GÜMÜŞHANE’de Evlerde Ek İş İmkanları

Gümüşhane’de ek iş imkanları anlatılmaktadır. Evlere iş veren firmalar ve iş arayanlar bu sayfa üzerinden mülakat yapabilir ya da form, e-mail aracılığıyla birbirleriyle görüşebilirler.

Gümüşhane; Gümüşhane ili Doğu Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Doğu tarafında Bayburt‚ batı tarafında Giresun‚ kuzeyde Trabzon ve güneyde ise Erzincan illeri ile çevrelenmiştir. Şehir Karadeniz bölgesinde bulunmasına rağmen Karadeniz’e sınırı bulunmamaktadır. Dağlar ile kaplı bir alanda‚ bölgenin daha iç kesimlerinde bulunmaktadır. Gümüşhane oldukça küçük bir Karadeniz şehridir. 2015 senesi nüfus sayım verilerine göre 151.449 kişi Gümüşhane ilinde yaşamaktadır.

Ekonomik Bilgiler; Gümüşhane hem dağlık bir bölümün içerisinde bulunması sebebi ile hem de küçüklüğünden dolayı fazla gelişme imkanı bulamamıştır. Bu da iş olanakları açısından kısıtlı imkanları beraberinde getirmektedir. Bölgede yaşayan halk için bu bir dezavantaj olmaktadır. Ancak Kelkit bölgesinde kısıtlı olsa da tarım için elverişli bir alan bulunmaktadır. Bu da tarım ve hayvancılık için yeterli bir alan oluşturmaktadır. Sebze ve meyve üretimi ise küçük çaplı olarak gerçekleşmektedir. Köylerde ve kasabalarda yaşayan halk geçimini sebze ve meyve üretimi ile sağlamaktadır. Genel olarak üretilen ürünlerin arasında ceviz‚ armut‚ elma başta gelmektedir.

Ekonominin dayandığı birkaç küçük alan daha bulunmaktadır. Bunlardan ilki sahip olduğu üniversitede öğrenim gören öğrencilerin oluşturduğu ihtiyaçların karşılanması üzerine gerçekleşir. Ayrıca şehirde maden de bulunmaktadır. Altın koza maden işletmesi de bu alanda istihdam oluşturmaktadır. Gümüşhane ili sanayi bakımından değerlendirildiğinde ise az gelişmiş olarak nitelendirilebilir. Sanayi ve iş yerlerinin sayısı 300’ün üzerine çıkamamaktadır. Bölgede gümüş madeni bulunsa da bu madeni çıkarmak ve işlemek konusunda pek elverişli şartlar söz konusu değildir.

Sanayi; Genel istihdam bu kısıtlı sanayi işletmeleri‚ aynı şekilde az olsa da tarım ve hayvancılık alanları ile sağlanmaktadır. Ancak yeteri kadar istihdam sağlamak güçleşmektedir. Bunun dışında ek iş açısından da çok zengin olanaklar söz konusu değildir. Sanayinin gelişmemiş olması bu açıdan da eksi bir faktör oluşturmaktadır. Ancak yine de evde yapılabilecek alternatifler bulunabilir.

Peki Hangi Ek İşler Yapılabilir?
Evde montaj işleri yapılabilir. Bölgede buna imkan tanıyan çok firma bulunmasa da çevre şehirlerin imkanları bu açıdan değerlendirilebilir. Yakında bulunan daha büyük firmalar ile iletişim kurarak bunlardan iş ve sipariş almak mümkün olmaktadır. Özellikle mandal‚ kalem montaj işleri‚ paketleme işleri‚ sabun üretimi gibi iş imkanları değerlendirilebilir. Bu işleri firmalardan alabilir‚ kargo ile teslimat yapabilirsiniz.

Bunların dışında yapılabilecek bir alternatif de kendi ürünlerinizi üreterek internet üzerinden satışını yapmaktır. Küçük şehirler için en ideal ek iş alternatifi internet üzerinden sağlanacak olan imkanlar ile gelir elde etmek olmaktadır. Bunun için kendi tasarımlarınızı üretmeniz gerekiyor. Seçmiş olduğunuz bir ürün grubunda orjinal tasarımları üreterek sosyal ağlar aracılığı ile pazarlayabilirsiniz. Diğer bir alternatif de yemek üretimi yapmak. Restoran ve yeme içme yerlerine yaptığınız ürünleri pazarlayabilirsiniz. Bu da bayanların yapabileceği ve düzenli gelir elde edebilecekleri bir alan olmaktadır.

Gümüşhane’de ek iş arayanlar; Yapabileceğiniz ek iş türlerini ve diğer ayrıntıları alt kısımdan yazabilirsiniz.

Gümüşhane’de ek iş veren firmalar; Ek iş ilanı verme formunu doldurabilirler ya da alt kısımda yer alan başvurularla iletişime geçebilirler.

Yorum yapın