Hibe ve Teşvikler

Hibe Kredisi Nasıl Alınır Nereye Başvuru Yapılır?

Yeni bir iş kurmak ya da işini genişletmek, iş sahasında daha yetkin olmak isteyenlerin yakından takip ettikleri hibe kredileri, bu kimselerin işlerini geliştirmeleri, büyütmeleri, yenilemeleri ve benzeri işlemlerin gerçekleştirilmesi için, devlet tarafından karşılık ya da iadesini beklenmeden verilen kredilerdir.

Hibe, kelime anlamıyla da bir malın, paranın, karşılık beklemeden başka birine ya da kuruma verilmesi anlamını taşımaktadır. Aynı şekilde hibe kredileri de aynı mantıkla oluşturulmakta ve verilmektedir. Ülkemizde hibe kredilerini veren kurum, devlet tarafından yetkilendirilmiş olan KOSGEB’ dir ve hibe kredilerinden faydalanmak isteyenlerin öncelikli olarak bu kuruma başvurmaları gerekmektedir.

Hibe Kredi Başvurusu Nereye Yapılır?
Bilindiği gibi ülkemizde işsizlik rakamları yükselmeye devam ederken devlet yetkilileri de bu olumsuz durum karşısında önlemlerini almaktadırlar. İşsizlik seviyelerinin düşürülmesi için yapılanlardan biri de devletin sunduğu hibe kredileridir. İş hayatına yeni atılacak olanlar, çok güzel bir fikri ve azmi olup da bunu realiteye dökmede kullanacak parası olmayanlar, devletin yetkilendirdiği kurum olan KOSGEB’ den alacakları hibe kredileriyle akıllarındaki planları hayata geçirecek ve böylece Türkiye işsizlik seviyesi eğrisi aşağıya doğru çekilmeye başlayacaktır. Ayrıca girişimciler, KOSGEB’ de, yeni açtıkları işyerleri için kullanabilecekleri ve faizsiz olan kredi hakları bulunmaktadır. Tüm bu haklardan faydalanabilmek adına girişimcilikle ilgili bir birikime sahip olunması isteniyor, verilen hibenin gerçek anlamda değerlendirilmesi, katma değer oluşturma açısından kişilerin KOSGEB’ in hazırladığı uygulamalı girişimcilik kurslarına katılınması ve başarılı bir şekilde bitirilmesi gerekmektedir. Devlet ve kurum, haklı olarak, verecekleri hibe kredilerinin ve faizsiz kredilerin gerçek anlamda değerlendirilmesini isteyecektir.

KOSGEB tarafından verilen kredileri iki grupta anlatabiliriz; birinci grup krediler, girişimcilere verilen 10 bin ve 75 bin TL arasındaki krediler olup ikinci grup krediler 150 bin TL gibi değerlere ulaşabilen ve kobilere verilen kredilerdir. Girişimcilerden kastedilen, iş hayatına yeni atılmış olan gençler; kobilerden kastedilense ticarethaneler ve buralara verilen desteklerdir. Hibe kredilerinin alınabilmesi için kurum tarafından kişilerde bir takım şartlar aranmaktadır ve bu şartların sağlanması durumunda hibe kredileri alınabilmektedir. Hibe kredileri için kişilerin hangi alanda ve iş kolunda girişimde bulunacaklarını kuruma bildirmeleri ve kurumun bu alandaki programlarında başarılı olmaları gerekmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Hakkında Bilgi
Uygulamalı girişimcilik eğitimi adından da anlaşılabileceği gibi, KOSGEB’ in sunduğu ve yeni girişimcilerin yönelecekleri alanlarla ilgili teorik ve pratik bilgi edinebilecekleri; kendilerini kanıtlayıp hibe kredilerini almaya hak kazanacakları bir aşamadır. Akıllarında tasarladıkları girişimde bulunabilmek ve işlerini reele dökebilmek adına bu aşamadan başarılı bir şekilde geçilmesi gerekmektedir. Hibe ve 1 yıllık faizsiz kredi almak isteyenlerin, kurumun sunmuş olduğu kurslara katılım göstermeleri, kurslar sonunda yapılacak olan sınavlardan yeterli derecelerle geçmeleri gerekmektedir. Hibe kredilerinin ve 1 yıllık faizsiz kredilerin alınabilmesi için sınavlardan geçilmesi ve sertifika almaya hak kazanmış olmak gerekmektedir.

Hibe ve kredilerin alınabilmesi için elzem olan bu sınav ve kurslara katılmak içinse yaşanılan şehirdeki İŞ-KUR ya da KOSGEB kurumlarına şahsen müracaatta bulunmak gerekiyor. Başvurudan sonra kayıt işlemleri gerçekleştiriliyor ve resmen hibe ve kredi avantajlarından faydalanma hakkı kazanılıyor. Devamında olacak 80 saat 15 gün sürecek olan kurslara en az olacak şekilde %80 oranında katılım göstermek ve bu kurslar sonunda olacak değerlendirmeden başarılı bir şekilde geçmek hibe kredilerinin ve faizsiz kredilerin kullanımı için büyük önem taşımaktadır. Tüm bu kurs ve sınav aşamasından başarılı şekilde geçen katılımcılar, hibe desteğinden faydalanmak adına başvuruda bulunabilirler.

Hibe Kredisi Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?
Kursları başarıyla tamamladıktan ve girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra KOSGEB’ in sunmakta olduğu 30 bin TL değerindeki hibe kredisini ve 70 bin TL değerindeki faizsiz krediyi kullanma hakkı doğmaktadır. Bu kredilerin kullanılabilmesi için de kişilerin birer proje hazırlamış ve bunları kuruma sunmuş olmaları gerekmektedir. Sunulan proje onay aldıktan sonra kişilerin, gerekli evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Evraklar aşağıda sıralanmaktadır.

  • İnternetten doldurulabilecek ya da form olarak alınacak Kobi Beyannamesi
  • KOSGEB başvuru formunun kaşeli ve imzalı olan kopyası
  • KOBi bilgi dokümanı
  • KOSGEB proje başvuru formu
  • Ve hangi destek formuna başvurulacaksa onun formu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu