Ekonomi

Gram Altın Alsam Zarar Eder Miyim?

Yatırımda bulunmak isteyenlerin akıllarını kurcalayan en büyük sorulardan biri, hangi alanda ve ne şekilde yatırım yapacak olmalarıdır. En eski zamanlardan beri kullanılan altın, günümüzde de yatırımcıların gözde yatırım sahaları arasında yer almaktadır.

İyi bir yatırım alanı olmasının nedenleri arasında altının geçmişten beri yatırım yapmak için güvenli liman olarak görülmesi, bazı zamanlar altın değerinde düşüş yaşansa bile genel olarak yatırımcısına kazanç sağlayan, biriktirilen paraların zaman içerisinde değer kaybetmesine karşın altın zaman içerisinde değer kaybetmemektedir.

Altın Uzun Dönemde Kar Getirir Mi?
Altın üzerine yatırım yapanlar, borsada yatırım yapan kişiler gibi anlık gelirler elde edemeseler de uzun dönemde güzel gelirler elde ederler ve diğer yatırım alanlarında olduğu kadar büyük risk altına girmemiş olurlar. Altın yatırımında bulunacak olanların kullanabilecekleri birkaç yol bulunmaktadır. Bunlar; bankalarda altın hesabı oluşturarak bu hesaplara para yatırmak suretiyle altın almak, forex piyasalarında altın alımı ve satımı ile uğraşmak ve geleneksel usul olan kuyumculara giderek buralardan altın almak olacaktır. Eskilerin çoğunlukla biriktirdikleri altınlar, kuyumcudan satın alınan ya da düğünlerden kalan altınlar olmaktadır. Kuyumculardan alınacak olan ya da düğünlerde gelen altınlar; işlenmiş ve taşlarla bezenmiş altınlar, çeyrek altınlar, cumhuriyet altını gibi birçok çeşite ayrılacaktır. Yastık altında biriktirilen altınlar, altın değeri arttığında kuyumculara götürülerek bozdurulmakta ve altınların yeni değerleri üzerinden kazanç sağlanmaktadır.

Fakat eldeki altınları kuyumcuya götürünce kuyumcunun altınları alış değeri, altınların satılış değerinden düşük olacak ve yapılacak işlemlerden maksimum kazanç sağlanamayacaktır. Özellikle üzerine işçilikle taşlar ve işlemelerin kazındığı altınların satış değeri, işçilik maliyetleri de eklenerek hesaplanmaktadır fakat bu altınları kuyumculara geri satarken kişiler, daha önce ödedikleri işçilik giderlerini kuyumculardan alamayacaklardır. Altın yatırımında bulunmak isteyenlerin cevap aradıkları sorulardan biri de hangi altın türü üzerinden yatırım yapacak olduklarıdır. Alınan altınlar, daha sonra bozdurulurken değer kaybı yaşayabilmekte ve kişiler bu durumlardan zarara uğrayabilmektedirler. Bu durumun minimize edilebilmesi adına sorunun cevabını aramak ve bulmak hayati önem taşımaktadır. Altın üzerine yatırım yapmak isteyen ve altınlarını bozdururken değer kaybı yaşamamak isteyen kişiler, bilezik ve çeyrek altından ziyade gram altın üzerine yatırımda bulunmalıdırlar.

Gram Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın fiyatlarının istikrarlı bir şekilde artış göstermesi kişilerin yatırımlarını bu alana kaydırmalarına neden olmaktadır. Gram altın satın alımında bulunulurken dikkat edilmesi gerekenler, piyasanın iyi analiz edilmesi, altın fiyatının en düşük olduğu anların yakalanması ve bu sıralarda satın alma yoluna gidilmesi, altın fiyatlarının günlük olarak aşırı değişim gösterdiği zamanlarda da temkinli olarak satın alma işleminde bulunmamak gerekmektedir.

Gram altın alımları, çeyrek altın ve bilezik üzerine yapılacak yatırımlardan daha karlı olacaktır; bilezik ve çeyrek altında işçilik ücreti gibi sorunlar altınların satılmasına karar verildiğinde kişilerin zararda olmalarına neden olmaktadır fakat bilezik ya da çeyrek altın yerine gram altın yatırımında bulunulduğunda eski yeni tarih sorunu ve işçilik ücreti kaybı gibi kayıplar yaşanmayacak, altınların yalnızca gram değerleri üzerinden değerlendirme yapılacaktır.

Bozdurunca Değer Kaybetmeyen Altınlar Hangileri?
Bozdurunca değer kaybı yaşanmayan gram altınlar, üzerlerinde işçilik masrafı ve yeni eski tarih sorununun bulunmamasından dolayı yatırımcısının altın satışı sırasında yüzünü güldürmektedir.

Kuyumcudan Altın Alırken
Altın üzerine yatırımda bulunacak olanların reel olarak altın almak ve saklamak istediklerinde gidecekleri adresler kuyumculardır. Kuyumculardan altın alımında bulunulacaksa mümkün olduğunca adı duyulmuş, tanınan ve bilinen kuyumculara gidilmelidir. Altın alımında kuyumcularda karşılaşılan en büyük problemlerden biri, kişilerin karşılaştıkları sahte altınlar ve dolandırıcılıktır. Altın satın alırken, alınan altının fişini ve faturasını alınmalı ve saklanmalıdır. TSE amblemi ve karat bilgisi olmayan altınlar satın alınmamalıdır.

Bankalarda Açılan Altın Hesapları
Reelden altın alım ve satım işleminde bulunmak istemeyenler, altında meydana gelen ani değişimlere ivedi şekilde karşılık vererek kazanç sağlamak isteyenlerin kullandıkları yatırım yöntemi, bankalarda altın hesapları oluşturarak buralarda yatırımda bulunmaktır. Çeyrek altın, gram altın ya da bilezik olsun, bu gibi altınların alımından sonra evlerde, sandıklarda ya da yatakların altında saklanmaları durumunda karşı karşıya oldukları çalınma, kaybolma, dolandırılma riski, bankalarda açılacak olan altın hesaplarında bulunmamatadır ve bankalarda açılacakolan altın hesaplarında bulunan altınlar, istendiği zaman internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi bankacılık hizmetleri sayesinde satılabilmekte ya da üzerine ilave olarak altın alınabilmektedir. Ya da eldeki altınların özel banka kasalarında saklanması durumunda oluşacak olan kasa kiraları, altınların bozdurularak banka altın hesaplarında saklanması ile kaçınılmış masraflar olacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu