İş ve Para Dünyası
Girişimci Olmak İçin Gereken Nitelikler Nelerdir? Hangi Özelliklere Sahip Olunmalı?
Yazar: - 21 Nisan 2018
541
0
Girişimci Olmak İçin Gereken Nitelikler Nelerdir?

Sayılabilecek her meslek için kişilerin belirli değişken oranlarda çaba sarf etmeleri ve mesleklerinin gerekliliklerini karşılamaları gerekmektedir. Mesleklerin gerekliliklerinin karşılanması durumunda kişiler, iş hayatlarında başarıyı yakalayacaklar ve ileriye dönük olarak sağlam adımlar atabileceklerdir.

Gerçekleştirilmekte olan meslekten haz alabilmek ve tatmin edici ölçüde kazanç sağlayabilmek adına kişilerin mesleklerinin gerekliliklerini yetine getirmeleri ve bazı kişisel özelliklere sahip olmaları lazım gelmektedir.

Girişimcilik, çoğu meslekten ayrı olarak kesin çizgileri olmayan, ileriye dönük ve her zaman için geliştirilebilir bir meslektir. Böyle dinamik ve hareketli bir meslekte başarıyı sağlamak ve ayakta kalmak için girişimci olmak isteyenlerin ve zaten bu mesleği gerçekleştirmekte olanların bazı kişisel özellikleri kendilerinde bulundurmaları gerekmektedir. Yazının devamında, girişimci olanların ve yeni girişimci olmak isteyenlerin ne gibi kişisel özellikleri bünyelerinde taşımaları gerektiği ve ne gibi özellikleri kazanmaları gerektikleri anlatılacaktır.

Cesaret
Girişimci olmak isteyen kişilerin bünyelerinde barındırmaları gereken özelliklerden olmazsa olmazı, risk alabilen yapıya sahip olmaları ve geleceği olan, parlak bir fikir yakaladıklarında bu fikrin peşinden koşabilecek, fikri gerçeğe dökmek için gereken cesareti taşıyor olmaları gerekmektedir. Cesaret demişken, girişimci olan kişiler geleceği olan ve yatırım yapılabilecek olan fikirlerin ardından giderek yatırımlarına değer kazandırırlar. Riskli olan her alana atlayarak gelecekte daha anlamlı yatırımlarda kullanabilecek oldukları fonlarını boşa harcamazlar.

Aynı zamanda, karşılaşılan zorluklar karşısında pes etmeyen bir yapıya sahip olmalıdırlar. Yeni bir fikrin arkasından giderken ve böyle bir fikirden kazanç elde etmeye çalışırken olası problemlerle karşılaşılabilecektir. Bu gibi durumlarda yılmak ve projeden vazgeçmek yerine soruna yaratıcı çözümler getirerek üstesinden gelmeye çalışılmalı, yenilikçi olunmalı ve herkesin görmediği görülmeye çalışılmalıdır. Bu şekilde hareket edildiği zaman, keyif kaçıran problemler yalnızca mental ve profesyonel anlamda gelişim aracı olarak görülecek ve üstesinden gelinmesi daha kolay olacaktır.

Kararlılık
Kararlı olmak, sık aralıklarla fikir değiştirmemek ve bir proje üzerinde çalışırken ve bir noktaya kadar ilerlenmişken projeden vazgeçmemek ve gelişmenin devam ettirilmesi, girişimciler için gereken özelliklerdendir. Aynı zamanda atılacak olan adımların daha önceden detaylı olarak hazırlanması, hazırlanan adımların nihai hedefe giderken en iyi şekilde takip edilmesi ve plana sadık kalınması da girişimciler için sahip olunabilecek iyi özelliklerdendir.


Bunun yanında, gerçekleştirilecek olan işlemlerin bir programa ve plana dahil şekilde hayata geçirilmesi, doğaçlamadan ziyade bir taslak ve plana göre hareket edilmesi, kişilerin karşılaşacak oldukları zorlukların sayısını azaltacak, oluşabilecek fazla maliyetlerin önüne geçilmiş olacak ve işlemlerin gerçekleştirilmesi sırasında oluşabilecek olan akıl karışıklığı gibi durumlardan korunmuş olunacaktır.

Yüksek Seviyede İletişim
Girişimciler ve diğer sosyal meslekler için olmazsa olmaz olan iletişim becerisi, kişilerin fikirlerini çevrelerine yaymada, yeni fikirler edinmede ve hatta projelerini gerçeğe dönüştürme aşamasında fon sağlamada bile kullanabilecek oldukları yetenekleridir. Birçok insanla iletişim halinde olmak, bu insanların bakış açılarından ve fikirlerinden, hayat deneyimlerinden faydalanmak, girişimcilerin projelerini geliştirmelerinde, eksik yönlerini gidermelerinde, projelerini pazarlamalarında ve kazanç sağlamalarında kullanabilecek oldukları araçlardandır.

Aynı zamanda girişimci kişilerin içinde oldukları her türlü sosyal ortamda girişimci olduklarını belirtmeleri, çalıştıkları projeleri tanıtmaları kendilerini ve fikirlerini pazarlamalarına ve yeni kazanç kapıları oluşturmalarına imkan sağlayacaktır. Tabi ki burada bahsedilecek olan şey projenin en ince detayına kadar anlatılması değil, reklam niteliğinde, kişilerin kendilerini ve projelerini pazarlamaları için yapacakları konuşmalardır.

Ön Planda Olmak
Özellikle başkasının yanında çalışmak yerine kendi fikirlerini hayata geçirerek işini yürütmek isteyenler için ön planda olmak kaçınılmaz olarak ihtiyaç duyulan özelliktir. Girişimci kişinin ön planda olarak kendi fikirlerini ve şirketini pazarlaması, şirketinin yüzü olması ve bu duruma alışması işlerin daha kolay ve zevkli bir şekilde yürümesini sağlayacaktır. Ön planda, insanların gözü önünde olmayı sevmeyen kişiler için en iyi şey, bir başkasının yanında çalışmak olacaktır. Girişimcilikte lazım gen şeyler arasında toplumda tanınır biri olmak ve mümkünse yerel bazda da olsa bir üne kavuşmak ve insanların saygısını kazanmış olmak, girişimciler için büyük kolaylıklar getirecektir.

Özgüven Sahibi ve Hırslı Olmak
Hırslı olmak ilk duyulduğunda o kadar da olumlu bir özellik gibi gelmese de sorumluluk duygusuyla birlikte bir amacı gerçeğe dönüştürmek için kullanıldığı zaman büyük avantaj sağlanacak ve fayda görülebilecek bir kişisel özelliktir. Özgüven, yalnızca girişimciler için değil ilk okul çağındaki çocukların bile okumayı ya da basit matematiği öğrenmelerinde kullanacakları, işlerini gerçekleştirmelerinde faydalanacakları ve yüksek verim elde edebilecekleri kişisel özelliklerdir. Her meslek grubundan kişinin işini iyi ve optimum şekilde gerçekleştirebilmesi için kendisine ve işinden dolayı alacak olduğu sonuca güvenmesi gerekmektedir ki bu da özgüvenle mümkün olacaktır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ