Krediler

İcra Borcu Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Bankalar genel olarak sundukları hizmetlerin geri ödemelerinden sağladıkları faiz gelirinden kazanç sağlayan kuruluşlardır. Müşterilerine verdikleri hizmet ve ürünlerin geri ödemelerinin kendilerine, hizmet sunumu sırasında imzalanmış olan sözleşmede belirtildiği üzere belirlenen zamanlarda ve belirlenen miktarlarda yapılmasını isterler.

Daha önce belirlenmiş şartlar altında yapılmayan kredi geri ödemeleri ve benzeri ödemelerde bankalar, borcunu ödemeyen kişiler hakkında yasal işlemleri başlatma hakkında sahip olacaklardır.

İcraya Düşmek: Banka müşterilerinin genellikle geri ödeme sırasında en çok sorun yaşadıkları krediler konut kredisi gibi yüklü miktarlarda verilen krediler olmaktadır. Kredilerin vadelerinin bir ya da iki kez ödenmemesi durumunda kişiler hakkında başlatılacak işlemler, bankaya daha sonra yapılacak kredi ya da diğer hizmet başvurularında kişilerin ret yanıtı almalarına neden olabilecektir. Kişiler hakkında bankaların talimatıyla başlatılacak olan yasal işlemlerden biri de icra sürecidir. Bankalara olan kredi kartı ya da kredi ödemelerinin ödenmemesine devam edilmesi durumunda kişiler ödeme temerrüdüne düşeceklerdir. Bu süreçten sonra kişilere ve kişilerin kefillerine karşı yasal işlemler başlatılacaktır. Banka tarafından başlatılan yasal takip, ödemelerin yapılmamasına devam edilmesi durumunda icra ile sonuçlanmaktadır.

Borçlar Nedeniyle Başlatılan İcra İşlemleri
İcra işlemleri için banka avukatları, icra müdürlüklerine giderek gerekli işlemleri başlatırlar. Bu aşamadan sonra icra müdürlüklerinden borçların muhatabı olan kişilere icra emri gönderilir ve kişilerin icra konulabilecek mallarına icra konur. Bu aşamada kişiler, bankacılık sistemi üzerinde icralık olarak gözükmektedirler ve daha sonraki yapacak oldukları kredi kartı, kredi ya da diğer hizmet başvurularında büyük zorluklarla karşılaşabileceklerdir.

Kişilerin icralık olmaları, yalnızca bankalara olan ödenmemiş borçları nedeniyle meydana gelmez. Kişilerin fatura ödemelerinde, diğer firmalara olan taksit ödemelerinde meydana gelen devamsızlıklar ya da borç ödememe durumunda da kişiler hakkında icra işlemleri başlatılabilmektedir. Bu durum sonucunda kişiler sistem üzerinde yine icralık olarak gözükeceklerdir fakat icraya konu olan işlemler bankalarla alakalı olmadığından kişilerin banka hizmetlerine olan başvurularda olumlu yanıt alma şansları daha önceki duruma göre daha yüksek olacaktır.

İcralık Olarak Görünen Kişilerin Kredi Kullanma Durumları
Üzerinde icra görünen kişilerin bankalardan ve diğer finansal kuruluşlarına yapacakları hizmet alma başvurularında zorlanacak oldukları bilinmektedir. Fakat bu kişilerin de kredi alabilecekleri ya da kişilere, kendilerini kredi verebilecek kurumlar olarak lanse eden kişiler ve olasılıklar mevcuttur. Örnek vermek gerekirse, üzerinde icra borcu göründüğü için bankalardan kredi alamayan ve acil ihtiyaçlarını kapatamayan bireylere, yüksek faiz oranlarından ve senetli olacak şekilde fon sağlayan kişilerin varlığı bilinmektedir. Bu kişiler bazı kesimlerce “tefeci” olarak da bilinmektedirler ve bu kişilerle ne kadar zor durumda olunursa olunsun işlem yapılması önerilmemektedir.

Aynı zamanda icraya konu olan işlemlere bakarak da kredi veren bankalar bulunmaktadır. İcra işlemlerinin nedenleri bankalarla alakalı olmayan konulardaysa, yani kişiler, bankalarla olan ödemelerinde istikrarı korumuş ve geri ödemelerini aksatmamışlarsa, kredi başvurularından onay alma olasılıkları daha yüksektir.

İcralık Durumlarda Bankalarla Görüşülmeli
Banka kredileri, kredi kartları ya da bankanın sunduğu benzer hizmetlerden dolayı icralık durumda olan kişilerin yapmaları gereken ilk iş bankalarıyla iletişime geçmek olacaktır. Banka şubesiyle temasa geçtikten sonra borçların yapılandırılması talebi bankaya iletilmelidir. Borçların yapılandırılması durumunda kişiler daha uzun vadelerle ödeyecek oldukları borçları uzun bir sürece yayarak rahat bir ödeme sürecine kavuşabileceklerdir. Bu seçeneğin değerlendirilmesi durumunda kişiler hakkında çıkartılan icra emirleri kaldırılacak ve bir süre sonra kişiler tekrar kredi kullanabilir duruma geleceklerdir.

Aynı zamanda farklı bir alternatif olarak kişilerin borçlarını tek bir bankada toplamaları, bankalara ödemeleri gereken borçların tek bir bankadan kontrolünün sağlanmasına ve yeni ödeme planıyla daha rahat bir ödeme sürecine kavuşulmasını sağlayacaktır.

Ayrıca, kişilerin üzerinde icra işlemleri devam ederken kredi kullanabilmelerine imkan sağlayan durumlardan biri de bankaya teminat olarak gösterilebilecek olan taşınmazların varlığıdır. Bankaya, başvurulan kredi için yeterli olacak değere sahip taşınmazları teminat olarak sunulması, bankaya kişi tarafından istenen krediye onay vermek için güven verecektir.

İcralık kişilerin bankalardan kredi alabilmelerine onay verecek başka bir alternatif de kişilerin, alacak oldukları kredilere kefil bulmalarıdır. Bankaya, almak istenen krediler için kredi geçmişinde herhangi bir sorun olmayan ve mali yapıları bankaya güven verecek kefillerin gösterilmesi, bankaya kredinin geri ödeneceği konusunda güven verecektir ve icralı kimselerin de bu yöntemlerle kredi kullanmaları mümkün olacaktır.

İcralı Kimselerin Kredi Kullanırken Dikkat Etmeleri Gerekenler
Piyasada, icralı kişilerin mağduruyetlerinden faydalanarak kazanç sağlama amacında olan kişilerin varlığı bilinmektedir. İcralı kişilerin bankalardan genellikle kredi alamamaları durumlarından faydalanarak kendilerine kredi sağlayacakları konusunda doğru olmayan teminatlarda bulunan bu kişiler, icralı kişilerden belirli paralar alarak verecek oldukları hizmeti vermemektedir.

Ya da tefeci diye bilinen kişiler, icralı durumda olan kimselere yüksek faiz oranlarından kredi sağlama imkanı sunarken, kişilerin borçlarına büyük miktarlarda faiz uygulamakta ve kişileri içerisinden çıkılması güç bir batağa çekmektedirler.

Yukarıda anlatılan tüm durumlar dikkate alınarak icralı durumda olunan kimseler de imkanlar dahilinde kredi kullanabileceklerdir. Kredi kullanma amacında olan icralı kişiler, banka dışındaki herhangi bir kurumdan yüksek faiz oranları altında kredi kullanmaya kalkarlarsa alacak oldukları borçlar daha sonrasında kendilerine rahat vermeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu