Google Adsense İle Para Kazanmak Mümkün Mü?

Google Adsense; Web sitesi sahipleri için oluşturulmuş online reklamcılık sistemidir. Aynı zamanda Youtube üzerinde hesap açarak da Google Adsense reklam ortaklığına katılabilirsiniz. Google’ye ait olan bu sistem şu an dünyanın en büyük reklamcılık sistemidir. Bu konumuzda Adsense’den nasıl para kazanıldığı hakkında bilgiler sunacağız.

Teknolojinin İnsan Hayatını Değiştirmesi; İnsanlar yaşamlarını devam ettirebilmek için paraya ihtiyaç duymaktadır. Para kazanmak başka insanlara yük olmamak için her insanın mecbur olduğu bir durumdur. Para kazanmak için de çeşitli işler yapılmaktadır. Bu işler kişilerin ilgi alanlarına göre olabildiği gibi zorunluluk dolayısı ile de olabilmektedir. Para kazanmak eski zamanlara göre daha farklı bir hale gelmiştir. Eskiden para kazanmak için mutlaka dışarı da çalışmak gerekirdi. Fakat günümüzde böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Evden de kolaylıkla para kazanılabilmektedir. Bu duruma neden olan en büyük etken ise internettir. İnternet günümüzün en güçlü iletişim ağıdır. İş bulma ve para kazanma konusunda da bir hayli etkilidir. İnternet üzerinden para kazanabilmek için birçok yol bulunmaktadır. Bu yollardan birisi de Adsense ile para kazanmaktır. Adsense birçok kişiden duyulan fakat anlamı pek fazla bilinmeyen bir terimdir. Adsense hesabı da aynı şekildedir.

Peki Adsense ve Adsense hesabı nedir, ne işe yarar?
Adsense, Google üzerinde yer alan bir para kazanma platformudur. Adsense hesabı da bu platformdan para kazanmak için kullanılan hesaba verilen addır. Günümüzde birçok insan Adsense sayesinde para kazanabilmektedir. Bireysel ve kurumsal şirketler kurmuş oldukları web sitelerine Google Adsense reklamlarını yerleştirerek görüntüleme ve tıklama başı para kazanmaktadırlar.

Web Sitesi, Youtube ya da Mobil Reklamcılık
Adsense ile para kazanmak için ya bir internet sitesi ya da bir Youtube hesabı sahibi olmanız gerekir. Son yıllarda popüler olan mobil uygulamalar sayesinde de Google Adsense kullanabilirsiniz. Mobil uygulamalar da Google Adsense hizmeti Admob şeklinde geçmektedir.

İnternet sitesi sahibi olan kişiler internet sitelerinde yer alan reklamlardan para kazanırlar. Siteyi ziyaret eden kişi sayısı ne kadar fazla ise reklama tıklayan kişi sayısı da o kadar fazla olacaktır. Bu sayede her reklam geliri Adsense hesabında birikecektir. Youtube hesabı için de aynı mantık geçerlidir. Youtube abonesi ve videonun izlenme sayısı ne kadar fazla ise reklama tıklayan kişi sayısı da aynı oranda artacaktır. Bu durum reklam gelirini artıracak ve Adsense hesabında para birikmesini sağlayacaktır.

Web Sitesi Nasıl Açılır?
Öncelikle şunu belirtmek isterim. Web sitesi açmanın 2 farklı yöntemi vardır. Bunlardan ilki blogspot.com üzerinden ücretsiz bir blog sitesi kurmak. Çoğu kişi bu yolu kullanır çünkü herhangi bir domain ya da hosting almak gerekmez. İkinci yöntem ise ücretli bir domain almak ve profesyonel bir hosting hizmeti ile birlikte siteyi kurmaktır. Domain ve hostinginiz hazırsa wordpress blog sistemini kurabilir ve sitenizi açabilirsiniz. Tabii öncelikle hangi kategoride site yapacağınızı belirlemeniz lazım. Bilgi sahibi olduğunuz konularda site yapmanız size ek avantaj sağlayacaktır. Örneğin bir mobilya dekorasyonu firmasında çalışıyorsanız mobilya dekorasyon fikirleri konusunda site açabilirsiniz. Ya da bir elbise mağazasında çalışıyorsanız ve modaya ilgi duyuyorsanız moda sitesi açabilirsiniz. Domain, hosting ve wordpress kurulumundan sonra kategorinize uygun bir tema seçerek sitenizi kurabilir ve makalelerinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Siteniz zamanla hit alacak ve siz de Google Adsense başvurusu yaparak sitenize reklam yerleşimi yapabileceksiniz. Her ziyaretçi için az da olsa belli bir miktar para kazanacaksınız. Ne kadar çok ziyaretçi sitenizi dolaşırsa o kadar fazla para kazanabilirsiniz.

Youtube Hesabı; Youtube üzerinden bir kanal açarak ve bu kanalınıza özgün videolar ekleyerek de para kazanabilirsiniz. Kanalınızı açtıktan sonra Google Adsense Partner başvurusu yapabilirsiniz. Videolarınız izlenme karşılığı para kazanacaktır.

Bu konuda sormak istedikleriniz varsa yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

Yorum yapın