Gebze’de Evlere Ek İş Veren Firmalar

Gebze tarihinin Eski Yunan ve Roma medeniyetlerine kadar uzandığı bilinmektedir. Britanya dedikleri bölgede bilinen en eski tarih olarak M.Ö 12. Yüzyıla kadar uzandığı biliniyor.

Bölge, özellikle de Kocaeli yarımadasında, coğrafi konumunun katmış olduğu önemden dolayı, tarihsel olarak neredeyse hemen hemen her dönemde birçok ulusa el sahipliği yapmıştır.

Gebze Coğrafi Bölgesi; Asya ve Avrupa kıtaları arasında en önemli bir geçit görevi gören Yarımadada birçok tarihin ve birçok medeniyetin izlerine rastlamak mümkündür. Gebze Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarına kadar da kimi zamanlar da İstanbul’a kimi zamanlarda Kocaeli’ne bağlı olan bir kaza olarak hem stratejik öneme sahip hem de kültürel miras bakımından uzun yıllar korunmuştur. I. Dünya Savaşı döneminde Osmanlı İmparatorluğunun yenilmesi sonrasında Anadolu ve Trakya bölgesinde ki birçok bölgenin işgale uğramış olduğu gibi Gebze’de düşman kuvvetlerince işgale uğramış bir yerdir. 1920 senesinde İngiliz kuvvetleri bölgeyi işgal etmesinden sonra 1921 senesinin başlarında da Yunan kuvvetleri bölgeye giriş yapmışlardır. Bu dönemler sadece Gebze değil aynı zamanda Türkiye’nin birçok vilayeti aynı durumdan mustarip durumdaydı. Bu dönemlerde Gebze, Anadolu’nun en dikkate değer görülen yerlerden birisi olmasının da verdiği bir öneme sahipti. 18 – 19 Ocak 1923 tarihinde Hakimiyet – i Milliye Ankara Gazetesinde Atatürk’ün hem Trakya hem de Gebze bölgesine ziyarette bulunduğu notu düşülmüştür. Atatürk bu dönemlerde bu kurtuluş hareketine soyunmaya hazırlanmaktadır. Atatürk Gebze’deki askeri birliklerin durumundan memnun olduğunu bildirmiş ve denetimlerini sürdürmüştür. Bu süre sonunda Gebze, Cumhuriyet’in de kurulmuş olmasıyla İzmit’e bağlanmıştır.

İlçe olan Gebze oldukça büyük bir bölgedir ve birçok iş kolunu da içinde barındırmaktadır. İlçe sınırlarında göl, dağ, akarsu bulunmasa da yaklaşık olarak 650 m yükseklikten fazla uzunluğu olmayan tepelerden söz etmek mümkündür. Bu tepelerde Gaziler Tepesi olarak isimlendirilmektedir. Marmara bölgesinin düzlük yapısı Gebze’de de sık sık rastlanmaktadır. Gebze, hem Karadeniz hem de Akdeniz bölgeleri arasında geçiş ikimi özelliğini de korumaktadır. Yaz aylarında genellikle sıcak ve az yağışlı özelliği, kış mevsimlerinde de oldukça serin ve yağışlı geçmesiyle bilinmektedir. Hem karasal hem de ılıman iklim özellikleri rastlanmaktadır. Yıllık yağış ortalaması 550 mm olarak bildirilmiştir. En çok yağış ayları Aralık ve Ocak olarak bilinmektedir. En az yağış aldığı dönemlerde Ağustos ayıdır. Gebze ayrıca bir körfez şeridinde bulunur. Bu körfez bölgesinde ki yerleşim yerlerine sahip olan kendine has tabiat birbirinden güzel koylara ve plajlara da ev sahipliği yapmaktadır. Yörenin toprak farklılığı, tarım, meyvecilik, sebzecilik gibi alanlarda da gelişmişliği dikkat çekmektedir. Marmara kıyısında ki ilçe toprakları da ova özelliklerini barındırmaktadır.

Sanayi Bölgesi
Bölgede ki en ciddi ekonomik gelir kaynağı sanayi tarafından elde edilmektedir. Yoğun sanayi yapılanmasıyla dikkat çeken Gebze, hem Kocaeli hem de İstanbul içinde en gelişmiş ilçelerden birisidir. Türkiye tarafından da ciddi anlamda göç almaktadır. Kocaeli’ne bağlı bir ilçe olmasına rağmen İstanbul’a olan yakınlığından dolayı da hem ticari olarak hem sosyal olarak ciddi anlamda ve hızlı gelişim göstermiştir. Sürekli olarak nüfusu yükselen, göç alan Gebze, 2008 senesinden itibaren de Çayırova, Darıca ve Dilovası’nın kendisinden ayrılarak ilçe olması sonunca nüfus yoğunluğu bölünmüş olsa da hala gelişmiş ve yoğunluğu hala korunmaktadır.

Gebze, İstanbul’a 41 km, Kocaeli kent merkezine ise 51 km mesafede bulunmaktadır. Marmara bölgesinin en dinamik ve yoğunluğa sahip yerleşim bölgelerinden birisidir. Karayolu, demiryolu ve denizyolu ulaşımı bakımından da oldukça elverişli ve gelişim göstermiş bir bölgedir. Gebze bölgesinde bulunan deniz ulaşımı özellikle Topçular – Eski hisar arasında ki feribot seferleriyle ulaşımı sağlamaktadır. Ayrıca Sabiha Gökçen Havaalanına olan yakınlığı ve aynı zamanda tren garının bulunmasıyla da ciddi oranda ulaşımın gelişmişliğini de ortaya koymaktadır. Türkiye’nin nüfus artış oranı % 2 olarak yükselse de, Gebze’de bu oran % 13 oranlarında seyretmektedir.

Türkiye’nin en çok göç alan bölgelerinden birisi olan Gebze, Balkan, Kafkas, Kırım kökenli birçok göçmene de ev sahipliği yapmakta ve tam bir kültür mozaiğini oluşturmaktadır. Gebze, sahip olduğu özellikleriyle uluslararası alanda gelişmişliği göze çarpmaktadır. Sanayi ve ticaret alanında Türkiye’nin birçok önemli faktörünü ve iş kolunu elinde bulundurmaktadır. Ekonomisinin ağırlıklı olarak sanayiden ve tarımdan karşılandığı bilinmektedir. Sanayi alanında çimento, cam, tekstil, plastik, makine, metal eşya, metalürji, otomobil sanayisi gibi önde gelen iş kollarına öncülük ettiği gibi birçok önce gelen firmaların fabrikalarını da bölge ev sahipliği yapmaktadır. Bu kuruluşlar arasında Türkiye ve hatta dünya da birçok iş koluna öncülük de etmektedir. Gebze hem tarihsel anlamda güçlü bir kültüre hem birçok esere hem de ekonomik anlamda ülkemize ve ülkelere etkileyici bir özellik barındırmaktadır.

Gebze Ekonomisi Hakkında Bilgiler
Gebze birçok alanda ekonomik getiriye sahip olan bir ilçedir. Öncelikli olarak turistlik bir hediye olarak satın alınan aynı zamanda bölgeye özgü bir yiyecek olan Pişmaniye bulunuyor. Un, şeker ve yağ karışımından elde edilen pişmaniye dünya tarafından da çok sevilen bir üründür. Keten helvasını andıran ve tel tel ayrılmış tatlıdır. Hayvancılık da Kocaeli tarafında yaygın olan bir ekonomik getiri alanıdır. Özellikle çayır ve meraların bol olmasından dolayı besicilik faaliyetleri bakımından çok gelişme göstermiştir. Ormancılık faaliyetlerinde de, Kocaeli orman zengini illerden birisidir. İl topraklarının % 38’lik kısmı ormanlarla kaplı durumdadır. Ormanda ki ağaçların çoğunluğu karaçam, kızılçam, kayın, meşe, kestane ve gürgenden oluşmaktadır. 65 köy içinde de 132 köy ormanlarla kaplı durumdadır.

Sanayi ise, bölgenin en büyük ekonomik gelirini oluşturmaktadır. Türkiye’nin İstanbul sonrasında gelen ve en çok gelişmişlik gösteren sanayinin merkezi olarak bilinmektedir. Kimya ve Kağıt sanayisinde Türkiye’nin merkezidir. Türkiye’nin en büyük kağıt fabrikası ve en büyük tersanesi bu bölgede yer alırken, bunun yanında yine en büyük lastik fabrikasını da yine bu bölge elinde bulundurmaktadır. Birçok ağır sanayi ve temel üretim kollarını barındıran aklınıza gelebilecek her türlü sanayi çeşidini içinde barındırmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye’de önde gelen isimlerin sanayi kuruluşları da bölgede bulunmaktadır. Bölge de iş kollarının büyük bir kısmını da sanayi sektörü oluşturmaktadır. Elbette ki sanayi bölgesinin bölgeye çeşitli zararları da bulunsa da çeşitli önlemler kapsamında önlenmesi mümkündür. Ayrıca hem bölgede ki iş kolu için oldukça geniş ve halkın büyük kısmı sanayi bölgesinde çalışmakta hem de ülkenin diğer bölgelerinden göç almaktadır.

Gebze de Ek İş İmkanları
Gebze birçok alanda iş koluna sahiptir. Bu nedenle bölgede istenilen her türlü işten yararlanmak mümkündür. Özellikle endüstri sektöründe önde geldiği için bu bölgede daha çok sanayi alanında iş istihdamı gerçekleştirilebilir. Ancak bunun dışında da hem ulaşım hem tarım hem de hayvancılık gibi alanlarda iş bulmak da mümkündür. Sabiha Gökçen Havaalanına olan yakınlığından, emir yolu ulaşımına sahip olmasından, yoğun karayolu ihtiyacından ve deniz yolu ulaşımını da barındırmasından dolayı bölge ulaşım alanında hizmet sektörünü elinde bulundurur. Ayrıca Sanayi alanında da ciddi bir iş imkanı mevcuttur. Sanayi sektöründe çalışma kolları da her profil için iş bulmak mümkündür. Ayrıca hayvancılık ve tarım kollarında ya da bu alanda ki üretimi destekleyen sanayi kollarında da imkanlar oldukça elverişlidir.

Ek İş Arayanlar ve Verenler İçin Talep Formları
Sitemizdeki ilanlar, bizlere göndermiş olduğunuz “iş talep formları” aracılığıyla yayınlanmaktadır. Evlere ek iş vermek isteyen firmalar da “ek iş verme” formunu doldurmak zorundadırlar. Sistemin tam olarak nasıl işlediğini öğrenmek için tıklayınız.

Ek İş İmkanı Veren Firmalar; Sitemizde yayınlanan iş taleplerini değerlendirmek isteyen firmalar, ek iş verme formunu doldurarak iş arayanlara ek iş imkanı sunabilirler. Formlarda yer alan referans numarasını (eğer tüm ilanlara iş verilecekse il ya da ilçe bilgisi) yazmak zorunludur. Form için tıklayınız.

Ek İş Arayanlar; Ek iş arayanlar, ek iş talep formuna yapabilecekleri işleri ve diğer bilgileri ek iş veren firmalara iletebilirler. Mail adresleriniz sistemimizde gizli tutulacaktır. Bölgenizde iş talebi olduğunda sizlere sistemimiz tarafından mail gönderilecektir. Form için tıklayınız.

Önemli Bilgilendirme; İş talep ve iş verme formlarını düzgün bir şekilde doldurunuz. Bize göndereceğiniz talep formları editörlerimiz tarafından incelenecek ve uygun görülmesi durumunda işleme sokulacaktır. Ek iş arayanlardan ya da ek iş verenlerden hiçbir şekilde ücret talep edilmeyecektir.

Aktif Ek İş İlanları
Makale Yazım İşi: Üniversite mezunları ya da üniversite okuyan öğrenciler evde makale yazarak ek gelir elde edebilirler. Başvuru ve detaylar için; tıklayınız

Gebze Ek İş Talepleri
İsim: Harun Y. Referans No: 102 (iş imkanı sunmak için tıklayınız)
Merhabalar. Gebze Mustafa Paşa mahallesinde oturuyorum. Ek iş imkanı olduğunda haberdar edilmek isterim. Kolay gelsin.

Yorum yapın