Krediler

Hacizli (İcralık) Eve Kredi Verilir Mi?

Bazı nedenlerden dolayı icra kanalıyla haciz konulmasıyla ipotek altına alınan evlere kredi verilip verilmediği, bu evlere kredi veren bankaların ne gibi şartları olduğu aşağıda detaylarıyla anlatılacaktır.

Hepsinden önce hacizli ev nedir bunu tanımlamakta fayda vardır. Bankalar kredi verirlerken ve teminat mektubu verirlerken bunun karşılığında teminat mektubu veya kredi başvurusunda bulunan kişiden karşılık olarak bir taşınmaz mal göstermelerini isterler. Teminat mektubu karşılığı için ipotek edilen ev veya arsa, tarlar, teminat mektubu verilen malların güvencesinin sağlanamaması durumunda ya da satış bedellerinin ödenmemesi durumlarında icra mahkemesi kanalıyla mühürlenir ve üzerinden işlem görülmez hale gelir. Tüm bu işlemler vergi dairesi görevlileri ve polis gözetiminde gerçekleştirilir.

Hacizli Ev Kredisi Nasıl Alınır?
Haciz edilmiş ev veya taşınmaz büyük olasılıkla bir banka tarafından mühürletilmiştir. Haciz edilen bir ev veya taşınmaz için kredi alınabilir fakat kredi almadan önce taşınmaz üzerindeki haczin kaldırılması gerekmektedir. Tüm bunlar için de taşınmaza kim tarafından haciz konulduğunun bilinmesi gerekmektedir ki bu bilgiye de vergi dairesi aracılığıyla ulaşılabilir. Vergi dairesinden taşınmaz üzerine bankanın mı, şahsın mı yoksa şirketin mi haciz işlemi uygulattığına ulaşabilirsiniz. Taşınmaza kim tarafından haciz işlemi konduğu öğrenildikten sonra borcunun kapatılması gerekmektedir. Aksi şekilde evi kredili veya peşin olarak satın alma şansı olmayacaktır. Evin borcu ödendikten sonra ve haciz işlemi kaldırıldıktan sonra vergi dairesi memurları tarafından eve vurulan mühür kısa süre içerisinde kaldırılır. Evin borcu ödenmiştir belgesinin alınması ve saklanmasını tavsiye ederiz. Tüm bu

Bankalardan Hacizli Ev Nasıl Alınır?
Evlere bankalar tarafından haciz konulduğunda ve kişiye tanınan süre içerisinde bankaya olan borcu ödenmediği taktirde bu evler bankaların malları haline gelmiştir ve bankalar bu evleri ihale usulü ile satmaktadırlar. İhale işlemleri genellikle kapalı zarf usulüyle yapılmaktadır. Bahsi geçen evin değeri 50 bin TL ve kişinin verdiği teklif 50.001 TL ile ihalede teklif veren başka birisinin bulunmadığı durumda ev teklif veren kişiye gidecektir. Bankaların kapalı zarf ihaleleri yapmalarının iyi tarafı da buradadır. İstekliler, kimin ne kadar teklifte bulunduğunu bilmedikleri için açık arttırmadaki ürünler genellikle değerlerine yakın fiyatlara satılırlar.

Bu Kredi İle Nasıl Alınır?
Bankanın yaptığı ihale kazanıldıktan sonra artık bu ev, kredili ya da nakit olarak satın alınabilmektedir. Kredinin, ihale kazanılan bankadan alınması kişi lehine olacaktır nedeni ise kredi alınacak tutarın % 25’ inin nakit olarak bankaya yatırılması gerekmektedir. Bu durumda 100 bin TL lik bir kredi için 25 bin TL’lik nakitin kredi çekilecek bankaya yatırılması gerekmektedir. Ödemenin geri kalanı da bankanın sunduğu uygun konut kredisi tekliflerinden faydalanılabilir ve kişiye uygun gelecek geri ödeme imkanı sunan kredi alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu