İş ve Para Dünyası
Güvenli Bankamatik (ATM) Kullanımı İle Dolandırıcılıktan Korunun
Yazar: - 09 Mayıs 2018
421
0
Güvenli Bankamatik (ATM) Kullanımı İle Dolandırıcılıktan Korunun

Bankalarda hesabı ve kredi kartı olanların sıklıkla faydalandıkları banka araçlarından olan ATM’ ler, kişilerin bankacılık işlemlerinin büyük bir kısmını yapabildikleri cihazlardır. Şehir içinde birçok noktada karşılaşılabilen ATM’ ler, banka şubelerinin olmadığı ilçelerde dahi bankacılık işlemlerinin yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Hesaplara para yatırma, para çekme, hesap kontrol etme, kredi kartı borçlarını ödeme ve nakit avans kullanma gibi birçok işlemin gerçekleştirilmesine olanak veren ATM’ ler, bankaların müşterileri için sunduğu en faydalı hizmetlerdendir.

ATM cihazlarının gün içerisinde çok sayıda işlem görmeleri ve buralarda kişilerin hesap kartları, banka kartları ile işlem yapmaları, dolandırıcıların ve hırsızların iştahını bu yöne doğru kaydırmıştır ve ATM’ lerden işlem yapan kişilerin bu kesim insanla karşı dikkatli olmaları gerekmektedir. Kart ya da hesap bilgileri ele geçirilen bireyler, büyük zararlarla karşılaşmakta ve içinden çıkılması gerçekten güç problemlerle yüz yüze gelmektedirler. Yazının devamında, dolandırıcıların ve hırsızların ATM’ ler aracılığı ve diğer dolaylı yollardan nasıl bilgi ve veri hırsızlığında bulundukları, hesap sahiplerinin nasıl mağdur oldukları ve bu gibi sorunlardan nasıl korunulacağı anlatılmaktadır.

ATM’ lere Yerleştirilen Cihazlar
Dolandırıcıların hedefinde her zaman kişilerin dişinden tırnağından arttırarak biriktirdikleri ve bir ay boyunca kan ter içinde kalarak kazandıkları kazançları olmuştur. Bu kazançların gasp edilmesinde geliştirdikleri yöntemlerden biri, ATM’ lerin içerisine ya da cihazların dışına yerleştirilen düzeneklerle ATM’ lerden işlem yapan kişilerin kart bilgileri, hesap bilgileri ve şifreleri gibi bilgilerin alınması, gasp edilmesidir. ATM’ lerde işlem yapanların dikkat etmeleri gereken en önemli husus, işlem gördükleri cihazların yüzeylerinde( kart haznesinde ya da farklı alanlarda) açıklıklar ya da kabloların olup olmadığı, ATM’ lerin yüzeyinde alışılmış olunanın dışında başka cihazların da bulunması gibi olasılıklardır. Dolandırıcılar tarafından yerleştirilen cihazların tek amacı, kişilerin değerlerini bu yolla gasp etmektir.


Başka bir dolandırıcılık hilesi de kişilerin kullandıkları ATM’ lerde işlerini bitirmelerinden sonra kartlarını geri alamamaları ve kartlarını ATM’ nin yuttuğunu düşünmelerini sağlamaktır. ATM’ lerin içerisine konulan cihazlarla kişilerin kartları, makine tarafından yutulmuş hissi uyandırılmakta fakat kartlar, dolandırıcı ve hırsızların oraya yerleştirdikleri cihazlara takılı kalmaktadır. Dolandırıcıların düzeneğinden ya da ATM’ nin kendisinden kaynaklanan bir hatadan olmasına bakılmadan acilen, banka personeliyle iletişime geçilmelidir. Bu gibi durumlarda da banka ile ivedi şekilde iletişime geçerek ATM’ de kalan kartların kullanıma kapattırılması gerekmektedir.

ATM’ lerde fark edilen olası bir dolandırıcılık durumunda en çabuk olacak şekilde banka ile temasa geçilmeli ve bulunulan ATM’ ye bir görevlinin gönderilmesi istenmelidir. Olası bir dolandırıcılık düzeneği fark edilen ya da şüphe duyulan ATM cihazlarına banka kartları ve kredi kartları kesinlikle yerleştirilmemelidir.

ATM Cihazlarını Kullanırken
ATM’ ler aracılığıyla işlem yaparken çoğunlukla işlem yapan kişilerin işlerini bitirmesini ve kendilerine sıra gelmesini bekleyen kişiler olmaktadır. İşlemlerin uzun sürmesi durumunda bazen bu kişilerden işlem yapan kişilere yardımda bulunma talebi yöneltilmektedir. Yabancı kişilerden gelen yardım talepleri, kişilerin dolandırıcı olmaları ya da olmamaları durumu daha değerlendirilmeden reddedilmeli ve işlemler, kişilerin kendi hesaplarının güvenliği için bireysel olarak tamamlanmalıdır.

ATM cihazlarına hesap kartını ya da banka kartını yerleştirdikten sonra şifre girme anında ve diğer işlemleri gerçekleştirirken sıradaki kişilerin çok yakında bulunmamasına dikkat edilmelidir. Bazı meraklı bireyler, kötü niyetli olmasalar bile önlerinde, ATM’ yi kullanmakta olan kişilerin işlemlerine ve işlem ekranına oldukça yaklaşabilmektedirler. Bu gibi durumlarda kişiler uyarılmalı ve gereken güvenli alanlar yaratılmalıdır. Hesap şifreleri ve kredi kartı şifreleri gibi kodlar makinelere kodlanırken gizlenerek yazılmalı ve işlemler tam bir gizlilik içerisinde devam ettirilmelidir.

ATM çevresinde ya da sırada, işlem yapmakta olan kişileri inceleyen ve süzen, şüpheli kişilerin varlığı durumunda işlem yapmakta olan bireyler kısa süre içerisinde polis ve banka görevlileriyle iletişime geçilmelidir. Kişilerin kötü niyetli olup olmadıkları zamana bırakılmadan yetkililer çağırılmalı ve hiçbir şey riske atılmamalıdır. ATM’ lerde işlem yaparken işlem ekranına odaklanılması önemli olduğu kadar kişilerin çevrelerine de hakim olmaları gerekmektedir. Özellikle nakit para çekimlerinde kapkaç olaylarına mağdur olmamak için cihaza da son derece hakim olmak etrafa da son derece hakim olmak gerekmektedir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ