İş ve Para Dünyası
Hibe Krediyi Kimler Alabilir ve Hangi İş Kollarına Verilir?
Yazar: - 20 Haziran 2017
563.000
42
Hibe Krediyi Kimler Alabilir ve Hangi İş Kollarına Verilir?

Hibe Kredi Nedir? Hibe kredi işletme kuracak ya da yeni bir iş kolunda faaliyet gösterecek olan kişilerin faydalandığı bir kredi türüdür. Özellikle maddi durumu olmayan ve yeterli sermayeye sahip olmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Hibe Kredi Nereden Alınır?
Hibe kredinin alınabileceği belli başlı kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlardan ilki KOSGEB’dir. KOSGEB girişimciler tarafından en fazla tercih edilen kurumlardan birisidir. KOSGEB dışında TKDK ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi kurumlardan da hibe kredi desteği alınabilmektedir.

Hibe Krediyi Kimler Alabilir?
Hibe kelimesinin sözlük anlamına bakıldığı zaman herhangi bir malın karşılıksız verilmesi gibi bir karşılık elde edilmektedir. Ülkemizde hibe krediden ve hibe kredi imkanlarından yararlanmak isteyen kişilerin devlet kurumlarına başvurması gerekmektedir. Hibe kredi ancak devlet kurumları tarafından verilmektedir. Ayrıca hibe kredi ile ilgili bilinmesi gereken başka bir durum da yalnızca girişimciler tarafından değil işletme sahipleri tarafından da kullanılabileceğidir. Küçük işletmeler daha büyük bir hale gelebilmek için, büyük işletmeler de işletme ihtiyaçlarını gidermek için hibe krediden yararlanabilirler. Serbest meslek ve işletme sahipleri hibe kredi sayesinde kendi işlerine sahip olabilmekte ya da var olan işletmelerini daha kapsamlı bir hale getirebilmektedir. Hibe krediden yararlanan kişiler genellikle esnaflar ve çiftçiler olmaktadır.

Özellikle hayvancılık ile ilgili bir yatırım yapmak isteyen kişilerin ise ÇKS belgesine sahip olması gerekmektedir. Bunun dışında hibe kredi alabilmek için belirli şartlar da bulunmaktadır. Hibe kredinin ilk şartı kredi alacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Bu şartları sağlayan kişilerin hibe kredi için başvurması mümkündür. Hibe krediyi KOSGEB’den alacak kişilerin uygulamalı girişimcilik eğitimi adı verilen eğitime katılması gerekmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi 32 saatten oluşan bir eğitimdir. Önceden 70 saat olan eğitim, girişimcilerin tam anlamıyla katılım sağlaması için 32 saate indirilmiştir. Eğitimde en önemli noktalardan birisi de girişimcilerin yeteri kadar katılım sağlamasıdır. % 80 oranında katılım sağlamayan girişimcilerin eğitim sertifikası verilmemektedir.


Uygulamalı Girişimcilik; Uygulamalı girişimcilik eğitimi dört modülden oluşmaktadır. Bu modüllerin en önemli noktası ise atölye çalışmaları ve iş planının hazırlanması kısmıdır. İş planı eğitimin en son modülünde yer almaktadır. İş planı hazırlandıktan sonra planın sunun aşaması gerçekleştirilmektedir. Sunum ilgili kişi ve kurumlara yapılmaktadır. Eğer iş planında herhangi bir aksaklık gözlemlenmez ise hibe kredi verilmektedir. İş planının hazırlanma aşaması da uygulamalı girişimcilik eğitiminde anlatılmaktadır. Bu sayede girişimciler işletmelerini nasıl yönetmeleri gerektiği hakkında bilgi sahibi olmaktadır. KOSGEB hibe kredi imkanı sayesinde birçok kişi kendi işini kurmuş ve hayallerini gerçekleştirmiştir. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin nerede olduğunu ve hangi tarihlerde olduğunu öğrenmek için KOSGEB’in resmi sitesine girmeniz yeterli olacaktır. Buradan kendi şehrinizi ve semtinizi seçerek eğitimler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hibe Kredi Hangi İş Kollarına Verilir?
Hibe kredi ile kırsal alanda ve hayvancılık sektöründe yatırım yapmak isteyen kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler hibe kredilerini TKDK’dan alabilmektedir. Ayrıca TKDK imkanlarından yalnızca çiftçiler değil normal vatandaşlar da yararlanabilmektedir. Kırsal alanda yatırım yapmayı hedefleyen her birey bu kuruma başvuru yapabilir. TKDK hibe kredi için başvuru yapan kişiler % 70 oranında imkan sunmakta ve olumlu yanıt vermektedir. Bu konuda en fazla dikkat edilen durum ise ÇKS belgesidir. ÇKS belgesi olan kişilerin hibe kredi başvurusu yapmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Başka bir önemli nokta ise TKDK’nın desteklemiş olduğu illerde yatırım yapılmasıdır. Bu illerin belirlenmiş olduğu bir harita kurumun resmi internet sitesinde bulunmaktadır. Bu illerden herhangi birisinde yatırım yapacak olan kişilerin 6 farklı alanda yatırım yapma imkanı bulunmaktadır.

Hibe Kredi Verilen Alanlar: Kırsal yatırım alanında yer alan hayvancılık faaliyetleri, balık üretimi, mantar üretimi ve mantarcılık faaliyetleri, kırsal turizm faaliyetleri, arıcılık faaliyetleri ve bitki örtüsü ile ilgili olan yatırımlar olarak sıralanabilir. Bu alanlarda yatırım yapmayı düşünen kişiler rahatlıkla hibe kredi alabilirler. Kurum 2020 senesinin sonuna kadar bu alanlarda çalışmaktadır. Aynı alanlarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan hibe kredi desteği almak da mümkündür. Özellikle fındık üretimi ile seracılık alanlarında çalışan kişiler organik tarıma destek olduğu için hibe kredi sahasında öne geçmektedir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 42 Yorum Var)
 1. Nebahat Ünal diyor ki:

  Kosgep’ten faydalanmak istiyoruz. Bize yol gösterecek bir danışman tavsiye eder misiniz? Kurslara katıldık. Belgemiz var.

  1. isman diyor ki:

   Merhaba Nebahat hanım, danışmanlık şirketleri ücretlidir. Size yakın olan bir danışmanlık şirketiyle görüşebilirsiniz.

 2. tuğba diyor ki:

  ben kırtasıyede calışıyorum şimdi kendi yerimi açmak istiyorum bende kredi ceke bilirmiyim acaba???

  1. isman diyor ki:

   Tabii ki çekebilirsiniz. Öncelikle yapacağınız işi belirleyin. Sonrasında kurslara katılıp belgenizi aldıktan sonra projeyi onaylatabilir ve kredinizi alabilirsiniz Tuğba hanım.

 3. Burhan diyor ki:

  18 yasindayim buyuk bas hayvan icin tarimami basvuracagim kosgeb emi bide sartlar nedir tesekurler.

  1. isman diyor ki:

   İki yere de başvuru yapabilirsiniz diye biliyorum. Şu haberi de ben yazdım, inceleyebilirsiniz: http://www.kosgebkredileri.org/2017-kirsal-kalkinma-destekleri-tkdk-hibeleri/

 4. Yasin kılıç diyor ki:

  Cnc torna operatörüyüm dükkan açmak için kredi çekmek istiyorum mümkünmü

  1. isman diyor ki:

   2018 yılını beklemenizi öneririm. 2018 yılında yine teşvik ve hibe verilecek girişimcilere. Şu an henüz açıklanmadı.

 5. Aysel diyor ki:

  Ben ev hanımıyım yufkacı açmak istiyorum nasıl hibe alabilirim

  1. isman diyor ki:

   Aysel hanım, sitemizi takip edin. 2018 yılında tekrardan bir teşvik ve hibe yatırımı yapılacak KOSGEB tarafından. Başvurunuzu o zaman yapabilirsiniz. Birde hangi ilde olduğunuzu söylerseniz ona göre yardımcı olmaya çalışırım.

 6. Levent diyor ki:

  2 kisi ortak acilacak bir isletme icin 2 kisiye ayri kiredi verilirmi

  1. isman diyor ki:

   Aynı iş yeri için 2 farklı kredi alamazsınız Levent bey.

 7. Abdülkadir diyor ki:

  Ben büyük baş hayvancılık tecrübemle hayvancılık yapmak istiyorum nasıl destek alabilirim?

  1. isman diyor ki:

   Kosgeb kurslarına başvuru yapıp katılabilirsiniz.

 8. Bahar diyor ki:

  Babam taksici bir taksi daha almak istiyoruz KOSGEB baş vurmak istiyoruz nasıl yapacaz

  1. isman diyor ki:

   Kosgeb’in taksi alımı için kredi vereceğini sanmıyorum, siz isterseniz yine de başvurunuzu yapın.

 9. uygar diyor ki:

  Eşimin ve benim aricilik sertifikası var bir lere de koskeb vasıtasıyla kredi verilir mi.

  1. isman diyor ki:

   Evet başvurunuzu yaparsanız kredi çıkabilir.

 10. Oki diyor ki:

  İsman kardeşim..herkes soru sormuş sen KOSGEB i ara demişsin herkese anı şeyi yazacağını tüm soruları iz için kosgebiarayin desene insanlar cevap bekliyo..boşuna soru sorulmuş oluyor

  1. isman diyor ki:

   Bazı sorulara kesin cevap vermek imkansız. Bunun sebebi KOSGEB bile kendi içerisinde bazı kararları verirken çelişkiye düşebilecek bir kurum. Mesela sizin projenizi onaylamaz, aynı projeyle başvuran başka kişinin projesini onaylayabilir. Bunun sebebi projenizde eksik bir durum söz konusudur ya da bazı olumsuz şeyler vardır. Burada sorularda şu projeyi yapsam kredi alabilir miyim şeklinde soruluyor, evet alabilirsiniz demem durumunda ben insanlara umut vermiş olurum.

 11. Tamer yeni diyor ki:

  Merhaba hali hazırda bir çiftliğin var fakat yerimi büyütüp hayvanlarını çoğaltmak istiyorum ne gibi bi destek alabilirim

  1. isman diyor ki:

   Kredi desteği alabilirsiniz. Faizsiz kredi ile çiftliğinizi büyütebilirsiniz. Başvurunuzu ilinizde bulunan Kosgeb’e yapabilir ya da profesyonel danışmanlardan destek alabilirsiniz.

 12. cansu diyor ki:

  arıcılık için hibe almak istiyorum hangi iller için hibe mevcuttur.

  1. isman diyor ki:

   Siz hangi il de yaşıyorsunuz? Kosgeb’in sitesinden illeri görebilirsiniz.

 13. Hakan diyor ki:

  İstanbulda elektrikciyim Zonguldak’a toptancıları ve avize üretimi için kredi alabilirmiyim başvuruyu zonguldak tamı yapmam gerek tesekkurler

  1. isman diyor ki:

   Merhaba, Zonguldak’ta oturuyorsanız tabii ki oraya yapmanız daha iyi olur. İkamet adresinize yapın bence.

 14. Ethem diyor ki:

  10 kişilik dikiş atölyesi kurmak istiyorum .nasıl başvurmam gerekir? Yol gösterirmisiniz

  1. isman diyor ki:

   Bulunmuş olduğunuz ilde ki Kosgeb destek hattını arayınız. İşkur’a da sorabilirsiniz.

 15. Ahmet diyor ki:

  Spor salonu acmak istiyorum banada kredi verirmisiniz

  1. isman diyor ki:

   Ahmet bey kredi çıkabilir ancak bunu Kosgeb’e sormanız gerekir, bize değil 🙂

 16. elif diyor ki:

  Bayanlara fındık üretimi için hibe veeiliyor mu öğrenebirmiyim.

  1. isman diyor ki:

   Bulunduğunuz ilde ki KOSGEB danışma merkezini arayarak kurs tarihlerini öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgiyi Kosgeb’ten almalısınız.

 17. Ali diyor ki:

  Ev almak için hibe veya kredi olarak kosgebin bir desteği varmı

  1. isman diyor ki:

   Ev almak için Kosgeb kredisi verilmez Ali bey. Sadece iş kurmak için.

 18. Metin Durmaz diyor ki:

  Meraba eşim organik gezen tavuk yumurtası çiftliği kurmak istiyor,sermayemiz olmadığından evimizi satliga çıkardık tarla almak için ve sistemi kurmak için.esim ÇKS ye kayıt olduktan sonra projemizle KOSGEB ten hibe kredisi alabilirmiyiz çiftliğin kapasitesi 10000 gezen tavuk olacak şekilde düşünüyoruz.bilgiye ihtiyacımız var yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  1. isman diyor ki:

   Projenizi Kosgeb’e göstererek kredi alabilirsiniz. Öncelikle kurslarına katılmalısınız. KOSGEB iletişim destek merkezini arayıp detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

 19. Nurdan diyor ki:

  Emekli bir bayanım çay bahçesi ve gözleme gibi gıdasatan bir yer açmak istiyorum bu krediden yararlana bilirmiyim

  1. isman diyor ki:

   Kosgeb iletişim ve yardım merkezine başvuru yapabilirsiniz Nurdan hanım.

 20. Ercan diyor ki:

  Ben eşime iş yeri açacağım kosgeb ten nasıl yaralanacağım

  1. isman diyor ki:

   Kosgeb kurslarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz illerde belli tarihlerde KOSGEB kursları açılıyor.

BİR YORUM YAZ