İş ve Para Dünyası
Finansal İtibar İçin Risk Raporunun Önemi ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yazar: - 09 Temmuz 2018
221
0
Finansal İtibar İçin Risk Raporunun Önemi ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günlük olarak yapılan küçük finansal işlemlerden dönemsel olarak gerçekleştirilen büyük hacimli finansal işlemlere kadar tüm durumlarda kişiler arasında güven oluşmasıyla ticaretin, satın alma ve kiralama işlemlerinin daha rahat bir şekilde yapılması, devamlılığının korunması sağlanır.

Tüm özel ve tüzel kişilerin finansal ortamlarda son 5 yılda gerçekleştirmiş oldukları hareketler doğrultusunda hazırlanan “risk raporları” gerçekleştirilecek olan işlemler için hizmetin ya da ürünün sunulacağı kurum tarafından talep edilebilmektedir.

Risk raporu nedir; Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ nun Findeks aracı tarafından hesaplanan istatistiklerdir ve kişilerin finansal geçmişlerine, ödeme alışkanlıklarına ve borçluluk durumlarına dair detaylı bilgi içermektedir. Risk raporlarının oluşumunda kişilerin kullanmakta oldukları ya da son 5 yıl içerisinde kullanmış oldukları konut, taşıt, tüketici kredileri gibi krediler ile kredili mevduat hesapları ve kredi kartı kullanım bilgileri kullanılmaktadır.

Risk Raporundan Neye Ulaşılır?
Hizmet ya da ürün sunacak olan işletmelerin hizmet sunacak oldukları kişilerden isteyebildikleri risk raporları ne anlama gelmektedir? Aslında sorunun cevabı, hizmet ya da ürün sunucu konumunda olan firma ve kuruluşların kendilerini doğabilecek herhangi bir riskin daha öncesinden korumaya almak istemeleridir. Kurumlar ve bankalar, tüm bankalardaki ve KKB’ ye üye diğer kuruluşlardaki kredi kullanım oranlarını ve ödeme performanslarını, kredi kartı kullanım alışkanlıklarını ve ödeme alışkanlıklarını, fatura ve borç ödeme disiplinlerini tek bir yerde olacak şekilde risk raporlarında görebilmektedirler.


Risk Raporu Finansal İtibarınızı Belirler
Findeks tarafından hazırlanan ve üye kuruluşlarla kişilerin kendisine sunulan risk raporları, kişilerin finansal ortamlardaki performanslarına ve ödeme alışkanlıklarına göre şekil aldığı için kişilerin finansal anlamdaki güvenilirliklerini ve itibarlarını belirlemektedirler. Hizmet sunumunda bulunacak olanların kişilerin ne kadar güvenilir olduğunu anlamaları için karşı taraftan risk raporu beyanında bulunmaları istenebilmektedir.

Düzenli Bir Finansal Hayata Kavuşmak İçin Risk Raporu Kullanımı
Findeks, oluşturduğu risk raporlarını yalnızca bankalar ve üye işyerlerinin kullanması amacıyla meydana getirmemektedir. Findeks’ in ana amaçlarından biri de kişilerin finansal hayatlarının kontrolünü ellerinde bulundurmalarını sağlamaktır. Risk raporlarında kişilerin hangi alanlarda başarısız ve istikrarsız oldukları belirtileceğinden kişilerin bu alanlarda daha gayretli ve dikkatli olmaları, daha düzenli bir finansal yaşantıya kavuşulması için yeterli olacaktır.

Aynı şekilde özel kişilerin de ticari ilişkilerde karşı taraftan risk raporlarını sunmalarını talep etme hakları bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse kişiler, sahip oldukları evleri ya da iş yerlerini kiraya verirken, kiracı olacak kişilerden risk raporu sunmalarını isteyebilirler. İstenen risk raporlarının incelenmesiyle kişilerin finansal geçmişleri hakkında detaylı bilgilere erişilebilecek ve aynı kişilerin kiracı olması durumunda düzenli olarak kira ödeyip ödemeyecekleri tahmin edilebilecektir. Yani muhatap olunan kişilerden de risk raporu talebinde bulunulabilir ve karşılaşılması durumunda oluşacak risklerden daha karşılaşmadan önce korunmuş olunur.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ