Krediler

Garanti Bankası Çiftçi Kredileri Hangileridir?

Tarımda sanayileşmek ve modern üretim tekniklerinin mevcut üretim faaliyetlerinde yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Garanti Bankası, çiftçilere yönelik çeşitli krediler hazırlamaktadır. Hazırlanan kredilerde uygun vadeler ve faiz oranları uygulanması, hem çiftçilerin ilgisini banka üzerine çekmekte hem de bankanın kredi ve diğer ürünlerinden faydalanan çiftçilerin rahat bir ödeme sürecine kavuşmaları sağlanmaktadır.  Garanti Bankası’nın kendi ifadesinde olduğu gibi, yalnızca kredi sağlayan bir finansal kurum olmaktan çok çiftçilerin sektörde ihtiyaç duydukları her şeyi karşılayan, sorunlara çözüm önerisi getiren ve danışmanlık hizmeti veren bir kurum olmayı amaçlamaktadır.

Garanti Bankası, Türkiye’ de modern tarımın gelişmesi ve çiftçilerin üretimlerinin devamlılığının sağlanması, daha fazla verim alınabilmesi adına çeşitli ürün ve hizmetler geliştirmektedir. Bu ürün ve hizmetler, aşağıda detaylı olarak anlatılmaktadır.

Çiftçilere Yönelik Krediler
Tarımsal üretimin devamlılığı ve alınan verimin arttırılması, modern tekniklerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması adına “tarım sektör paketi” kapsamında birçok kredi oluşturulmaktadır. Oluşturulan bu krediler, 12 aydan 60 aya kadar vadelendirilebilmektedir ve yılda bir ödemeli olacak şekilde oluşturulabilmektedir. Kredilerin banka tarafından oluşturulması adına kişilerin Eureko Sigorta tarafından sigorta yaptırmaları, sahip oldukları ürünleri, tarla, bina ya da makinaları ipotek olarak bankaya güvence vermeleri gerekmektedir.

Garanti Bankası, çiftçilere sunduğu finansal, kredi desteklerini, yalnızca üretim aşamasında kullanılmak üzere değil aynı zamanda üretimden ürünlerin hedeflendiği kitlelere ulaşıncaya kadar oluşacak giderlerin karşılanmasında çiftçilerin yanında yer almaktadır. Ürünlerin hasatından sonra depo masrafları, ulaşım masrafları, paket masrafları ve daha birçok masrafta üreticinin yanında durmakta ve bu konularda çeşitli krediler hazırlamaktadır.

Bitkisel Üretim Kredileri
Ürün Ön Finansman Kredileri; Garanti Bankası’ nın sunmakta olduğu ve üreticilerin üretim dönemi öncesinde ihtiyaç duydukları her türlü ihtiyaçlarına yönelik (tohum, gübre, mazot, bitki ilaçları ve benzeri) hazırlanan kredilerdir. Banka tarafından hazırlanan bu krediler, üreticilerin üretim dönemi öncesi oluşan giderlerinin karşılanması için tercih edilen kredilerdir.

Alternatif Üretim Teknikleri Kredisi; Banka tarafından, üreticilerin son zamanlarda takip ettiği eğilimlerden olan ve üretimden alınan verime doğrudan etkisi olacak gelişmelere ve uygulamalara yönelik hazırlanan kredilerdir. İyi tarım uygulamaları ve organik tarım eğilimleri gibi, hem daha sağlıklı hem de daha verimli ürünler elde edilmesini sağlamak için üreticilerin ihtiyaç duydukları finansmanı sağlayabilecekleri kredilerdir.

Tarım Destek Kredisi; Üreticilerin ve tarla sahiplerinin, hasat dönemlerinde ve üretim aşamasında ortaya çıkacak olan masrafların finansmanında tercih ettikleri kredilerdir. Üretim sürecinde ortaya çıkan ilaç, işçilik ve benzeri giderlerle hasat dönemlerinde ortaya çıkan toplama işçiliği, taşıma ve depolama gibi giderlerin finansmanı için tercih edilen kredilerdir.

Traktör ve Diğer Tarımsal Araçlara Yönelik Krediler; Üretimde kullanılacak olan traktör ve biçerdöverlere yönelik Garanti Bankası tarafından oluşturulan bu kredilerde alınacak olan araçların %80’ ine kadar kredi imkanı sunulmaktadır. İkinci el olarak alınacak tarımsal araçlar için 3 yaşına kadar olan araçlara kredi oluşturulmaktadır.

Tarımsal İşletmelere Oto Kredisi; Tarımsal işletmelerin kullanabileceği bu oto kredisi, işletme amaçları doğrultusunda kullanılacak sıfır araçların alımı için oluşturulmaktadırlar. Alınacak olan araçların %70’ ine kadar kredi imkanı sağlanmaktadır.

Tarımsal Makine ve Ekipmanlar İçin Kredi; Garanti Bankası, üreticilerin bitkisel ve hayvansal üretimde kullanılmak üzere alınacak olan her türlü teçhizata ve araca kredi imkanı sağlamaktadır. Bu türlü ihtiyaçların finansmanında bankanın sağladığı fırsatlardan faydalanmak isteyen üreticiler, müşterisi oldukları Garanti Bankası şubesiyle konuyu görülebileceklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu