Kariyer

Havaş İş Başvurusu Nasıl Yapılır? Havaş İş İlanları

Bu haberimizde Havaş iş başvurusu yapmanız için neler yapmanız gerektiğini ve Havaş iş ilanları sayfası üzerinden nasıl iş başvurusu yapacağınızı anlatacağız. Öncelikle Havaş hakkında genel bilgiler verelim, hemen alt kısmında da iş başvuru formu gibi kariyerle ilgili detaylara geçeceğiz. Havaş personel alımı ve diğer detaylar için haberimizin kariyer başlığını inceleyebilirsiniz.

HAVAŞ Hakkında
HAVAŞ, sermayesinin tamamına yakın bir kısmını Türk Hava Yolları’nın öncülüğünde, 1958 senesinde USAŞ A.Ş ismiyle kurulmuştur. Ancak şirket faaliyet göstermeye ancak 1933 senesinde, THY yani Türk Hava Yolları kapsamında, yer hizmetleri olarak başladığı bilinir. 26 sene boyunca Türk Hava Yolları çatısında hizmet vermiş olan HAVAŞ, bu tarihte de USAŞ’ı yeniden yapılandırmıştır.

Sektörde ki hızlı gelişmelere de paralel bir şekilde hem Türk Hava Yollarına hem de diğer havayolu şirketlerine karşı yer hizmetleri sunmaya devam etmiştir. Günümüzde de hala Türkiye’de mevcut hem yerli hem de yabancı olan havayollarına yer hizmeti sunmaya devam ediyor.

Yer Hizmetleri Konusunda İlk ve Uzman: USAŞ çatısında yürütüldüğü bilinen hem ikram hizmetleri hem de yer hizmetleri kapsamındaki faaliyetlerini 1987 yılında ikiye ayrılmıştır. Bu noktada yer hizmetlerini yerine getirmek üzere HAVAŞ kurulmuştur. HAVAŞ aynı zamanda Türkiye’de yer alan yer hizmetleri alanında hizmet veren ilk kuruluş olarak da oldukça köklü ve işinde uzman bir sektördür.

Havaş & HSBC İle Yapılan Ortaklık
24 Mart 2010 senesinde HAVAŞ hisselerinin % 35’lik kısmını HSBC Investment Bank Holding PLC ve İş Giyim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’na satılmıştır. 3 Ekim 2012 senesindeyse TAV Havalimanı Holding tarafından, HAVAŞ’ın hisselerinin tamamı satın alınmış bulunuyor. HAVAŞ uzun yıllar yer hizmetleri sektörüne sunmuş olduğu hem kaliteli ve deneyimli hizmet hem de teknolojik eğilimler sayesinde işinde uzman bir marka haline gelmiştir.

HAVAŞ Hizmet ve Faaliyetler
Havaş Yurtiçi Faaliyetleri: HAVAŞ hem yurt içinde hem de yurt dışında bazı bölgelerde hizmet vermektedir. Yurtiçinde HAVAŞ, başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi büyük şehirlerde hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra yine HAVAŞ, Bodrum, Dalaman, Gaziantep, Gazipaşa – Alanya, Trabzon, Kayseri, Kastamonu, Konya, Şanlıurfa, Şırnak, Sivas, Adıyaman, Muş, Elazığ, Batman, Nevşehir, Sinop, Merzifon, Ağrı, Kütahya, Ordu – Giresun olacak şekilde toplamda 26 adet havalimanında hizmet vermektedir.

Havaş Yurtdışı Faaliyetleri: Yurt dışında ise, Letonya Riga Havalimanında ve Suudi Arabistan Medine Havalimanında olacak şekilde 2 adet bölgede yer hizmetleri sürdürmektedir. Müşterilerinin hem daha iyi hizmet almaları hem de kaliteli ve hızlı hizmet sunmanın en iyi markası olarak kendisinden söz ettirmektedir. İstanbul Atatürk Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı ithalat ve ihracat hizmetlerinde de öncülük yapmaktadır.

Havaş Letonya / Riga: HAVAŞ’ın Letonya Riga’da sunmuş olduğu yer hizmetleri alanındaki senelerin vermiş olduğu deneyim ve bilgi birikimiyle küresel ortamda faaliyet göstermekte ve Kuzey Avrupa’nın havacılık sektörünün gelişmesine de hızlı bir şekilde destek çıkmaya başlamaktadır. Letonya’da yine yolcu hizmetlerinde, kargo hizmetlerinde ve bunun yanı sıra birçok alanda hizmet verdiği bilinen bir kurumdur.

Havaş Ortadoğu Projeleri: HAVAŞ, aynı zamanda doğu ve batıda aynı zamanda büyüme hedefine sahip olmakta ve bu hedefini 23 Aralık 2012 tarihinde, gerçekleştirmek için ilk adımını atmıştır. TAV Havalimanı Holding ve Al Rajhi Holding ortaklığınca Ortadoğu’da ki ilk pazarını da açmış bulunuyor. Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Uluslararası Havalimanı bünyesinde 4 Nisan 204 senesinden itibaren yer hizmetleri vermeye başlamıştır. Ayrıca şirket, Suudi Arabistan’a ilk Türk lisanslı yer hizmetleri unvanına da sahiptir.

HAVAŞ İnsan Kaynakları Politikaları
Türkiye’de yer hizmeti sektöründe ortak değerler yaratacak ve kalıcılığın devamını sağlayacak aynı zamanda güven ve verimliliğin de esasına dayanan bir insan kaynakları sistemini kurmayı hedeflemektedir. Kurmak istenen ve kurulmuş olan insan kaynakları sektöründe ki organizasyonlarda hedef sürekli bu alanda gelişim göstermektir.

Şirketin vizyonlarına ulaşması için ve üstün başarısını sürdürmesi için sürekli gelişme göstermekte ve gelişmeyi de hedeflemektedir. Kariyer Yönetimi stratejileri kapsamında; çalışanların kariyerlerine, hem örgütün ihtiyaçlarına hem de kendi yetkinliklerini optimize eden bir şekilde planlanmasını ve yönetilmesini belli bir sisteme oturtmak hem de uygulamak isteğindedir.

Organizasyonlarda ki gelişimlere paralel olarak da potansiyel sahibi olan çalışanlarında belirlenmesinde, bu kişilere gerekli olan mesleki bilgilerin, gelişim özelliklerinin sağlanması için hem imkan vermek hem de destek vermek konusunda da ciddi sorumluluklar almaktadır.

Havaş İş İmkanları
HAVAŞ yer hizmetleri alanında hizmet veren ve bu alanda köklü bilgi birikimine sahip olan bir sektördür. HAVAŞ yer hizmetleri alanında oldukça geniş kapsamlı iş kollarına sahiptir. Bu nedenle de oldukça geniş bir alanda hizmet vermek üzere eleman ihtiyacı duymaktadır.

Havaş Yolcu Hizmetleri Memuru Alımı
Yolcu hizmetleri memurları da yer hizmetleri alanında bir başka iş koludur. Yolcunun havalimanını girişinden, uçağa ulaşmasına kadar geçen sürede uluslararası kurallara ve HAVAŞ standartlarına göre bagaj kontrolü, bilet ve pasaport işlemlerinin eksiksiz ve doğru olmasını sağlamak amacıyla hizmet vermekte olan kişilerdir.

Bu kişiler yolcunun havalimanında karşılanmasından uçağa binişine kadar ve daha sonrası içinde gerektiği zamanlarda kişileri yönlendirmek, yolcunun bagajını uçağa yerleştirmek, sağlık problemleriyle yakından ilgilenmek gibi çeşitli transfer işlemlerinden sorumlu tutulmaktadır.

Havaş Harekat Memuru Alımı
Hareket memurları da yer hizmetleri alanında oldukça önemli görevlere sahip olan kişilerdir. Görevli bulunduğu uçuş için, uçağın inişi öncesinde ve kalkışına kadar geçecek sürede hem yolcunun tahliye edilmesinde hem yolcu eşyalarının doğru ve sorunsuz bir şekilde havacılık kuralları kapsamında yolculara ulaştırılmasında hem de uçağın bakımları için gerekli olan tüm hizmetlerin sağlanmasında en etkili kişilerden birisidir.

IATA kuralları kapsamında uçağın ağırlık ve denge hesaplamalarını yapmak, slot ve permilerini takip etme işlemi, uçuş programı düzenlemeleri, frekans bilgilerini ve mesajları iletme konusunda koordinasyonu sağlamakla görevli olan ve birçok önemli ve sorumluluk gerektiren görevlere öncülük eden bir iş kolunu oluşturmaktadır.

Havaş İşçi Alımı
İşçiler, uçuş öncesinde ve uçuş sonrasında uçaktan inecek olan yolcuların tahliye edilmesinde, yolcu bagajlarının yüklenmesi ve doğru şekilde transfer edilmesinde görevli olan kişilerdir.

Başvuruda Bulunacak Adaylarda Aranan Nitelikler:
HAVAŞ için çeşitli iş kollarının mevcut olduğunu ve çok kapsamlı iş imkanları olduğundan söz etmiştik. Bu iş kolları için başvuru yapabilmek için de çeşitli imkanlar tanınmaktadır.

Yolcu Hizmetleri Memuru / Harekat Memuru
Yolcu hizmetleri memuru olmak isteyen ya da bu iş kolu için başvuru da bulunmak isteyen bir kişinin en az lise mezunu olması gerekmekte, iyi derece de yabancı dile sahip olması beklenmekte, vardiyalı çalışmaya uygun olması, havaalanına yakın ve şirketin servislerinin ulaşabileceği güzergahlarda ikamet etmesi beklenen en önemli şartlar arasındadır.

İşe alım sırasında öncelikli olarak adaylar için yabancı dilin ne derece kullanıldığını belirlemek amacıyla beceri ölçümleri için testler yapılmaktadır. Bu testlerde başarılı adaylar bu kez de Türkçe olarak sözlü ve yazılı mülakatlara tabii tutulmaktadır. Bu alanda girilen mülakatlarda başarılı olunması halinde olumlu geri dönüşler almanız mümkündür.

İşçi
İşçi olarak yer hizmetleri alanında hizmet vermek isteyen kişiler için de en az ilkokul mezunu olmak, vardiyalı çalışma sistemini kabul etmek, sağlık problemi bulunmayan ve havaalanına yakın olan bölgelerde yaşayan kişilere öncelik tanınmaktadır.

Havaş İş Başvurusu
Havaş İş Başvurusu

Havaş Kariyer
Havaş İş Başvurusu;
Havaş iş başvurusu için “buraya tıklayınız” ve karşımıza çıkan özgeçmiş sayfasına CV bilgilerinizi doldurunuz. Bu şekilde online başvuru yapabilirsiniz. Bunun dışında sormak istediğiniz soruları alt kısımdan sorabilirsiniz.

Havaş İş Başvurusu İnsan Kaynakları Sayfası: İnsan kaynakları sayfası üzerinden iş başvurusu yapmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca bu sayfa üzerinden diğer firmalar üzerinden yapabileceğiniz iş başvuru linklerini de bulabilirsiniz.

Havaş İş Başvurusu (kariyer.net): Kariyer.net üzerinden de güncel Havaş iş ilanları sayfasına girebilir ve burada yer alan açık iş pozisyonlarına başvuru yapabilirsiniz. Eğer üyeliğiniz varsa ya da yeni üyelik açarak kariyer.net üzerinden Havaş iş başvurusu yapmak istiyorum derseniz buraya tıklayınız.

Havaş İş Başvurusu (Linkedin):  Linkedin üzerinden Havaş iş ilanlarını görebilir ve buradan online iş başvurusu yapabilirsiniz. Size uygun bir ilana başvurunuzu yapabilir online iş başvuru formunu doldurabilirsiniz. Linkedin Havaş iş ilanları sayfası için buraya tıklayınız.

HAVAŞ Staj Olanakları
HAVAŞ hem havacılık alanında eğitim almış hem de uçak ve havalimanında ki teknik konuların çözülmesinde etkili olabilecek birçok meslek koluna ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bu alanda eğitilmek üzere de bazen eleman alımlarına yer verdiği bilinmektedir.

Şirket her yıl belirlenmiş olan kontenjanlar kapsamında nitelikli iş gücünden yararlanmak isteyen ve ilerleyen zamanlarda bu iş kolunda çalışmak isteyen ya da düşünen öğrencileri yönlendirmek ve aynı zamanda bu alanda kazanımlar elde etmesi amacıyla Sivil Havacılıkla ilgili öğrencilere yönelik staj imkanları tanımaktadır.

Bu staj öğrencileri havaalanında ki A’dan Z’ye kadar her türlü iş kolu için gerekli olan başvuruları kabul etmektedir. Yolcu karşılama ve teknik destek alanında olacak şekilde birçok üniversite bölümüne ev sahipliği yapmayı hedeflemektedir.

Sorularınız
Gamze Küçük; Merhabalar, Havaş’ta en düşük ücret, 2018 personel maaşı ne kadar? Bilginiz var mı?
Cevap; Havaş bu konu hakkında bilgilendirme yapmamaktadır. Ancak şunu belirtmek isterim ki her bölgenin farklı bir maaş sistemi olabilir. Ayrıca Havaş’ta Part-time çalışma imkanları da bulunmaktadır. Bu yüzden dolayı personel maaşları departmanlara göre değişebilir.

Elif Yaman; Havaş iş alımı ne zaman?
Cevap; Merhaba Elif hanım. Havaş iş alımları için belli bir tarih yok. Genel olarak iş başvuruları sitesi üzerinden alınmaktadır ve ihtiyaç halinde adaylarla görüşülmektedir. Uygun adaylar havuzdan belirlenir ve bu adaylarla iş görüşmesi yapılır. Mülakat sonrasında uygun olan kişi işe alınır. Yardımcı olmamı istediğiniz başka bir konu varsa sormaktan çekinmeyiniz.

Serkan Demir; Havaş iş başvuru sorgulama nasıl yapılır?
Cevap; Havaş iş başvuru formunu doldurduysanız, yapacağınız herhangi bir işlem bulunmuyor. Sorgulama gibi bir işlem yok. İhtiyaç durumunda Havaş insan kaynakları personeli sizi arayacaktır. Havaş’a gönderilen iş başvuruları Havaş insan kaynakları iş başvuru havuzunda birikmektedir. Hangi departmanda personele ihtiyaç varsa bu kişilerin özellikleri incelenmekte ve adaylar mülakat için telefonla aranmaktadır.

Haluk Dilmen; Havaş iş ilanlarını güncel olarak nereden takip edebiliriz?
Cevap; Havaş iş ilanlarıyla ilgili bilgiyi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Havaş, personel alımlarını sadece kendi web sayfası üzerinden ve kariyer.net üzerinden yapmaktadır. Bu vermiş olduğum linkten detaylı açıklamaları inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Öncelikle Havaşa cok tesekkur ederim .
    Nazilliye de geldikleri icin .
    Ben şu an havaş araci ile nazilliye gidiyorum ve kaptana tesekkur ediyorum .
    Tirafik kurallarini uydugu ve güler güzünden dolayi.saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu