HalkBank Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

1933 yılında kurulan ve 1938 yılında fiilen hizmet vermeye başlayan Halk Bankası’ nın asıl amacı KOBİ’ leri fonlamak ve KOBİ’ lerin ve ülkenin kalkınmasına destek olmaktır. O zamandan günümüze kadar yine bu çizgide kalarak kampanya ve çalışmalarına devam etmiştir.

Uzun zamandan hizmet sunumunda olan bankada hesap oluşturmak ve hesap kapatmak, izlenilecek izlem bazında birbirine benzerlik göstermektedir.

Halk Bankası Hesap Açma İşlemi
Hesap açmak için kişilerin T.C. kimlikleriyle birlikte Halk Bankası şubelerine başvuruda bulunmaları ve mümkünse yanlarında ikametgah belgesi ya da güncel tarihli isimlerine kayıtlı bir fatura bulundurmaları gerekmektedir. Bankaya yapılan hesap açma başvurusunda taraflar arasında sözleşme imzalanacak ve hizmetin kullanım şartları bu sözleşmeyle koruma altına alınacaktır. Daha sonra artık bankanın müşterisi olan kişilerin banka kartları, sözleşmede belirttikleri adreslerine kargo ile yollanacaktır. Ayrı şekilde kredi kartı kullanmak istediklerini belirten kişilere kredi kartları da kargo şeklinde ulaştırılacaktır.

Ve günümüzde, insanların birden fazla bankayla aynı zamandan çalışmaları ve bir süre sonra da bankalardan biriyle daha yakın ilişkiler kurmaları diğer bankalardaki hesaplarını eskisine nazaran daha az kullanmalarına neden olmaktadır. Hal böyle olunca kişilerin kullandıkları ana bankaları dışındaki hesaplar uzun süre boyunca hareketsiz şekilde kalmaktadır. Atıl, hareketsiz şekilde bekleyen ya da başka nedenlerle kapatılmak istenen banka hesaplarında izlenmesi gereken birkaç farklı adım vardır. Bu aşamaların anlatılmasından önce kişilere atıl hesaplarının neden saklanmaması ve kapatılması gerektiğini aktaracağız.

Hesap İşletim Ücreti
2013 yılı itibarıyla banka hesapları üzerine getirilen yasal düzenlemeyle bankalar, bünyelerindeki hareketsiz müşteri hesaplarına hesap işletim ücreti yansıtabileceklerdi. Bu olayın gerçekleşebilmesi için banka hesaplarının 180 gün gibi bir süre boyunca hareketsiz olarak beklemesi ve bu süre sonrasında bankanın hesap sahibi müşterisini konuyla ilgili bilgilendirmiş olması gerekmektedir. Tüm bu şartlar yerine geldiğinde bankalar, bu söz konusu hesaplara hesap işletim ücreti yansıtabileceklerdir. Düzenlemenin geldiği yıl bankalar, atıl hesaplarını kapatmak ve kullanılmayan hesaplarına hesap işletim ücreti yansıtılmasını istemeyenlerin oluşturduğu uzun kuyruklarla dolmuştu. Banka müşterilerinin bu davranışı aslında bilinçli ve gelişmeleri gözeten tüketicilerin yapacağı cinstendir. Kullanılmayan ve atıl şekilde bekleyen banka hesaplarının kapatılması herkesin faydasına olacaktır. Hesap kapatma işlemlerinden önce düşünülmesi gereken, kapatılmak üzere olunan banka hesaplarının gerçekten kullanılıp kullanılmadığıdır. Hiçbir şekilde kullanılmayan banka hesapları her şekilde kapatılacaktır fakat bu hesaplar fatura ödemeleri ve okul taksitleri gibi harcamalarda bile kullanılıyorsa kapatılmamaları tercih edilmelidir. Aşağıda Halk Bankası hesaplarının kapatılma yolları detaylarıyla anlatılmaktadır.

Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Halk Bankası Hesaplarının Kapatılması
Halk Bankası’ nın müşterileri hizmetine sunmuş olduğu iletişim kanallarından telefon bankacılığı aracılığıyla da banka hesapları kapatılabilmektedir. Bunun için 444 0 400 nolu Halk Bankası telefon bankacılığı aranarak konuyla alakalı tuşlamalar yapılır ve yetkiliyle yapılan görüşme sonrası hesap kapatma talimatı verilirse kişilerin hesapları kısa süre içerisinde kapatılacaktır. Hesap kapatma işleminin başlatılabilmesi için banka müşterilerinin daha önce edindikleri telefon bankacılığı şifrelerini biliyor ya da hatırlıyor olmaları işlem hızını direk şekilde etkileyecektir. Ve unutulmamalı ki içerisinde para olan hesaplara kapatma talimatı verilse dahi bu hesaplar içerisindeki para harcanana, çekilene ve tekrar talimat verene kadar kapanmayacaktır.

İnternet Bankacılığı Aracılığıyla Halk Bankası Hesaplarının Kapatılması
Halk Bankası müşterilerinin telefonlarından ve tabletlerinde kullandıkları bankacılık uygulamaları ve internet üzerinden Halk Bankası’ nın sitesinden de giriş yapılabilen internet bankacılığı kullanılarak da bankadaki hesapların kapatma talimatı verilebilmektedir. Talimatı vermeden önce kişiler, hesaplarında bakiye bulunmadığını kesinliğe kavuşturmalıdırlar.

Halk Bankası Şubeleri Aracılığıyla Hesap Kapatma İşlemleri
Banka görüşmelerini yüz yüze yapmayı tercih edenler için banka şubeleri kullanılarak hesap kapatma işlemlerinin başlatılması yerinde bir karar olacaktır. Banka şubesine yapılacak hesap kapatma başvurusunda kişilerin yanlarında T.C. kimlik belgelerini bulunduruyor olmaları ve olasılık dahilinde bankanın kişilerden hesap kapatma işlemine dair bir dilekçe isteyebilmesi durumundan dolayı bu dilekçe daha önce hazırlanıp götürülürse işlemleri önemli ölçüde hızlandıracaktır. Aşağıda verilecek olan dilekçe örneği kullanılabilir ya da bir benzeri hazırlanabilir.

HalkBank Hesap Kapatma Dilekçesi Örneği
……….. BANK A.Ş.

…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …./…./..

Ad – Soyad

İmza

Yorum yapın