HAKKARİ’de Evde Ek İş Yapma İmkanları

Hakkari’da ek iş arayanlar konumuzu inceleyebilir. Firmalar da konu altından verecekleri ek iş ilanlarını ek iş arayan kişilerle paylaşabilirler. Hakkari hakkında genel bilgilerle başlayalım makalemize.

Dört bir tarafı dağlarla çevrili olan Hakkâri,  Türkiye’nin en uzak ilidir. Eski adı “Çölemerik” olarak bilinir. Türkiye haritasının güneydoğu bölgesin de bulunan ilimiz İran- Irak sınır şeridi ile ülkemizin en stratejik yapıya sahip olan ilidir. Plaka kodu 30 dur. Anadolu Mezopotamya ve İran üçgenin de yer alan Hakkâri coğrafi konumu ve yapısıyla birçok topluluğun ve medeniyetin ilgisini çekmiş ve birçok millete vatan olmuştur. Med, Pers, Selevkos, Abbasî, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı devleti gibi devletlerin hâkimiyeti altında bulunmuş bir ildir. Türkiye’nin en az gelişmiş illerinden birisi olan Hakkâri de halkın %7’ si kırsal kesimlerde yaşar. Türkiye de nüfus yoğunluğunun en az olduğu ildir. Nüfus az olduğu için de hayat çok hareketli değildir, durgun bir yapıya sahiptir. Gezilecek bir takım yerler vardır fakat yeterli değildir, insanların sosyal hayatlarını rahatça yaşayacağı alanlar çok sınırlıdır. Şehir merkezine yakın bir yerde bulunan kayak merkezi bulunduğu alana biraz canlılık kazandırmaktadır.  Hakkâri ters lalesi ile ünlüdür. Yıllardır süregelen terör belasından dolayı da halk rahat nefes alamamakta korku ile hayatlarını sürdürmektedir.

Hakkari İlimizin Ekonomisi
Hakkâri de halkın başlıca gelir kaynağı hayvancılıktır. En çok koyun ve kıl keçisi yetiştirilir. Ayrıca otlu peynir ve teleme adında birçok peynir çeşidi de yapılmaktadır. Bu bölge de sanayi fazla gelişmemiştir dağlık ve engebeli olduğu için ulaşım olanakları kısıtlıdır, ama evde iş olanakları mümkündür. İl olarak geçiyor fakat maalesef gelişmemiş ve iş alanında da farklı iş imkanları yoktur. Bu yüzden göçlerde yaşamaktadır sanayi bölgelerine ya da tarımsal üretim yapılan alanlara. Hakkâri balcılık sektöründe de Türkiye ekonomisine katkı sağlamaktadır, kaliteli ve doğal olan bu ballar da iş imkânı bulanlar da sınırlıdır. İklimin çok sert ve arazilerin engebeli bir yapıya sahip olması tarım yapmayı zorlaştırır. Ama uğraşılırsa bazı ürünler yetiştirilmektedir. Buğday bunların başın da gelir ayrıca arpa, mısır, darı, arpa, nohut, fasulye, mercimek gibi ürünlerdir. Ayrıca ormancılıkta büyük bir yer kaplar. Burada bulunan odunlar genelde yakacak olarak kullanılır sanayi için toplanmaz. Sanayisi yok denecek kadar azdır. Küçük çapta birkaç tane sanayi kuruluşu vardır. Kış dönemi çok zor geçmektedir o yüzden de birçok il ve ilçe ulaşıma kapalıdır ulaşım imkânları da oldukça sınırlıdır.

Ayrıca Hakkâri Yüksekova da açılan havalimanı da ulaşım alanında büyük bir çığır açmış ve engebeli bir bölge olan Hakkâri ve çevresin de seyahat etmeyi kolaylaştırmıştır. Çok geri kalmış olan Hakkari’nin biraz olsun gelişmesi ve ilerlemesi açısından iyi bir fırsat olmuştur. Terörden dolayı geri kalmış ve doğu bölgelerine yatırım yapılamadığı için iş olanakları fazla değildir.

Hakkari Ek İş İmkanları
Hakkâri de sanayi imkânları sınırlı olduğu için ve dağlık kırsal bir bölge konumunda olduğundan gelişme yaşanmamıştır. En büyük sorun terör. Yapılan birçok yatırımı da engellemeye çalışarak buraların geri kalmasını ve cahiliye dönemi gibi gelişmesini istemiyorlar ama her ne olursa olsun birçok saldırı olmasına rağmen havalimanı açılmış ve birçok kişiye iş olanağı sunulmuştur. Ayrıca buranın geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olduğu için bu alanlarda işler mevcuttur. Ayrıca dışarıda çalışma imkânı bulunmayanlar için ise eve işveren firmalarla irtibata geçerek iş olanakları elde edebilirsiniz. Birçok internet sitesinde bununla alakalı başvuru yapabileceğiniz yerler vardır. Oralara sadece e-mail adresinizi yazarak size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Kesinlikle telefon ya da adres bilgilerinizi vermeyiniz. Bunu dışında imla kurallarına ve Türkçeye hâkimseniz internet üzerinden makale yazabilir ek iş imkânı sağlayabilirsiniz. Bunun dışında eve ek işveren firmaları internetten araştırarak boncuk işi, oya işi, kurdele nakışı, dantel, montaj işleri, kına paketleme, sabun paketleme gibi ek işleri mevcuttur. Eğer maharetiniz varsa buna güveniyorsanız bu tarz işlere girişebilirsiniz. Yâda yakın arkadaş ve dostlarınızdan bir ekip kurarak mandal montajı, kına paketleme gibi çok kişi gerektiren işlere girişebilirsiniz. Hayvansal ürünler yoğunlukta olduğu için peynir, yoğurt, tereyağı gibi ürünlerde yaparak ek iş imkânı sağlayabilirsiniz. Pazarlara marketlere ya da  internet üzerinden online olarak siteler kurarak ta satışlar yapabilir eve bir ek gelir sağlayabilirsiniz.

Hakkari’de ek iş arayanlar; Yapabileceğiniz ek iş türlerini ve diğer ayrıntıları alt kısımdan yazabilirsiniz.

Hakkari’de ek iş veren firmalar; Ek iş ilanı verme formunu doldurabilirler ya da alt kısımda yer alan başvurularla iletişime geçebilirler.

Yorum yapın