İş ve Para Dünyası
Girişimciler İçin Akıllı Ev Teknolojisi Para Kazanmanın Altın Yolu
Yazar: - 06 Haziran 2018
432
0
Girişimciler İçin Akıllı Ev Teknolojisi Para Kazanmanın Altın Yolu

Teknolojinin durmak bilmeyen yükselişi, hayatımızın her anında ve her alanında değişimler yaşanmasına neden olmaktadır. Kullandığımız fotoğraf makinelerinden televizyonlara, arabalarımızdan evlerimize kadar her türlü araç ve gereç gelişim göstermekte ve değişmektedir. Evlerde meydana gelen değişimler günlük kullanıma konu olan ev aletlerinin değişmesi ve gelişmesiyle olabildiği gibi evlerin kendilerinin de toptan bir değişime uğraması ile de gerçekleşmektedir.

Günümüzde cihazların kapasitelerinin son derece yüksek olması ve kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırıp onları tatmin etmeleri, akıllı cihazların kullanımının yaygınlaşması ile daha da artmıştır. Artık cihazların akıllı olarak adlandırılmaları ve nitelendirilmeleri, kullanıcıların akıllarında direkt olarak kullanılabilir, uygulanabilir ve hayatı kolaylaştıran çağrısı uyandırmaktadır.

Akıllı evler, aklınıza gelebilecek olan basit birçok kullanışlı eklentiler ve aklınıza bile gelmeyecek, kullanıcıların ve ev sahiplerinin son derece faydalanacak oldukları, zaman zaman hayat kurtarabilecek olan eklentileri içermektedirler. Bunlara örnek vermek gerekirse, yaşlıların yaşadıkları evlere, duvarlara yerleştirilecek olan algılayıcılar ile yaşlıların uzun süre hareketsiz kalmaları ya da yere düşmeleri durumunda kişilerin yakınlarına ve sağlık kuruluşlarına haber verebilecek olan sistemler ve biyokimyasal analiz yapabilecek olan akıllı tuvaletler ile ev sahibinin sağlığı hakkında bilgi verebilecek ve gerekirse doktora gitmeleri gerektiğini hatırlatabilecek akıllı ev sistemlerinden bahsetmekteyiz.

Nesnelerin interneti teknolojisinin durmak bilmeyen yükselişinin ve gelişiminin devam ettiği günümüzde artık akıllı cihazlar ve nesnelerin de birbiriyle temasa geçtiği ve uyumlu bir şekilde çalıştıklarından bahsetmekteyiz. Yukarıda bahsettiğimiz, herhangi ters ve beklenmeyen bir durum karşısında yetkililer ile kişilerin yakınlarına haber verebilen, karar verebilen ve uygulayabilen sistemler. Teknolojinin daha yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı günümüzde girişimciler ve belki de sizin için kaçırılmayacak ve değerlendirilmesi halinde çok büyük başarıların yakalanacak olduğu fırsatlar ortaya çıkmaktadır. Akıllı ev sistemleri üzerinde yapılacak olan çalışmalar, kentsel dönüşüm sürecindeki Türkiye için kaçırılmayacak ve değerlendirilmesi halinde büyük paraların kazanılacak olduğu bir alandır.

Akıllı Konutlardan Elde Edilebilecek Olan Faydalar
Hızla artan nüfus ve insanların işlerine ayırdıkları zaman gibi faktörler bir araya geldiği zaman, her şeyin yerli yerinde ve tam olması gerekmektedir. Çalışan insanların çoğu kendi planları çerçevesinde hareket etmektedir ve herhangi bir zaman kaybı konusunda oldukça hassas olan planları bozulabilmektedir. Bu insanların hayatlarını kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanacak olan evlerde, mesaiye gitmeden önce hazır olacak kahve, otomatik olarak açılan perdeler ya da güneş ışığını içeriye almak için ayarlanabilir camlar gibi küçük dokunuşlar bile insanların hayatını oldukça kolaylaştıracaktır.

Aynı zamanda, özellikle metropol özelliği taşımakta olan şehirlerde insan yoğunluğu ve neredeyse her ortamın oldukça kalabalık olması, bu kalabalıkla başa çıkılmasını ve işlerin olağan seyrinde devam ettirilmesini gerekli kılmaktadır. İstanbul’ a yapılmakta olan 3. Havalimanı ile birlikte şehirde oluşacak olan insan yoğunluğuna başka bir yoğunluk daha eklenecektir ve bu yoğunlukla başa çıkmak için otomasyon sistemlerinden faydalanmak zorunlu hale gelecektir. Bu alanlarda halihazırda kullanılmakta olan bazı teknolojiler zaten bulunmaktadır; otomatik park yardımcıları, trafik yönlendirme sistemleri(trafiğin yoğun olduğu ve açık olan yolları gösteren sistemler) gibi. Evlerde ve apartmanlarda, otellerde ve pansiyonlarda kullanılacak olan bu akıllı sistemler ile şehirler üzerindeki baskı bir nebze azaltılabilecek ve kontrol altına alınabilecektir.

Akıllı Evlerde Karşı Karşıya Kalınabilecek Olumsuzluklar
İnternete bağlanan her sistemin bazı riskler altına girdiği herkes tarafından az çok bilinmektedir. Kablosuz ya da kablolu olarak internet ortamına bağlanan cihazlar, işin uzmanı olan kişiler tarafından kontrol edilebilmekte ve bu zararlı ve kötü niyetli kişilerin istekleri doğrultusunda kullanılabilir. Gerekli önlemlerin alınmadığı sistemler, özellikle bu tür saldırılar ve tehlikeler karşısında oldukça savunmasız ve ele geçirilebilir bir şekilde beklemektedirler.


Akıllı evler, nesnelerin interneti teknolojisi sayesinde birbirlerine ulaştıkları ve birbirlerinden aldıkları verilerle yeni veriler üretebildikleri günümüz akıllı evlerinde, herhangi kötü niyetli bir kişinin bu sisteme sızması düşünülemez bile. Bu gibi kötü senaryoların gerçeğe dönüşmesinin önüne geçmek için de sağlam bir bilgi işlem grubu ve beyaz yakalı hacker grubu toparlamanız ve akıllı evlerinizin korunması ve sistemin pürüzsüz işleyişi ile sürekli olarak aktif olmaları gerekmektedir. Bu alanda faaliyet göstermek istiyorsanız, sağlam, güvenilir ve kırılamaz bir savunma duvarı olan akıllı ev hizmeti sunmanız ve hizmetinizin arkasında durmanız gerekmektedir.

Gelecek Ufukta
Akıllı evlerin uygulanması, birçok kişi için tercih edilmesi ve bu alandan kazanç sağlanması açısından oldukça kazançlı ve karlı bir dönemden geçmekteyiz. Ülkemizin içerisinde bulunduğu kentsel dönüşüm süresinde, eski ve ömrünü doldurmuş olan yapılar yıkılarak yerlerine yenileri, daha kullanışlıları, dayanıklıları ve insanların hayatını kolaylaştıran özelliklere sahip olanları yapılmaktadır. Bu dönemde, inşaat firmaları ve müteahhitlerle yapacak olduğunuz anlaşmalar ile şehrinizde bulunan evlerin tamamına belirli sınıflarda ve derecelerde akıllı sistemler entegre edebilirisiniz.

1. Aşılmaz Bir Güvenlik Anlayışı
Çocuklarının evde güvende ve huzurla yetişmelerini ve iyi vakit geçirmelerini isteyen aileler ile sıklıkla şehir dışına çıkan ve aynı zamanda evde yaşlılarına bakmakta olan kişilerin faydalanabilecek oldukları akıllı sistemler tasarlayacak, uygulayacak ve sunacaksınız. Bu hizmetler insanların yaşamlarını büyük oranda rahatlatacaktır fakat bu rahatlık otomatik sistemler ve internete bağlanabilen cihazlarla sağlanacaktır. İnternet ortamına erişimi olan her cihazda olduğu gibi bu cihazlar da kötü niyetli kişilerin, korsanların ve hackerların saldırıları altında kalacak ve bu kişiler kendi emelleri için bu sistemleri ele geçirmeye çalışacaklardır.

Hayatı rahatlatan ve kolaylaştıran sistemleri sunarken diğer taraftan da insanlara ve müşterilerinize, sunmakta olduğunuz sistemlerin iyi bir güvenlik sistemi ile korunduğunu, evlerinde güvenle oturabilecek olduklarını göstermeniz gerekmektedir. Bunu sağlamak adına da profesyonel kişilerle çalışmalı ve işini iyi yapan çalışanlara sahip olmalısınız.

2. Tasarım ve Planlama
Akıllı evlerin ve sistemlerin tasarlanması aşamasında da işi iyi yapan kişilerle çalışmalısınız. Günümüzde kullanışlılık ve fayda faktörü insanlar tarafından aranan birincil unsurlardan olsa bile kişiler tasarım ve estetiklik gibi konulara da oldukça büyük önem vermektedir.

Evlere yerleştirilecek olan akıllı sistemlerin en kullanışlı ve estetik olacak şekilde konumlandırılmaları, insanların nasıl daha fazla fayda görecekleri düşünülerek karar verilmesi gereken konulardır. Bu konuda da yenilikçi ve alanında uzman olan kişilerle çalışmaya özen gösterin, işleriniz dilden dile yayılsın.

Bunun yanı sıra akıllı evlerin yapılacak ve inşa edilecek oldukları alanların tespiti ve evlerin hangi ekonomik gruptan insan tarafından satın alınacak olduğunu belirlemek ve ona göre eklentilerde bulunmak son derece önemlidir. Sunmakta olduğunuz hizmeti sınıflara ayırabilir; giriş paketi, Premium paketi ve elmas paketi gibi. Bu paketler temel olan akıllı sistemlerden son derece donanımlı olan akıllı ev sistemlerine göre sıralanmıştır ve bu şekilde yapacak olduğunuz sıralama ile daha fazla başarı yakalayabilirsiniz.

3. Lisans ve Patent
Bu alanda çalışırken birçok yeni bilgi edineceksiniz ve bu bilgi birikiminizi de kendinizin ve şirketinizin kazanç sağlaması, büyümesi ve gelişmesi için kullanacaksınız. Fakat eskilerin dediği gibi el elde üstündür; bir başkası, bilgi birikimi ve deneyim olarak sizden ilerde olan birisi sizin pazarınıza girip sizi devre dışı bırakabilir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına yapılacak olan en iyi iş, sunmakta olduğunuz hizmetlerin patentini alarak sahipliğini garanti altına almak olacaktır. Temkinli ve emin adımlarla ilerlediğiniz taktirde önünüze çıkacak olan sorunları kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ