İş Fikirleri

Hangi Şirketlerle Katalog Satışı Yaparak Para Kazanmak Mümkün?

Zamanın ilerlemesi ile iletişim faktörleri genişledi, iletişim imkanları arttı ve bu imkanlar gerek profesyonel iş alanında gerekse günlük yaşantıda insanların tamamı tarafından kullanılır oldu. İletişim imkanlarının gelişmesi, profesyonel anlamda çalışan firmaların pazarlama stratejilerine yansıdı. Şirketlerin pazarlama uygulamaları zamana göre adapte olarak günün eğilimlerine göre şekil değiştirdi ve olması gereken en uygun hali aldı.

İletişim faktörlerinin ve imkanlarının bu denli gelişmesinin yanı sıra insanlar arası iletişim de hiç olmadığı kadar değer kazandı. İnsanlar arası iletişimi güçlü olan ve hedef kitleyi çalışmakta olduğu alana yönlendirebilen insanların değeri hiç olmadığı kadar arttı.

Tüm bunların birleşmesi ile ortaya modern pazarlama teknikleri çıktı. Şirketler ve firmalar insanların en fazla vakit geçirdikleri alanlara reklam ve satış gerçekleştirmek için yöneldiler. Bu alanlardaki en büyük yardımcıları da hedef alandaki yerleşik kimseler oldu. Daha da açmak gerekirse bazı şirketler, hedef kitlelerindeki kişilerden bazılarını kendileri için çalışmaları için görevlendirmektedirler. Bu kişiler günlere giden ev hanımları da olabilir, iş yerinde öğle aralarında arkadaşlar arası yapılan sohbetlerde satış gerçekleştiren kimseler de olabilirler. Zaten uzun zamandır Avon ve Oriflame gibi şirketler, katalog satışı gerçekleştirmek için daha önce dediğimiz gibi, özellikle ev hanımlarını görevlendirmektedirler. Evde, hane bütçesine destekte bulunmak isteyen ev hanımları ile zaten çalışmakta olup ek gelir sağlamak isteyen kimseler de bu işleri seve seve yapmaktadırlar. Çalışılan firmalar, katalog satışında bulunan temsilcilerinin yapmış oldukları satışların belirli yüzdeleri kadarını kendilerine vermektedirler ve bu satış ağına, halihazırda çalışmakta olan kimseler tarafından dahil edilen kimselerin yaptıkları satışlardan bile kazanç sağlanabilmektedir.

Zaten bir işte çalışmakta olup da ikinci bir işte çalışmaya zamanı ya da enerjisi olmayan kimseler, katalog satışında bulunarak ek gelir sağlamaktadırlar. Yapılacak işlemler, katalog satışı yapılan şirketin ürünlerinden olabildiğince çok satışta bulunmaktadır. Yapılan satışlar ne kadar çok ise kişilerin kazançları da o oranda fazla olacaktır. Satışlar sırasında herhangi bir kısıtlama ve sınırlama olmamakla birlikte kişiler, şirketler tarafından herhangi bir kotayı tutturmak konusunda zorlanmamaktadırlar. Zaten maaş usulü çalışılmadığı için kişilerin performansları kadar gelirleri olacaktır. Şirketler de bu konuda rahat hareket etmektedirler.

Katalog Satışı Yapabilecek Kimseler
Katalog satışında bulunmak ek gelir sağlamak isteyenlere ve aktif çalışma hayatında bulunmayıp -öğrenciler ve ev hanımları gibi- gelir sağlamak isteyenlerin sıklıkla başvurdukları kazanç sağlama yöntemlerindendir. Katalogla satış gerçekleştirecek olan kimselerin her iş kolunda olduğu gibi işlerinde iyi olmaları gerekmektedir ki yaptıkları satışlar oranında kazanç sağlayacaklardır. İyi bir kazanç sağlanabilmesi için içinde bulunulan sosyal ortamlarda katalog satışı gerçekleştirebilmek gerekmektedir. Bunun için kişilerin iyi derecede iletişim bilgisine sahip olmaları ve mallarını karşı tarafa çekici gösterebilmeleri, karşı tarafın da satışa konu olan malları almaya heveslenmesi gerekmektedir. Kişilerin kazanç sağlamalarındaki bir diğer husus da içinde bulunulan sosyal ortamların sayısı ve bu ortamlardaki kişilerin sayısıdır. Potansiyel olarak satış gerçekleştirilebilecek olan kişilerin sayısı ne kadar fazla işe elde edilecek olan kazanç da o oranda yüksek olacaktır.

Katalog Satışı Yapılabilecek Olan Alanlar
Zaten çoğu kişinin bildiği gibi uzun zamandır katalog satışı yaptıran şirketler vardır, bunlar Oriflame ve Avon gibi. Zamanla bu şirketler gibi benzer alanlarda faaliyet göstermekte olan başka şirketler de oluşmuştur. Katalog satışı yapılabilecek olan şirketlerin faaliyet göstermekte oldukları alanları sıralamak gerekirse ilk sırada kozmetik gelmektedir. Hedef kitlenin ağırlıklı olarak bayanların oluşturduğu bir satış tekniğinde ağırlıklı olarak kozmetiğin gelmesi o kadar da şaşırtıcı olmasa gerek. Devamında ev ve mutfak aletleri ile ev elektroniği gelmektedir. Devamında ofis ürünleri, cam ve ahşap ürünleri, iç çamaşırı gibi yer almaktadır.

Katalog Satışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Katalog satışında bulunurken hedef kitlenin hangi sosyal gruptan ve hangi cinsiyet ağırlıklı olduğuna dikkat etmek gerekir. Bayanların çoğunlukta olduğu bir ortamda kozmetik ürünlerinin ve benzeri ürünlerin pazarlamasını yapmak ve satış gerçekleştirmek diğer ürünlere nazaran daha kolay olacaktır. Kişilerin çalıştıkları işyerlerinde dahi bayan ağırlıklı iş arkadaşlarının olması durumunda, pazarlama yapılması potansiyeli yüksek olan kitle değerlendirilmelidir. Bunun yanı sıra bulunulan sosyal ortam içerisinde daha önceden beri katalog satışı yapmakta olan birisi varsa bu kötü bir etmen olacaktır fakat her şeyin de sonu değildir. Katalog satışında bulunurken kişilerin fark yarattıkları en büyük özellikleri sosyal iletişim becerileridir. İletişim becerileri diğer katalogla satış yapan kimselerden daha üstün ve karşı tarafa katalogda yer alan ürünlerin pazarlamasında daha başarılı iseler bulundukları ortamda kısa süre içerisinde müşteri kitlesi toplayabileceklerdir. Birebir yapılan bu satışlarda satıcıların iletişim becerileri, “tatlı dilleri” ne kadar gelişmiş ve iyiyse o oranda müşteri kazanacaklardır ve kazanç sağlayacaklardır.

Pazarlamada bulunulacak olan ortamda, katalogla satış yapanlar zaten hâlihazırda bir işe sahipse ya da komşuları ve arkadaşlarına satışta bulunacak olan ev hanımları ile öğrencilerin satış gerçekleştirecek oldukları hedef kitlelerinde zaten benzer bir alanda pazarlama yapan birisinin olması bu işe yeni başlayacaklar için dezavantaj olabilecektir. Bunu atlatmak için daha önce denildiği gibi iletişim becerileri devreye sokulabilir ya da zaten katalog satışı yapan kişinin pazarladığı ürünlerden farklı ürünlerin pazarlamasında bulunulabilir. Bu şekilde pazarda müşteri kapma rekabeti olmadan herkes kendi işini icra edebilecektir.

Katalogla Satışı Gerçekleştirilebilecek Olan Firmalar
Uzun zamandır katalogla satış üzerinden firmalar da satış gerçekleştiren kişiler de kazanç sağlamaktadırlar. Firmaların maaş vermeden satış temsilcisi elde etmeleri ve katalog satıcılarının da bir yere bağlı olmadan, ek iş olarak satışlarına devam etmeleri ve performansları oranında kazanç sağlamaları her iki taraf için de kazançlı olmaktadır. İnsanların tüketime olan iştahları gün ilerledikçe artarken buna paralel olarak firmalar da boş durmayıp satış yapabilecek oldukları her alana girmeyi hedeflemektedirler. Bunu sağlarken kullandıkları yöntemlerden biri de katalog satışı yöntemidir.

Katalog satışında bulunulabilecek olan firmalardan bazıları
– Avrupa Networking
– Piaff Networking
– Avon
– Oriflame
– Farmasi

Avrupa Networking
Avrupa Networking ile yüksek tutarlarda kazanç sağlanması mümkün olmaktadır. Katalog fiyatlarından yapılacak olan satışlar ile ürünlerin %30’ u oranına kadar kazanç sağlanması mümkündür. Toplamda elde edilecek olan kazanç da kişilerin göstermiş oldukları performans ile yapmış oldukları satışlar ile doğru orantılıdır.

Yapılacak olan satışlardan kazanılacak olan tutarın kabaca hesaplamasını yapmak gerekirse; 150 TL lik ürün sipariş verildiğinde bu ürün için şirkete 100 TL ödenecek. 150 TL’ den yapılan satıştan da 50 TL kazanç sağlanmış olacak.

Aynı şekilde 3000 TL’ lik bir satış gerçekleştiren bir kişi, 1000 TL kazanç sağlamış olacaktır.

Yapılacak olan satışlardan başka olarak da Avrupa Networking’ den kazanç sağlamak mümkün olmaktadır. Sisteme, referans olunarak üye edilen kişilerin yapmış oldukları satışlardan da kazanç sağlanmaktadır. Kişilerin seviyeleri arttıkça kazanılacak olan paranın miktarı da artmaktadır.

Katalogla satış gerçekleştirenler 4 gruba ayrılmıştır. Kişilerin seviyeleri arttıkça sisteme kazandırmış oldukları üyelerin satışlarından kazanacak oldukları oran da artmaktadır;

Seviye üyeler sisteme kazandırmış oldukları üyelerin satışlarından %5 oranında kazanç elde ederler.
Seviye üyeler sisteme kazandırmış oldukları ve kendi seviyeleri altındaki üyelerin satışlarından %3 oranında kazanç sağlarlar.
Seviye üyeler 3. Kademedeki alt üyelerin yaptıkları kazançlardan %2 oranında kazanç sağlarlar.
Seviye üyeler de 4. Seviyedeki alt üyelerin yapmış oldukları kazançlardan %1 oranında kazanç elde ederler.

Avrupa Networking’ in Çalışma Alanı
Avrupa Networking, Miorre ve Pierre Cardin ürünlerinin satışını gerçekleştiren bir firmadır. Katalog satışında bulunacak olan kişiler bu ürünlerin siparişini alıp bu ürünleri pazarlayacaklardır. Markaların içeriği çoğunlukla iç giyim olmasına rağmen günlük giyim ve çorap gibi tüketim ürünlerinin de satışı vardır.

Malzemelerin önceden sipariş verilmesine gerek kalmadan katalogla satış yapacak kişilerin sipariş almaları ile firmaya istekte bulunmaları yeterli olmaktadır. Verilen siparişler kişilerin eline 3-4 gün içerisinde ulaşmaktadır.

Piaff Networking
Piaff Networking ile ek gelir elde etmek ve hane bütçesine katkıda bulunmak isteyenler firmanın temsilcileri arasına herhangi bir ücret ödemeden dahil olabilmektedirler. Sisteme Piaff Networking’ in resmi sayfasından temsilci ol butonuna tıklanarak üye olunabilmektedir. Firmadan talep edilecek olan katalogların fiyatları 5 TL civarındadır ve aylık olarak bu kataloglardaki ürünlerden satış yapılmaktadır.

Sisteme üye olup da herhangi bir satış ve siparişte bulunmayan kimseler üye olarak adlandırılır. Üyelerin bireysel olarak satış gerçekleştirmeleri durumunda aktif üye olarak anılmaya başlanırlar. Aktif üyeler yapacak oldukları satışlardan %30 ile %40 arasında kazanç elde edebilmektedirler. Ardı ardına gelen 3 ay boyunca sipariş vermeyen kimseler pasif üye olarak anılmaya başlanır. Devamında gelen 3 ayda daha sipariş vermeyen kimselerin kayıtları sistem tarafından silinir.

Piaff Networking’ in Çalışma Alanı
Ek gelir elde edilebilecek, katalogla satış yaparak kazanç sağlanabilecek firmalardan olan Piaff Networking ile aylık olarak tatmin edici oranlarda kazanç sağlanabilmektedir. Firmanın satışını sürdürdüğü ürünler genel olarak iç giyim, pijama, ev giyim ürünleri, takı ve kozmetik üzerinedir. Verilecek olan siparişler satış gerçekleştiren kişilerin eline 3-4 gün içerisinde geçecektir.

Avon
Katalog satışında bulunarak, satış temsilcisi olunabilecek firmalar arasında, Türkiye’ de uzun zamandır faaliyet göstermekte olan ve işinin çok büyük bir kısmını da satış temsilcileri aracılığıyla gerçekleştiren Avon, satış temsilcilerinin yapmış oldukları satışlardan %33 oranına kadar kazanç elde etmelerini sağlamaktadır. Avon’ a satış temsilcisi olarak katılmak isteyenler, Avon’ un resmi sitesinden sisteme kayıt olabileceklerdir ve yapmış oldukları satışlardan %33 oranında gelir elde edebileceklerdir. Temsilcilerin kendilerine şirket tarafından bildirilen tutarlarda aylık satış kotasını tutturmaları durumunda aylık olarak ortalama değeri 40 TL olan bir parfüm gönderilmektedir. Satış temsilcileri istedikleri taktirde bu parfümleri de satarak kazanç sağlayabileceklerdir. 18 yaşını doldurmuş olan herkes; çalışan, ev hanımı, öğrenci fark etmeksizin Avon satış temsilcisi olabilmektedir.

Avon’ un Çalışma Alanı
Kozmetik devi olan Avon tüm dünyada sevilen ve ulaşılması kolay olan ürünleri sayesinde popüleritesi yüksek bir marka haline gelmiştir. Genel anlamda kozmetik alanında faaliyette bulunmasına rağmen, takı, atkı, şapka, eldiven gibi ürünlerin de satışında bulunmaktadır. Satış temsilcileri aylık olarak siparişte bulunmaktadırlar. Verdikleri siparişler 2-4 gün arasında satış temsilcilerinin eline ulaşacaktır.

Aynı zamanda Avon belirli aralıklarla çeşitli çekilişler oluşturmaktadır ve bu çekilişlerde satış temsilcilerinin arasından şanslı olan kişilere araba, tatil, bilgisayar, kozmetik ürünü ve benzeri birçok ürün çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu