IBAN Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ticaret ve ekonomi bölgesi olarak kurulan Avrupa Birliği düzenlemeleri kapsamında, banka para transferlerinin doğruluğu ve güvenliğinin sağlanması için IBAN (International Bank Account Number) standardı oluşturulmuştur.

IBAN sayesinde Avrupa ülkeleri dahilinde yapılacak olan finansal kuruluşlar ve bankalar arası işlemlerde gerçekleştirilecek para transferlerinin hatasız ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. IBAN kullanılarak yapılan para transferleri, hızlı ve hatasız şekilde gerçekleştirilir, kullanılmaması durumunda doğabilecek zaman ve nakdi kayıplardan, ekstra maliyetlerden kişileri korumuş olur.

IBAN’ ın Sağladığı Kolaylıklar
Ticaretin ülke sınırlarını aşmış olduğu günümüzde, kişilerin yurt dışına yapacakları para transferlerinde para göndermeleri gereken hesap numaralarında bazen sorunlar yaşanabilmektedir. Açıklamak gerekirse; her ülkenin kullanmış olduğu hesap numarası düzeni birbiriyle benzerlik göstermeyebilir ve bu hesaplara para gönderecek olanlar hesap numaralarında yaşanacak herhangi bir yanlış anlaşılmayla paraları başka hesaba gönderebilir ya da farklı problemler yaşanabilir. Bu sorunların anlaşılması da ancak paranın bankaya ulaşması durumunda olacaktır ve hatalı işlemlerin düzeltme işlemleri için ekstra operasyonel zaman ve para harcamak gerekecektir. Bu ve benzeri durumlardan kurtulmak amacıyla oluşturulan IBAN sisteminde, IBAN sistemini kullanan ülkelerde, hesap numarası olan herkese bir IBAN verilmektedir. IBAN sisteminde de her ülkenin ayrı bir standardizasyonu bulunmaktadır. IBAN’ da bulunan özel şifreleme algoritması aracılığıyla elde edilen iki basamaklı “kontrol rakamı” para transferlerinde IBAN’ ın kullanılmaması durumunda doğacak güvenlik kaybından hesap sahiplerini korumaktadır.

IBAN Sayesinde Yanlış Banka Hesabına Paranız Yatmaz
IBAN, bankalarda şu şekilde işlem görmekte ve hatalar engellenmektedir. Bankalar aracılığıyla yapılacak olan para transferlerinde, kişilerin başka ülkelere yapacakları para transferleri için bankaya IBAN vermeleri gerekmektedir. Gönderici konumda olan banka, parayı göndermeden önce sistemde verilen IBAN’ ı kontrol edecek ve bu hesabın paranın gönderilmek istendiği kişiye ait olup olmadığına bakacaktır. Eğer hesap, paranın gönderilmesi amaçlanan kişiye ait değilse banka parayı göndermeyecek, kişilerin yanlış hesaplara para aktarmalarını önlemiş ve onları zarardan korumuş olacaktır.

Aşağıda IBAN kullanımını açıklamak adına bir örnek verilmiştir
– A kişisi, kendisine ait olan IBAN’ ı bilmiyorsa bankasına giderek ya da internet bankacılığı aracılığıyla IBAN numarasını öğreniyor.
– A kişisi, kendisine para iletmek isteyen kişiye IBAN’ ını iletiyor.
– IBAN numarasını öğrenen B kişisi havale yapmak için bankasına gidiyor. Havale yapacağı IBAN’ ı banka görevlisine bildiriyor.
– Banka görevlisi B kişisinin kendisine bildirmiş olduğu IBAN numarasının doğruluğunu kontrol ediyor ve eğer IBAN da herhangi bir sorun yoksa, paranın gönderilmek istendiği kişiye aitse para gönderme işlemi gerçekleştiriliyor.

IBAN Standart Kuralları Nasıl Oluşturulur?
IBAN, dünya üzerindeki her bir banka hesabı için farklı şekilde oluşturulan, karakteristik kodlardır. IBAN rakam ve harflerden oluşmaktadır; IBAN numarasının ilk dört hanesi kullanılmakta olduğu ülkenin ülke kodru ve sonraki iki hane de kontrol rakamıdır. Kontrol hanesi, IBAN numarasının geçerli olup olmadığının denetlenmesi için oluşturulmuş kısımlardır. IBAN’ ın devam eden kısmında da kişinin sahip olduğu ulusal hesap numarası bulunmaktadır. IBAN numaralarının ulaşabileceği maksimum uzunluk 34 haneyle sınırlandırılmıştır ve her ülke, farklı uzunluklarda IBAN numarası kullanabilmektedir. Türkiye’ de kullanılan IBAN numaralarının uzunluğu 26 hanedir ve şekil özellikleri de aşağıda açıklanmaktadır.

 

 

IBAN’ ların Elektronik Ortamlarda ve Fiziksel Ortamlardaki Yazımları Hakkında
IBAN’lar sanal ortamda işlenirken; IBAN hanesine yazılırken ya da bilgisayarda saklanırken, fiziksel ortamda yazıldığı gibi harf ve rakamları arasında herhangi bir işaret, boşluk bırakılmadan yazılmalıdırlar. IBAN’ ların bu gösterim şekillerine “elektronik gösterim” adı verilmektedir.

IBAN’ ların fiziksel ortamda; kağıt üzerinde ifade edildiği zamanlarda soldan dörder basamak yazılarak arada boşluk bırakılır ve yazıma devam edilir. Bu yazıma “yazım gösterimi” adı verilmektedir, fiziksel ortamlarda bu şekilde yazılmaları, kişilerin okumalarını kolaylaştıracaktır. Soldan başlayacak şekilde dörderli şekillerde yazıldıktan sonra artan rakam bulunuyorsa bu rakamlar da yan yana yazılır.

IBAN Numaramı Bilmiyorum Nasıl Öğrenirim?
IBAN’ larını bilmeyen kişilerin yapmaları gereken tek şey bankalarıyla iletişime geçmeleridir. Kişiler, yalnızca hesaplarının bulunduğu bankalardan IBAN numaralarını temin edebileceklerdir. Bankalar dışında herhangi bir kurumun IBAN oluşturma yetkisi bulunmamaktadır.

Ülke sınırları içerisinde ya da uluslararası olacak şekilde yapılacak para transferlerinde para göndereceğiniz kişilerden IBAN numaralarını istemeniz; eğer siz para gönderilen kişiyseniz, para gönderecek olan kişilere IBAN numaranızı iletmeniz, işlem güvenliğini arttıracak ve havale yapılacak paraların kazasız belasız hedeflendiği yere ulaşmasını sağlayacaktır. IBAN kullanılarak yapılan para transferlerinde hata payı bulunmamaktadır. IBAN kullanarak para transferi yapılmasını yalnızca yurt içi işlemlerinde değil yurt dışı EFT işlemlerinde de kullanmanız, paranızın yanlış yerlere ulaşmasının önüne geçecektir.

Yorum yapın