlerin kullanımından doğan geri ödemelerden de kazanç elde ederler.

Genellikle bankalardan kullanılan en popüler ürünler bankaların sunmakta olduğu finansman ürünlerinden olan kredi kartları ile ihtiyaç kredileri olmaktadır. Bu ürünler, banka müşterilerinin en sık kullandıkları ve ihtiyaçlarını finanse etmede terci ettikleri ödeme yöntemleri arasında yer almaktadır

Taksitli veya Taksitsiz Nakit Avans; Bankalardan finansman anlamında çok daha geniş anlamlarda faydalanılabilecek olduğu gibi bankalardan alınan kredi kartları ile bankamatiklerden nakit avans adıyla verilen taksitli ve taksitsiz olarak kullanılabilecek olan kısa vadeli krediler kullanılabilmektedir. Nakit avansın kullanılmasının amacı ve bankalardan alınacak olan kredilerden farkı, bankalara kredi başvurusu yapıldığı zamanki gibi herhangi bir belge ya da evrak talebinde bulunulmamasıdır. Kullanılacak olan nakit avanslar, bankaların yurt dışında işlem yapılmasına müsait olan bankamatiklerden ve bankalardan da kolaylıkla nakit avans kullanımına imkan vermektedir. Bu şekilde, yurt dışındaki kimseler, nakit ihtiyacı duydukları zaman, o zamanın kuru ile bulundukları ülkenin para biriminden nakit çekiminde bulunabileceklerdir. Kredi kartlarında yeteri kadar limit olması durumunda ve bankanın kredi kartlarını nakit avans işlemlerine kapatmaması durumunda kişiler, bankalarının en yakın ATM’ sine giderek nakit avanslarını alabileceklerdir. Hemen hemen bütün bankalar, müşterilerine nakit avans kullanma imkanı sunmakla birlikte bu nakit avansların faiz oranları birbirine göre farklılık göstermektedir. Yazının devamında en popüler bankaların uygulamakta oldukları nakit avans faizlerine değinilecektir.

Garanti Bankası Nakit Avans İşlemi
Garanti Bankası’ ndan nakit avans kullanacak olan kimseler, 500 TL ile 20 bin TL arasındaki bir tutarda nakit avans kullanabileceklerdir. Kullanılacak olan taksitli nakit avansları 5 ay ile 9 ay arasında bir vadeyle oluşturulacak olup bankanın bu avans işlemi için uygulayacak olduğu faiz oranı da %1.84 oranında olacaktır. Bu faiz oranına KKDF ve BSMV dahil edilmemiştir. Kullanılacak olan nakit avansa %15 oranında KKDF ve %5 oranında BSMV uygulanmaktadır.

Yapı Kredi Nakit Avans İşlemi
Yapı Kredi Bankası’ ndan kullanılacak olan nakit avanslarda, bankanın uygulayacak olduğu faiz oranı kullanılan nakit avansın kaç aylık taksitlerle kullanıldığına göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse, 5 ile 11 ay arasında kullanılan nakit avanslar için banka %1.84 oranında faiz oranı uygulamakla birlikte 12 aylık nakit avans işlemi için de %1.80 oranında nakit avans faizi uygulamaktadır. Kullanılacak olan nakit avanslara KKDF ve BSMV dahil değildir.

Ziraat Bankası Nakit Avans İşlemi
Ziraat Bankası, piyasada hizmet vermekte olan kamu kaynaklı bir banka olup sunmakta olduğu hizmetlerle ve bu hizmetlerin fiyatlarıyla diğer bankalarla arasında her zaman bir fark yarayan banka olma özelliğini bu hizmetinde de korumaktadır. Nakit avans kullanılabilecek olan bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası, müşterilerinin kredi kartlarıyla kullanacak oldukları nakit avanslara %1.65 oranında nakit avans faizi uygulayacaktır. Uygulanacak olan nakit avans faizine KKSF ve BSMV oranları dahil olmamakla birlikte bu oranlar da %15 oranında KKDF ile %5 oranında BSMV’ dir.

VakıfBank Nakit Avans İşlemi
Nakit avans kullanılabilecek bankalar arasında bulunan VakıfBank, müşterilerinin nakit avans kullanmaları durumunda kullanılacak olan nakit avansın vade süresine bağlı olarak faiz uygulamasında bulunmaktadır. 12 aylık bir vade ile 500 TL nakit avans kullanılması durumunda %1.69 oranında; 1000 TL nakit avans kullanılması durumunda %1.69; 3000 TL nakit avans kullanılması durumunda %1.59 ve 5000 TL nakit avans kullanılması durumunda da %1.49 oranında nakit avans faizi uygulanacaktır. Kullanılacak olan nakit avanslar için faiz oranları dışında herhangi bir komisyon ücreti alınmamaktadır. Kampanyalardan asıl kart ve ek kart sahipleri faydalanabilmektedirler.

Halk Bankası Nakit Avans İşlemi
Halk Bankası, müşterilerine kredi kartlarını kullanarak nakit avans kullanmaları imkanı sunan bankalar arasında yer almaktadır. Bankanın kredi kartı ile ATM’ lerden yapılacak olan nakit avans çekimlerinde bankanın bu işlemler için uygulayacak olduğu faiz oranı %1.84 oranında olup nakit avans çekim ücreti olarak 3 TL + çekilecek olan paranın %3’ ü kadar komisyon almaktadır. Bunun dışında yurt dışından yapılacak olan nakit avans çekimleri için Halk Bankası müşterilerinin ödemek durumunda oldukları ücretler 2.5 USD + çekilecek olan paranın %3 ü kadar komisyon olmaktadır. Bu işlemlerin diğer banka ATM’ lerinden yapılması durumunda da kişilerin ödemek durumunda oldukları ücret, kendi ATM cihazlarından bu işlemi gerçekleştirdikleri zaman ödedikleri tutarla aynıdır.

ING Bank Nakit Avans İşlemi
Acil oluşan ihtiyaçlar ve kişilerin bankaya kredi başvurusunda bulunacak kadar zamanları olmamaları durumunda ING Bank kredi kartlarını kullanarak banka ATM cihazlarından nakit avans kullanma şansları bulunmaktadır. Kullanılacak olan nakit avanslar, kişilerin kredi kartlarının limitleri ile sınırlı olup 12 aya kadar vadelendirilebilmektedir. ING Bank’ tan kullanılacak olan nakit avanslara uygulanacak olan faiz oranı %1.84 oranında olup bu oranlara KKDF ve BSMV oranları dahil değildir. Kullanılacak olan nakit avanslar kişilerin mevduat hesaplarına aktarılabilmektedir aksi halde kişilerin alacak oldukları nakit avanslar, bankamatikten alınacak olan nakdin sınırlandırılmış olmasında dolayı tamamen verilemeyecektir.

Nakit Avans Borçları Ödenmezse Ne Olur?
Nakit avanslar, bankaların müşterilerine verdikleri kredi kartları ile herhangi bir başvuruda bulunulmadan ve herhangi bir belge doldurma durumunda kalmadan, prosedürlerden arınmış bir şekilde hızlıca kullanılabildikleri gibi geri ödemeleri sırasında aksama ya da sorun yaşanması durumunda artan faiz oranlarıyla borçların katlanacak olduğu bir kredi şeklidir. Öncelikli olarak kişiler, altından kalkamayacak oldukları kredileri kullanmamakla bu gibi bir sorunla yüz yüze gelmemiş olurlar. Nakit avanslar, kredi kartlarının dönem borçlarıyla birlikte ödendikleri için ödenmeyen dönem borçlarının varlığı durumunda kişileri günlük olarak işleyecek faizlerin altında ezmeye başlayacaktır. Günlük olarak işleyen faiz oranları, büyük tutarlardan kullanılmış olan nakit avansların varlığı durumunda kişileri gerçek anlamda zorlayabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu