Bankalar

HSBC Bankası Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Dünyanın en büyük bankalarından olan HSBC, Türkiye’ de de uzun zamandan beri hizmet sunumuna devam etmektedir. Sunduğu kredi, kredi kartı ve mevduat hesabı fırsatlarıyla ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermelerinde yanlarında olmuş, paralarını güvenli bir şekilde değerlendirmek isteyenlerin sıkça uğradığı bir adres haline gelmiştir.

Bankada hesap oluşturmak ve hesap kapatmak isteyenlerin izlemeleri gereken adımlar birbirine oldukça benzemektedir. Öncelikle HSBC’ de hesap oluşturmak isteyenlerin yapmaları gereken yanlarına T.C. kimlik belgelerini ve ikametgah adreslerini kanıtlar nitelikte, üzerlerine kayıtlı fatura ya da kurumdan alınmış bir belgeyle HSBC şubelerine başvurmalarıdır. Yapılan başvuru sırasında banka yetkilileri kişilerin istekleri doğrultusunda en doğru hesabı kendileri için oluşturmaya çalışacaklardır.

Hesap oluşturma işlemi bu kadar sade ve basitken hesap kapatma işlemleri de bu işlemlerde fazla karışık değildir. Zamanla kişilerin kullanmadıkları hesaplar arasına giren HSBC hesapları kapatılarak bankanın daha sonra yansıtabileceği hesap işletim ücretinden kaçınılmış olacaktır. 2013 yılıyla gelen ve kullanılmayan banka hesapları üzerine getirilen bir düzenleme ile bankalar, 180 gün süresince kullanılmayan banka hesaplarına hesap işletim ücreti gibi masraflar yansıtabileceklerdir. Bu masrafların hesaplara yansıtılabilmesi için hesap sahiplerinin 30 gün öncesinden bildirilmiş olmaları gerekmektedir. Yine düzenlemenin çıkarıldığı yılda bankalarda atıl hesabı bulunan ve bu hesaplara hesap işletim ücreti yansımasını istemeyenler bankalara akın ettiler ve uzun kuyruklar oluşturdular. Bu gibi durumlarda doğru olan, kullanılmayan banka hesaplarının kapatılması olacaktır. HSBC bankasına ait banka hesaplarının kapatılma yolları aşağıda anlatılacaktır.

İnternet Bankacılığı Aracılığıyla HSBC Hesaplarının Kapatılması
Banka şubelerindeki işlemlerin neredeyse tümü internet şubeleri aracılığıyla da gerçekleştirilebilmektedir. HSBC müşterilerinin telefonlarına ve tabletlerine indirdikleri uygulamalar ve bankanın internet sitesinden giriş yapılabilecek olan internet bankacılığı aracılığıyla da hesap kapatma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için internet bankacılığı kullanıcı adı ve şifresinin daha önceden biliniyor ya da hatırlanıyor olması gerekmektedir. Şifre ve kullanıcı adı bilinmiyorsa telefon bankacılığı aracılığıyla kullanıcı adı ve şifresine erişilebilecektir. Kapatılmak istenen hesaplara tanımlı otomatik ödeme talimatı gibi tanımlanmış ödemeler, hesabın üzerinde görünen borç ya da hesabın içerisinde para olmaması hesap kapatma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi açısından gerekenler arasındadır.

Telefon Bankacılığı Aracılığıyla HSBC Hesaplarının Kapatılması
HSBC’ nin müşterileriyle iletişim kanalı olarak oluşturduğu ve çoğu işlemin gerçekleştirilebildiği telefon bankacılığı aracılığıyla da hesap kapatma talimatı verilebilmektedir. Bunun için yapılması gerek 0850 211 0 111 numaralı telefon bankacılığının aranması ve gereken tuşlamalardan sonra görevliye talimat verilmesi ya da otomatik sisteme talimat verilmesidir. İşlemlerin gerçekleştirilebilmesi için banka müşterilerinin telefon bankacılığı şifrelerini biliyor olmaları gerekmektedir. Kapatılacak olan hesapların üzerinde otomatik ödeme talimatı gibi ödemelerin bulunmaması, borç bakiyesinin bulunmaması ve hesapların içerisinde para olmaması gerekmektedir. Bu durumlarda verilen hesap kapatma talimatları nihayete ulaşmayacaktır.

HSBC Şubeleri Aracılığıyla Banka Hesaplarının Kapatılması
HSBC banka hesaplarını kapatmak isteyenler banka şubeleri aracılığıyla işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. Yapmaları gereken şey, bankaya başvuru yapmadan önce hesapları içerisinde para olmadığını, hesaba tanımlı borçların olmadığını kesinleştirmeleri ve bankaya giderken yanlarına T.C. kimlik belgelerini almalarıdır. Hesap kapatma başvurularında banka tarafından konuya ilişkin dilekçe istenebildiğinden bankaya gitmeden önce bu tarz bir dilekçe hazırlamış olmak işlemlerin hızını arttıracaktır. Aşağıda konuyla alakalı bir dilekçe örneği yer almaktadır. Dileyen kişiler bu dilekçeyi doldurabilir dileyenler de benzer bir dilekçe hazırlayarak bankaya başvurabilirler.

HSBC Bank Hesap Kapatma Dilekçesi Örneği
……….. BANK A.Ş.

…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …./…./..

Ad – Soyad

İmza

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu