Devlet DestekleriHibe ve Teşvikler

Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi Müjdesi

Tarım ve çiftçilik ülkemizde oldukça yaygın olan faaliyetlerdendir. Üretimin devamlılığını sağlamak için de bu sektörlere devlet tarafından destek verilmektedir. Önceki senelerde de genç çiftçilere verilmekte olan çeşitli krediler bulunmaktaydı. 2017 senesinde de bu kredilere devam edilmiş ve 30 bin TL değerinde hibe kredi genç çiftçilere destek amaçlı verilmiştir. 30 bin TL değerindeki hibe kredinin 7 Nisan 2017 tarihinde verilmeye başlanacağı ve 5 Mayıs 2017 tarihinde sonlanacağı bilinmektedir. Bu yüzden kredi almak isteyen genç çiftçilerin elini çabuk tutması gerekmektedir. Bu hibe desteğinin verilmesi Resmi Gazete’de yayınlanan bir karar sonrasında olmuştur. 31 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete’de çiftçi desteklerinin başlamasına yönelik yayınlanan karar hibe kredinin de başlangıcı olmuştur.

Köye Dönüş Projesi Kredisi; 30 bin TL değerindeki hibe kredi köye dönüş projesi içerisinde değerlendirilmektedir. Hibe krediye başvuru yapmak isteyen kişilerin tarim.gov.tr internet adresi üzerindeki iletişim bölümünden bilgi alabilirler. Sitede yer alan detaylı bilgiler ile başvuru aşamaları hakkında fikir edinebilirler. Ayrıca 2017 senesinde hibe kredi verilecek genç çiftçi sayısında da artış gözlenmiştir. Önceki senelerde en fazla 15 bin çiftçiye hibe kredi verilirken 2017 senesinde 16.100 kişiye hibe kredi verilmesi hedeflenmektedir. Hibe kredinin asıl amacı köy tarımını arttırmak ve gençleri tarımsal üretime teşvik etmektir.

Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi
2017 senesi içerisinde genç çiftçilere verilecek olan 30 bin TL değerindeki hibe kredi üç ana bölümde incelenebilmektedir. Bu bölümleri ayrıntılı bir şekilde incelemek için dörde ayırabiliriz. İlk bölüm hayvansal üretim için verilen hibe kredidir.

Hayvancılık Kredisi; Hayvansal üretim için verilen hibe kredi ile büyükbaş hayvan alımı ve küçükbaş hayvan alımı yapabilmek mümkündür. Bu faaliyetlerin içerisinde arıcılık, ipek böcekçiliği ve tavuk yetiştiriciliği gibi hayvansal faaliyetler de yer almaktadır. Kişiler ellerinde olan hayvanların sayısını arttırmak için bu krediye başvurabildiği gibi sıfırdan hayvancılık işine başlamak için de bu krediden faydalanabilmektedir.

Seracılık Kredisi; İkinci bölüm bitkisel üretim için alına hibe kredidir. Özellikle seracılık olarak da bilinen örtü altı yetiştiriciliği, kapama usulü meyvecilik ve kültür mantarlarının üretimi gibi alanlarda hibe kredi desteği sağlanmaktadır. Bu alanda en fazla yapılan işlem örtü altı yetiştiriciliğidir. Günümüzde özellikle Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde oldukça yaygındır.

Tarım Kredisi; Üçüncü bölüm yöresel tarımdır. Yöresel tarımda tıbbi aromatik bitkilerin üretimi üzerine çalışmalar yapılmaktadır.

Ahır Yapımı Kredisi; Dördüncü bölüm ise hibe kredi desteği verilen alanlara 2017 senesinde eklenmiştir. Bu bölümde ahır yapımı yer almaktadır. Hayvancılığın temel unsurlarından birisi olan hayvanların barınması ihtiyacı ahırlarda gerçekleştirilmektedir. Hayvanların daha sağlıklı ve güçlü olabilmesi için barınacak yerlerinin olması önemlidir. Bu durum üretimin devamlılığını ve kalitesini de etkilemektedir. Bu nedenle hibe kredi desteği verilen alanlar içerisine ahır yapımı eklenmesi de oldukça avantajlı olmuştur.

Hibe Krediyi Alma Şartları
30 bin TL değerindeki hibe krediyi alacak genç girişimcilerin çeşitli şartlar taşıması gerekmektedir. Bu şartlardan ilki yaş aralığıdır. Hibe kredi başvurusu yapan kişilerin en az 18, en fazla 40 yaşında olması gerekmektedir. 18 yaşına yeni girmiş olan ve 41 yaşından gün almış olan kişilerin hibe kredi desteği alması mümkün olmamaktadır. İkinci şart eğitimdir. Hibe kredi başvurusu yapacak olan genç çiftçilerin mutlaka okuma ve yazma bilen kişiler olması gerekmektedir. Okuma ve yazma bilmeyen kişiler de hibe kredi imkanından yararlanamamaktadır. Üçüncü şart hibe kredi alacak kişinin herhangi bir kurumda SGK unvanı ile çalışmaması gerekmektedir. Bunun dışında başka bir alanda, sektörde ya da kurumda serbest meslek yapması ise hibe kredi almasına engel olmamaktadır.  Dördüncü şart hibe kredi alacak kişinin kendisine ait herhangi bir ticari işletmeye sahip olmaması şartıdır. Çünkü hibe kredi sıfırdan iş kurmak isteyen kişilerin önünü açan ve onların ihtiyaçlarını karşılayan bir kredi sistemidir. İşletmesi olan kişilerin bu krediden faydalanması gibi bir durum söz konusu değildir. Beşinci kredi şartı kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Altıncı kredi şartı hibe kredi gibi çiftçiye ya da girişimciye destek veren kurumlardan öncesinde kredi alıp yararlanmamış olma şartıdır. Yedinci ve son şart ise kişinin örgün eğitimde kaydının bulunmamasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu