İş ve Para Dünyası
Hangi Bankalar Konut Kredilerinde Refinansman Kredisi Veriyor?
Yazar: - 01 Nisan 2018
423
0
Hangi Bankalar Konut Kredilerinde Refinansman Kredisi Veriyor?

Refinansman kredileri için kısaca, daha önce kullanılmış olan ve hala vadesi devam etmekte, borcu ödenmekte olan kredilerin diğer bankalarda ya da aynı bankada bulunan daha avantajlı kredi teklifleri ile finanse edilmesi şeklinde tanımlanabilir.

Kredinin kullanılmış olduğu bankadan farklı bir bankaya, daha avantajlı kredi tekliflerinden faydalanarak taşınması durumunda ödenmesi gereken borç durumu, ödenmesi gereken faiz miktarı ve borcun ödenmesi gereken süreden büyük miktarlarda düşüş yaşanabilir. Kredinin ödenmekte olduğu bankadan alınacak olan kredi ile ödenmesi ve borcun diğer bankaya ödenmesi ile daha uygun faiz oranlarından, daha uygun vade seçeneklerinden faydalanma şansı bulunmaktadır.

Refinansman kredileri, bankaların en popüler finansman ürünlerinden olan kredi kartları ve konut kredilerinin ödemelerinde sorun yaşanması durumunda, sık sık başvurulan çözüm yollarından biri konumundadır. Kullanılmakta olan kredinin vadesi gelen borcun ödemesinde zorluk yaşanıyorsa ya da kredi kartlarının borçları -asgari ödeme tutarı bile- ödenemeyecek boyutlara erişmiş ise refinansman yoluna gidilmesi mantıklı bir seçim olmaktadır. 3 yıllık bir konut kredisinin taksitleri kolay bir şekilde ödenemiyorsa krediyi kullanan kişiler, diğer bankalardaki refinansman seçeneklerini incelemeli ve avantajlı teklifleri değerlendirmelidir. Kullanılmakta olan kredinin vadesinin uzatılması ve mümkünse de faiz oranlarının daha uygun seviyelere çekilmesi refinansman kredileri ile mümkün olmaktadır.

Konut Kredilerinin Refinansmanı Yapılırken
Konut kredilerinin refinansman hesaplamasını yaparken yeni kredinin kullanımından önce kişilerin birkaç hesaplamada bulunmaları yerinde olacaktır. Yapılacak olan hesaplamalar, yeni kredinin kullanılması durumunda eski kredinin kullanılıyor olması durumundaki şartlardan daha iyi bir şartın yakalanıp yakalanmayacağı üzerine olacaktır. Refinansman kredisinin kullanılması ile eski kredinin şartlarından daha rahat ödeme koşullarına erişilmeli ki borcu taşımanın bir anlamı olsun.

Kredi kullanımı sırasında bankaların müşterilerine ödettikleri bir takım masraf ve gider bulunmaktadır. Yeni kullanılacak olan kredi için de bu masraf ve giderler geçerli olmaktadır ve eski kredinin yeni kredi ile finansmanı sırasında bu masrafların da hesaba katılması, yeni kredinin yalnızca düşük faiz oranları ile değerlendirilmemesi çok sağlıklı olacaktır.


Refinansman kredisinin oluşumu sırasında yeni kredinin oluşturulacağı banka, kredinin bulunduğu bankaya bir takım gider ve masrafları ödemek durumundadır. Bu masraflar; kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, taşınmaz rehin ücreti, gibi masraflar olmaktadır. Bu masraf ve giderlerin çoğu zaman toplam değeri 2000 TL civarında olmaktadır. Refinansman kredisinin kullanılacak olduğu banka, kişilerin kullanacak oldukları kredilere bu masrafları da yansıtacaklardır. Bu nedenle olacak ki refinansman kredisi kullanacak olanların yalnızca 200 ya da 500 TL için bu yola başvurmaları, çok da mantıklı bir seçenek olmayacaktır. Refinansman kredilerinin ödenmekte olan krediden daha düşük faiz oranlarından faydalanmak için bu finansman yoluna başvuran kişilerin bu gibi masraf ve giderleri de hesaba katmaları gerekecektir.

Konut kredisi kullanan kişiler, kullanmış oldukları kredilerin vadesi gelen borçlarını ödeyemiyor ve borçların ödemesi konusunda sıkıntı yaşıyorlarsa yapmaları gereken kullanacak oldukları refinansman kredisinde daha uygun vadelerden yararlanmaya çalışmalıdırlar. Aylık taksitlerin daha uygun tutarlara düşürülmesi için başvurulacak olan refinansman kredilerinde yeni kredinin faiz oranları ve masrafları önceki krediden çok da avantajlı olmayabilir fakat kişilerin borçlarını sorunsuz şekilde ödemeleri için bu yola başvurmaları gerektiği için kabul edilebilir bir fırsat maliyeti olduğu söylenebilir.

Konut Refinansman Kredisi Faiz Oranları
Refinansman kredileri genel olarak bankaların çoğunda bulunan kredilerdir. Kullanım amaçlarının başında, ödenmekte olan kredinin daha uygun faiz oranlarıyla yeniden şekillendirilmesi gelir. Refinansman kredisi kullanarak yapılandırmak istenen borçların vade yönünden daha uzun bir şekle sokulması halinde ödenme durumunda kalınacak olan refinansman kredisinin faiz oranı haliyle biraz artış gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse 3 yıl olarak oluşturulan bir konut kredisinin refinansman kredisi kullanılarak vade süresi 6 yıla çıkartılırsa, ödenmek durumunda kalınacak olan faiz oranı eski krediye göre daha fazla olabilmektedir fakat kredi kullanan kişinin kredisinin taksitini zorlanmadan ödemesi sağlanacaktır. Refinansman kredisi bakımından, bankaların kampanya zamanları takip edilmelidir, bu dönemlerde yeniden finanse edilecek olan krediler ile çok daha uygun faiz oranlarının yakalanması mümkün olacaktır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ