İş ve Para Dünyası
Hesap İşletim Ücreti İtirazı Nasıl Yapılır?
Yazar: - 24 Eylül 2018
393
0
Hesap İşletim Ücreti İtirazı Nasıl Yapılır?

Banka ile çalışan herkesin hayatına 2002 yılında girmiştir ve o zamandan beri kişilerin mevduat hesabı oluştururken bankayla yaptıkları sözleşmelerde maddeler şeklinde yer almaktadır.

Kişilerin altına imza attıkları ve maddelerde belirtilenleri kabul ettikleri sözleşmelerde hesap işletim ücretinin banka tarafından alınmakta olduğunun bildirilmesi bankaya bu paraları alma hakkı tanımaktadır. Fakat bazı durumlarda bankanın müşterisinden hesap işletim ücreti alması yanlış olmaktadır. Bu durumları detaylı bir şekilde anlatacağız.

2002 Yılı ve Sonrası
Öncelikle, yukarıda anlattığımız gibi hesap işletim ücretleri banka sözleşmelerine 2002 yılında dahil edildi ve bu yıllardan sonra alınmaya başlandı. Sizin bankanızla yapmış olduğunuz sözleşme 2002 yılından daha önce imzalanmış ve o zamandan beri bu sözleşmeyle açtırdığınız hesabınızı kullanıyorsanız bankanın sizden hesap işletim ücreti almaya hakkı yoktur. 2002 yılından önce imzalanan sözleşmelerde hesap işletim ücreti ile ilgili bir madde olmayacaktır, haliyle bankanın sizden bu masrafları talep ve tahsil etme hakları da yoktur.

Her bankada değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak bankalar tarafından hesaplarından hesap işletim ücreti kesilmeyenler şöyle sıralanabilir; Banka hesabını öğrenci hesabı kapsamında oluşturan üniversite öğrencilerinden; elektrik, su doğalgaz, internet gibi faturalara bu hesaplar üzerinden otomatik ödeme talimatı verenlerden; maaşlarını bu hesaplar aracılığıyla alanlardan; bankanın sunmakta olduğu bireysel emeklilik fırsatı gibi kampanyalardan yararlananlardan hesap işletim ücretleri alınmamaktadır. Yine belirtmekte yarar var, bu şartları sağlayan herkes her bankada hesap işletim ücretinden muaf olacak diye bir kaide yoktur. Bankaların geneli bu müşteri kitlesinden hesap işletim ücreti talebinde bulunmamaktadır. Peki, 2002 yılından önce banka hesabı oluşturanlardan ve yukarıda sıralanan özellikleri taşıyan kişilerden hesap işletim ücreti tahsis edilmesi karşısında ne yapılabilir?

Hesap İşletim Ücretine İtiraz
Daha önce belirtilen, hesap işletim ücreti alınmayan kişilerin hesaplarından banka tarafından hesap işletim ücreti adı altında para kesilmesinde yapılması gereken ilk şey bankaya başvuruda bulunmaktır. Hesapla ilgili işlemler sırasında herhangi bir hata meydana gelmiş ve hesap işletim ücreti hesaba yansıtılmış olabilir.


Öğrenci banka hesabına yansıtılan hesap işletim ücretine itiraz için öğrenci belgesiyle birlikte banka şubesine müracaat etmek ve durumla ilgili dilekçe yazmak masraf iadesinin gerçekleşmesi için yeterli olacaktır

2002’ den önce bankayla sözleşme imzalamış ve o zamandan beri aynı banka hesabını kullanıyorsanız, yine öncelikle konuyla ilgili bankanıza başvurmalısınız. Başvurunuzda bankayla imzalamış olduğunuz sözleşmenin bir nüshasını talep etmeli ve sözleşmeyi incelemelisiniz. Hesap işletim ücretine dair herhangi bir maddenin varlığına delil bulunmazsa bankayı konuyla ilgili olarak bilgilendirmeli ve bu zamana kadar alınan hesap işletim ücretlerinin iadesini istemelisiniz. Banka, büyük olasılıkla bu isteğe sıcak bakmayacaktır. Bu durumda bankayla imzalamış olduğunuz sözleşme ve hesap işletim ücretlerinin belgelendiği bir evrakla tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Buraya yapacağınız başvuru için bir dosya hazırlamalı, dosya içerisine banka ile imzaladığınız sözleşmeyi, hesap işletim ücretlerinin belgelendiği dokümanları ve hesap işletim ücretlerinin iadesine ilişkin yazdığınız dilekçeyi eklemelisiniz.

Bankaların çoğu, maaşlarını bu hesaplardan alan müşterilerinden ve otomatik ödeme talimatı vermiş olan müşterilerinden hesap işletim ücreti talebinde bulunmazlar. Bu kişiler arasında bulunuyorsunuz ve banka size hesap işletim ücreti yansıtmışsa öncelikle bankaya başvurarak konuyla ilgili bilgi almalısınız. Büyük olasılıkla yaşanan bir sorundan kaynaklı böyle bir masraf hesabınıza yansıtılmış olacaktır. Bankayla yaptığınız görüşmede sonuca ulaşamazsanız tüketici hakem heyetlerine konuyla ilgili bir dilekçe yazarak hesap işletim ücreti itirazında bulunabilirsiniz.

İpuçları
Bankalardan Hesap İşletim Ücretleri Geri Alınabilir Mi? isimli konumuzu da inceleyebilirsiniz veya Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankaların Listesi isimli konu üzerinden hesap işletim ücreti almayan bankaları görebilirsiniz.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ