Hesap Kesiminde Yapılan Harcamalar Ekstreye Ne Zaman Yansır?

Kredi kartı sahiplerinin bir kısmının artık yerleşik olan bir alışkanlığı vardır. Nakit ile yapılacak harcamaların kredi kartı ile yapılması ve nakit paranın atılda bekletilmesi gibi.

Kredi kartı sahipleri, kredi kartı ödemelerini de nasıl daha ileriye erteleyebileceklerini düşünür dururlar. Örneğin hesap kesim tarihinde yapılan harcamaların o ay içinde mi yoksa devam eden ay içerisinde mi yapılacak olduğunu biliyor olmak, kredi kartı sahipleri için bazen hayat kurtarıcı olabiliyor.

Hesap kesim tarihlerinde yapılan harcamaların bir sonraki döneme ya da içinde bulunulan döneme yansımasını etkileyen faktör yalnızca kartın işleme tabi tutulduğu POS’ larla alakalıdır. Alışveriş yapılan kurumun kullandığı POS cihazı ile kişilerin kullandıkları kredi kartları aynı bankaya aitse alışverişte oluşan borç o dönemde ödenmesi gereken borç hanesine yazılmaktadır. İşlem yapılan kredi kartının aynı banka POS’ uyla işlem görmesi (on us) ekstrelerin biraz daha kabarmasına neden olabilmektedir.

Ortak POS Nedir?
Kredi kartının ve bankanın aynı olmasından dolayı hesap kesim tarihinde yapılan alışverişlerin aynı döneme yansımasıyla benzer olarak ortak POS cihazlarından yapılan alışverişlerde de kişiler bu gibi durumlarla karşılaşabilmektedirler. Son yıllarda büyük firmaların mağazaları, POS cihazı kullanım alışkanlıklarını ortak POS’ lara doğru kaydırdılar. Ortak POS’ un mantığı, tek bir cihaz üzerinden birden çok bankanın POS’ u gibi faydalanılabiliyor olmasıdır. Bu POS’ ların kullanım amacı, işletmelerin kasalarının bulunduğu alanlarda hacimsel anlamda alan kazanılmasıdır. Aynı zamanda birçok bankanın kartının da bu POS vasıtasıyla işlem görebiliyor olması önyüz farklılıklarından doğabilecek potansiyel sorunların da önlenmesi anlamına geliyor. Ortak POS’ ların kullanım alanları genellikle büyük alışveriş merkezleri, artık kurumsallaşmış firmalar, benzin istasyonları gibi mekanlar olduğu rahatlıkla görülmektedir. Ortak POS uygulamasına imkan veren bankalar arasında İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, HSBC, Finans Bank ve Citibank gibi bankalardır. Saydığımız bankalardan anlaşılabileceği gibi kullanılmakta olan bütün büyük kredi kartı markaları ortak POS uygulamasının kapsaması altındadır.

Ortak POS’ lardan geçilen kartlar, ortak POS kapsaması altındaki bankalardan birinin kredi kartıysa kartlara ait prefix-binler sistem tarafından otomatik olarak tanımlanmaktadır. işlemler gerçekleştirilirken sistem üzerinde kartın ait olduğu bankaya ait menü çıkar ve işlemler artık bu menü üzerinden gerçekleştirilir. Daha önce bahsedildiği gibi kredi kartı, kayıtlı bulunduğu bankanın POS cihazından geçildiği taktirde on us işlemine tabi tutulacak ve bu alışverişler hesap kesim tarihinde yapılsa bile o ayki ödenmesi gereken tutarlar arasında yer alacaktır.

Not On-Us İşlem
POS cihazından geçilen kredi kartı POS üzerinde uygulaması bulunan bankalardan birinin kredi kartı değilse kredi kartının hangi banka üzerinden işlem göreceğini işyeri belirleyebilmektedir. Bu şartlar altında işlemler not on us işlem olarak değerlendiriliyor ve hesap kesim tarihinde bu gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi durumunda işlemlerin tutarı bir sonraki döneme devrediliyor. Örnek vermek gerekirse bonus kart sahibi bir kişi aracına bir benzin istasyonundan yakıt aldıktan sonra ödeme noktasında kartını kullanarak ödeme yapacaktır. Kasa görevlisi büyük ihtimalle müşterisinin kredi kartını ortak POS cihazı üzerinden işleyecektir ve bu işlem on us işlem olarak değerlendirilecek ve harcama günü hesap kesim tarihi olsa bile harcamanın tutarı o ayki ödenmesi gereken tutara eklenecektir.

Bankalar Arası Kart Merkezi
Aynı durumu farklı bir kredi kartı ve bankayla ele alacak olursak, İş Bankası müşterisi, aynı benzinlikten aynı şekilde aracına yakıt almış ve ödeme noktasına kadar gelmiş olsun. Kasada İş Bankası’na ait bir POS cihazı bulunmuyorsa ve ödeme işlemi ortak POS cihazından yapılıyorsa hesap kesim tarihinde yapılan bu harcama, bir sonraki dönem ödenmesi gereken tutarlar hanesine yazılacaktır. Bu işlemlerde ödeme işlemleri Bankalar Arası Kart Merkezi aracılığıyla yapıldığı için borçların hesaplara yansıtılma zamanları bir sonraki günü bulabilmektedir. Bu nedenle borçlar bir sonraki günde kredi kartı hesabına yansıtılacağından hesap kesim tarihi geçmiş olacak ve harcama aslında bir önceki gün gerçekleşmiş olmasına rağmen hesaplara bir sonraki gün yansıtılacaktır.

Aynı şekilde, hesap kesim tarihinde gerçekleştirilen harcamaların hesap kesim tarihinden bir sonraki güne yansıması üzerinde ikincil parametre de işlemlerin gerçekleşme saatleridir. Açıklamak gerekirse; bankaların hesap kesim günlerinde ekstre hazırlama saatleri genellikle 23.00 olmaktadır. Alışverişin gerçekleştirildiği kurumda yapılan gün sonu işlemleri 23.00 dan önce yapılıyorsa işlemler ekstreye yansıyacaktır. İşletmede gerçekleştirilen gün sonu işlemleri 23.30 gibi bir saatte gerçekleştiriliyor ise işlemlerin tutarı bir sonraki dönem ödenmesi gereken borçlar hanesine yazılacaktır.

Örneklerde de bahsedildiği gibi hesap kesim tarihinde yapılan alışverişlerin hangi gün borç hanesine yazılacağı ve bulunulan dönemden sonraki dönemlere ötelenmesi üzerinde birçok değişken rol almaktadır. Yapılan harcamaların bir sonraki döneme yansımasını sağlamak adına alışverişlerin hesap kesim tarihinden sonraki gün gerçekleştirilmesi en garanti yol olarak gözükmektedir.

Yorum yapın