Kosgeb Destekleri

Hibe Destek Kredisi Almanın Kolay Yolları

Aklında girişim projesi olan, genç ve dinamik kişiler genellikle kendilerini ve projelerini finanse edemedikleri için planlarını hayata geçirememektedirler.

Kendi projelerini hayata geçirmek, kendi işini yürütmek ve kendi işinin patronu olmak isteyenler KOSGEB kredi ve hibe fırsatlarından yararlanabilmektedirler. Peki bu hibe ve kredilerden nasıl faydalanılmaktadır? Hibe ve kredileri almak için kurum tarafından aranan şartlar nelerdir? Bu gibi sorular yazımızın devamında detaylı olarak açıklanmaktadır.

Destek ve Hibe Krediler
KOSGEB, girişimcilerin kendi fikirlerini hayata geçirebilmeleri, projelerini hayata geçirdikten sonra ek istihdam yaratabilmeleri gibi amaçları olan kimselere bu işleri gerçeğe dökebilmeleri adına destek kredileri ve hibe kredileri vermektedir. Girişimcilik Destek Programı kapsamında 50 bin TL ye kadar verilen ödenekler hibe kredisi kapsamında olmaktadır. İşletmelerin ilk kuruluş aşamasında, ofis malzemeleri ve 12 aylık işletme giderleri KOSGEB tarafından karşılanan giderler arasındadır. Burada farkında olunması gereken durum, ödemelerin kişiler tarafından öncesinden gerçekleştirilmesi ve devamında faturalandırılmış ödemelerin KOSGEB’ e sunulmasıyla harcanmış olan paraların geri alınmasıdır. Geri ödemeleri sırasında maksimum olacak şekilde 50 bin TL’ ye kadar kredi alınabilmektedir. Hibe desteğinin maksimum tutarı 50 bin TL iken kişilerin kurumdan alabilecekleri ve girişimlerini gerçekleştirmek ve geliştirmek için kullanacakları faizsiz kredilerin maksimum tutarı 100 bin TL’ yi bulabilmektedir.

KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?
KOSGEB’ in sunduğu girişimci desteklerinden faydalanmak isteyenler, öncelikle kurumun uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılım göstermelidirler. Bu eğitim KOSGEB tarafından ücretsiz bir şekilde verilmektedir ve eğitimin toplam süresi yaklaşık 70 saat olmaktadır.

Örgün üniversite eğitimi görmüş kişilerin üniversite dersleri arasında girişimcilik dersi de varsa ve en az olacak şekilde 56 saat ders görmüş kişilerin KOSGEB girişimcilik eğitimlerinden muaf olma hakları vardır. KOSGEB’ in verdiği bu derslerin ne zaman ve hangi tarihler arasında yapılacağı kurumun internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Eğitim sürecinin bitimiyle ve kişilerin girişimcilik sertifikalarına kavuşmalarıyla daha sonraki adımlara geçilmelidir. KOSGEB hibe ve kredi fırsatlarından faydalanmak isteyenler bu aşamada iş planlarını hazırlamış olmalıdırlar. Hazırlanan iş planları KOSGEB’ e kredi ve hibe başvurusu yapıldığında kurumun dikkate aldığı en önemli değişkenlerden biridir. Hazırlanan iş planında yapılmak ve hayata geçirilmek istenen iş hakkında detaylara inilmelidir.

İş planının da hazırlanmasıyla gerekli belgeler ve iş planı, KOSGEB birimine iletilir ve hazırlanan proje artık değerlendirmeye alınan projeler arasındadır. Kuruma sunulan proje ve belgeler öncelikle şekil şartı sağlayıp sağlamadığına bakılmak için bir ön elemeye tabi tutulurlar. Ön elemeden geçen projeler daha sonra iş planı kuruluna iletilir. İş planı kurulu, öncelikli olarak bütçe, projenin yenilikçiliği ve uygulanabilirliği, katma değeri irdeleyen, ürün ve hizmet üretiminde ne düzeyde olunacağı gibi kriterleri inceler. Kurul tarafından projesi incelenen kişilerin iş planları kabul ve reddedilebilir, kurul tarafından kişilerin projelerini düzeltmeleri şeklinde geri dönüşte bulunulabilir. Kurum kişilere projelerinin durumunu bildirmektedir.

Proje başvurusu kabul edilen kişilerin KOSGEB veri tabanına girişlerinin yapılması gerekmektedir. Hibe ya da kredi başvurusu onaylanan kişilerin KOSGEB veritabanına kayıt işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. bu işlemler için kurumun internet sitesinde bulunan E-kobi sistemi kullanılır. E-kobi aracılığıyla kişilerin veri tabanına kayıt işlemlerinde kullanacakları kullanıcı adı ve şifrelerini edinmeleri gerekecektir. Kullanıcı adı ve şifresinin alınmasından sonra kişiler sisteme giriş yaparak Kobi Beyannamesi’ nin dolduracaklardır. Daha sonraki adımlarda kişilerin evraklarının aslı ve fotokopilerini, vergi levhasının fotokopisinin ve kurumun istemiş olduğu diğer belgelerin KOSGEB’ e iletilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak girişimcilik eğitimi alanlar ya da örgün üniversite eğitimi sırasında girişimcilik dersi almış olanlar, devamında iş planı hazırlayıp kuruma sunan ve iş planları kabul edilenler KOSGEB internet sitesi üzerinden sisteme kayıt yaptıracaklardır. Kayıt işlemlerinin doğru bir şekilde gerçekleşmesinden sonra kişiler, başvurdukları hibe ve faizsiz kredileri kullanmaya hak kazanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu