Garanti Bankası Hesap Kapatmak İçin Dilekçe Örneği

1946 yılında Ankara’ da kurulan ve günümüze gelinceye kadar Türkiye’ deki tüm şehirlere yayılarak vatandaşların hayallerine bir adım daha yaklaşmalarına yardımcı olan banka, Garanti Bankası. Yazımızda Garanti Bankasında hesap açma ve kapama işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceğine değineceğiz.

Garanti Bankası Hesap Açma: Garanti Bankası’nda banka hesabı açabilmek için genellikle tüm bankalarda benzer olan şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartlar da 18 yaşını doldurmuş olmak, T.C. vatandaşı olmak ve T.C. kimlik belgesinin hesap açma başvurusu sırasında kişilerin yanında bulunmasıdır. Tüm bu şartları yerine getirmiş olanların hesaplarını oluşturmaları için kullanabilecekleri 3 farklı yol bulunmaktadır. İnternet Bankacılığı aracılığıyla, telefon bankacılığı aracılığıyla ve banka şubeleri aracılığıyla Garanti Bankası’ nda hesap oluşturulabilmektedir.

Garanti Bankası Hesap Kapama
Aynı hesap oluşturma yolları kullanılarak banka hesaplarının kapatma işlemeleri de gerçekleştirilebilecektir. Banka hesaplarının kapatılmasının detaylarına inmeden önce bankada hareketsiz, kullanılmayan hesabı bulunanların faydalanabileceği bir bilgi paylaşacağız. 2013 yılında, bankalarda atıl şekilde bekleyen hesaplara yönelik bir düzenleme getirildi. Bu düzenleme, kişilerin zamanında banka nezdinde oluşturup zaman içerisinde kullanma sıklıkları azalmış ve şimdi hiç kullanmadıkları hesaplara yönelik oluşturuldu. Bankalardaki 180 gün boyunca hiçbir şekilde kullanılmayan banka hesaplarına banka tarafından hesap işletim ücreti yansıtılabilecekti. Bu düzenleme sonrasında bankalarda kullanılmayan hesabı bulunan kişiler bankalara yönelerek bu hesapların kapama işlemlerini gerçekleştirmeye başladılar. Gerçekten de hiçbir şekilde kullanılmayan banka hesaplarının bir kenarda dursun belki bir zaman gelir kullanırım şeklinde düşünmeyip kapatılmaları kişiler lehine olacak bir davranıştır.

Garanti Bankası Hesaplarının İnternet Şubesi Aracılığıyla Kapatılması
Garanti İnternet Şubesi üzerinden kullanıcıların erişebileceği birçok işlem bulunmaktadır ve hesap kapatma işlemleri de bunlardan biridir. Garanti İnternet Şubesi’ ne giriş için gerekenler kişilerin internet şubesi kullanıcı adları ve şifreleridir. Bu sayılanlar biliniyorsa sisteme giriş gerçekleştirilir ve hesaplar sekmesi altından kapatılmak istenen hesaba gelerek hesap kapatma işlemleri gerçekleştirilebilir. Burada hatırlanması gereken şey, kapatılmak istenen hesapların içerisinde tutarı önemsiz olmakla birlikte para bulunmaması gerektiğidir. Hesaplarda az bir miktar para bulunması dahilinde bile hesap kapatma işlemleri ilerlemeyecektir. Aynı şekilde hesaplara tanımlı ve devam eden otomatik ödeme talimatları ve herhangi bir borç görünüyorsa hesap kapatma işlemleri gerçekleşmeyecektir.

Garanti Bankası Hesaplarının Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Kapatılması
Bankanın müşterileri hizmetine sunmuş olduğu iletişim kanallarında biri olan telefon bankacılığı kullanılarak da banka hesaplarını kapatma talimatı verilebilmektedir. Bunun için yapılması gereken 444 0 333 numaralı, bankanın telefon bankacılığının aranması ve gereken tuşlamalardan sonra talimatın verilmesidir. İşlemler sırasında kişilerin kimliklerini doğrulamaları amacıyla telefon bankacılığı şifreleri kendilerinden istenebileceğinden bu şifrenin biliniyor olması işlem hızını arttıracaktır. Kapatma talimatı verilen hesapların kapatılması için üzerinde herhangi bir borç ve para bakiyesi görünmüyor olması gerekmektedir.

Garanti Bankası Hesaplarının Banka Şubesi Aracılığıyla Kapatılması
Bankacılık işlemlerini hep yüz yüze yapmış olanların tercih edeceği yöntem olarak, Garanti Bankası şubeleri aracılığıyla da bankadaki hesapları kapatma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. İşlemlerin gerçekleştirilmesi için kişilerin yanlarında T.C. kimlik belgelerini getirmiş olmaları lazım olanlar arasındadır. Ayrıca, banka yapılan başvuru için hesap kapatma başvurusu sahiplerinden konuya ilişkin dilekçe yazmalarını isteyebilir. İşlemlerin hızlandırılması amacıyla bu dilekçelerin daha önceden hazırlanıp bankaya bu şekilde gidilmesi kişilerin lehine olacaktır. Aşağıda konuyla alakalı bir dilekçe örneği yer almaktadır. Dileyen, bu dilekçeyi doldurup bankaya götürebilir; dileyen de bir benzerini hazırlayıp yanında götürebilir.

Garanti Bankası Hesap Kapama Dilekçe Örneği

GARANTİ BANKASI A.Ş.

…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …./…./..

Ad – Soyad

İmza

Yorum yapın