GAZİANTEP Evlere Fason İş Veren Firmalar

Haberimizde Gaziantep ve ilçelerinde yapılabilecek ek işler anlatılmaktadır ve aktif ek iş ilanları bulunmaktadır. Alt kısımdan ek iş başvurusu yaparak siz de bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Gaziantep İlimiz Hakkında Genel Bilgiler; Gaziantep Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehrimiz olmakla birlikte kalabalık olma oranı ile de ülkemizin en kalabalık şehirler sıralamasında sekizinci sırada yer almaktadır. 2016 yılı saptanan son nüfus verilerine bakıldığında Antep’de yaşayan 1.931.836 kişi olduğunu biliyoruz. Konum itibari ile de kuzey kısmında Kahramanmaraş‚ kuzeydoğusunda Yavuzeli‚ doğuda Nizip‚ güneyde Kilis‚ batıda ise Nurdağı ilçeleri ile çevrelenmiştir. Gaziantep şehir olarak Gaziantep Platosu üzerine yerleşmiştir.

Gaziantep ili bu yüksek ve devamlı artış gösteren nüfusunu‚ gelişmişliğini başta liman kentlerine olan yakınlığı ve sahip olduğu ulaşım imkanlarının genişliğine borçludur. Öyle ki bu sebepler sadece gelişmişliği sağlamakla kalmaz. Ekonomik olarak Türkiye’nin en zengin kentleri arasında Gaziantep de yer almaktadır. Ekonomisine yön veren alanlar ise tarım‚ hayvancılık‚ enerji kaynakları‚ sanayi‚ ticaret ve sahip olduğu zengin el sanatlarıdır.

Ekonomik Veriler; Gaziantep’de tarım önemli bir yer tutar. GAP projesinin bitmesi ile birlikte çok daha iyi noktaların elde edileceği bilinmektedir. Ancak yaz aylarında düşen yağış oranları ile birlikte her ne kadar faaliyetler güzel gitse de tarım alanında istenilen gelişme sağlanamamaktadır. Gaziantep’in en ünlü ve üretiminin en çok yapıldığı tarım ürünü antep fıstığıdır. Diğer önemli tarım ürünleri ise üzüm ve zeytindir. Tüm bu ürünler ile birlikte tarım alanı Gaziantep halkı için önemli geçim kaynaklarından biridir.

İkinci bir alan ise hayvancılık. Her ne kadar tarım kadar geniş bir alana sahip olmasa da Antep ilinde hayvancılık faaliyetleri de azımsanamayacak düzeydedir. Kentte tercih edilen hayvancılık daha çok küçükbaş üzerinedir. Bu duruma sebep olan faktör ise geniş mera alanlarına sahip olunmasına rağmen istenilen verimin alınamıyor olmasıdır. Kentte en çok koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Gaziantep ilinde sanayi ve ticaret kolları ise çok gelişmiş düzeydedir. Gaziantep ülkemizin en büyük sanayi sitesine sahip olma özelliği taşımaktadır. Genel sanayi ve ticaret olarak ise ülkemizde 5. sırada yer almaktadır. Pamuk‚ iplik‚ un‚ halı‚ irmik‚ makarna‚ gıda maddeleri‚ bitkisel yağ‚ deterjan‚ plastik ve deri üretimi yapılmaktadır. Antep ilinde gelişmiş sanayi ve ticaretin olmasının temel sebebi özel teşebbüslerin çabalarına dayanmaktadır. Son olarak ise maden ve enerji kaynakları ekonomide belirleyici son faktör olarak değerlendirilebilir. Maden bakımından çok zengin olmayan ilde demir‚ fosfat‚ gümüş‚ maden kömürü‚ petrol ve doğalgaz bulunmaktadır. Ancak her biri çıkarılamamaktadır.

Böylesine gelişmiş bir şehir istihdam açısından da birçok kişiyi barındırmaktadır. Bölge halkının geçimini sağlayabilmesi için gerekli altyapıya sahip olan Antep aynı zamanda dışarıdan da çalışanları kendine çeker. Cazip iş imkanları ve zengin iş kolları özellikle diğer doğu illerinde yaşayanlar için oldukça etkili olmaktadır. Bu sayede sürekli olarak göç alan bir şehir olduğunu söyleyebiliriz.

Ek İş Olanakları; Genel istihdamın yanı sıra ek işler açısından da zengin olanaklara sahip bir şehir Gaziantep. Bu duruma yol açan temel faktör elbette ki sanayi ve ticaret açısından sahip olduğu zenginlik. Üretimin fazla olduğu şehirde birçok ürün evlerde üretim‚ montaj ya da paketleme için verilebiliyor. Bu da bölge halkı için ek gelir sağlamak adına büyük bir fırsat oluyor. Ayrıca bölgeden hem diğer şehirlere hem de yurtdışına birçok farklı ürün satışı yapılmakta. Bu ürünlerden de evlerde üretimi yapılan çok sayıda çeşit var.

El sanatları Gaziantep ilinde çok gelişmiştir. Bu da el sanatları konusunda bilgi ve becerisi olanlar için başlı başına bir ek gelir kapısı. Özellikle el emeği ürünlerin gelirleri çok daha cazip rakamlara ulaşır. Bu ürünleri bireysel olarak üretebileceğiniz gibi satışını yapan firmalar ile anlaşarak da üretebilirsiniz. Bu durumda alacağınız ücret daha az olsa da devamlılık sağlayacağınız ve pazarlama ile uğraşmayacağınız için mantıklı olacaktır.

Herkesin yapabileceği işlerden de tercih edilebilir. Bu işler de paketleme işleri‚ mum‚ sabun ve kokulu taş üretimi‚ kalem montajı‚ bileklik yapımı‚ kına‚ bebek ve nikah şekerlerinin tasarımı ve üretimi olarak sıralanabilir. Ayrıca turistik yerlerde satışı yapılan yöresel ürünlerin üretimini de evde yapmanız mümkün. Çok sayıda ek iş alternatifi arasından sizin için en uygun olanını seçerek kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz.

Yorum yapın