Iğdır Evlerde Ek İş İmkanları

Iğdır’da evlerde ek iş yapmanın detayları ve evlere iş veren firmaların listeleri. Firmalar bu konu altından verecekleri ek işlerin detaylarını yazabilirler. Yine aynı şekilde ek iş arayanlar da konu altından başvuru yapabilir.

Iğdır Hakkında Genel Bilgiler; Iğdır, ismini oğuz boylarından Üç Oklar’ın başında bulunan Oğuz hanın oğullarından olan Iğdır beyin isminden gelmektedir. Iğdır, Türkiye’nin doğu bölgesin de yer almaktadır. Doğu Anadolu bölgesinin Erzurum Kars bölümünde yer almaktadır. 1992 yılın da Kars ilinden ayrılarak il haline gelerek 76. il olmuştur. Iğdır ovasının ortasından geçen Aras nehri aynı zaman da Ermenistan ile sınırlarımızı çizer. Iğdır coğrafi konumu itibariyle karasal iklim hâkimdir. Sıcaklık ta bölge ortalamasına göre daha sıcaktır.  Yağmur çok az yağar, aynı zaman da yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve rutubetli bir mikro klima iklime sahiptir. Jeolojik yapı bakımın dan da alüvyonik bir yapıya sahiptir.  Orman bakımın dan da Türkiye’nin en fakir bölgesidir. Burada bulunan Iğdır ovası tarih öncesi dönemlerden bu yana çok eski bir yerleşim alanıdır. Son zamanlarda bu ovanın büyük bölümü tarım alanı olarak kullanılmaktadır. Iğdır ovasının sulanabilen kısımlarında endüstri bitkileri ve meyvecilik yapılmaktadır.

Iğdır Ekonomisi
Eskiden geçen kervanlara uğrak yeri olarak bilinen Iğdır da daha çok tarım yapılmaktadır. Iğdır ovasından geçen Aras nehrinin suladığı ova Doğu Anadolu bölgesin de en önemli bitkisel üretim alanlarından biridir. Tarım için elverişli olan karpuz, şeker pancarı ve pamuk gibi ürünler yetiştirilmektedir. Daha önce pirinç üretimi yapılmaktaydı fakat sıtma hastalığı çoğaldığı için üretimi bitmiştir. Ayrıca Erzurum da şeker fabrikası kurulduktan sonra burada da şeker pancarı üretimi başlamıştır. Fakat topraklarda potasyum eksikliği olduğundan dolayı, şeker oranı düşük çıkmaktadır.

Iğdır bölgesi, bir mikro klima iklime sahiptir. Bu iklime sahip olan bölgelerde nadir ürünler yetişir, mesela pamuk burada yetişiyor. Bölgede tarım faaliyetlerinin yanı sıra hayvancılık da gelişme göstermektedir. Özellikle şeker pancarı üretimi ile birlikte sığır yetiştiriciliği başlamıştır. Böylece koyun birinci sırada sığır ise ikinci sırayı almıştır. Birçok kişiye bireysel ya da çiftliklerde çalışma imkânı doğmuştur. Hayvanlardan sağılan sütlerle de tereyağı ve kaşar peyniri yapılmaktadır. Iğdır ovası ve çevresi arıcılık yapmak için son derece elverişli olduğu halde arıcılık çok fazla gelişmemiştir. Bölgenin başlıca arı ırkı “Kafkas arı” ırkıdır ve kovan başına 20-25 kilo bal düşmektedir. Arıcılık faaliyetlerine uygun olan bu alanda iş imkânı olanağı sağlamak adına yönlendirmeler ve teşvikler sağlanarak iş olanakları artırılabilir. Halk eğitim merkezlerinde son zamanlarda birçok iş alanıyla ilgili kurslar verilmektedir, bunlardan biride arıcılık, verimli bir alan olduğu için yapılabilir. Iğdır da çok fazla sanayi kuruluşu yoktur. Küçük çaplarda birkaç kuruluş mevcuttur. İlde sanayi tesisleri genellikle tarımsal üretimden elde edilen hammaddelere dayalı kurulmuştur. Un, bisküvi, çikolata, tuz, yem ve tuğla fabrikası bulunmaktadır. Ayrıca salça ve konsantre meyve suyu fabrikası kurulmuştur. Bu sanayi kuruluşları çok büyük değildir küçük çaplı işletmelerdir. Yine de nüfus az olduğu için çalışmak isteyenler için ideal alanlardır. Yeraltı kaynakları açısından da zengin değildir. Sadece ponza taşı ve kaya tuzu çıkarılmaktadır.

Iğdır’da Ek İmkanları
Ekonomik koşulların zorluğundan dolayı çoğu kişi ek iş imkânlarını değerlendirmektedir. Daha iyi koşullarda yaşamak ya da çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlamak amacıyla yeni iş fikirleri arayışına giriyoruz, hal böyle olunca da bayanlar da evde oturdukları yerde ek iş imkânlarıyla ev bütçesine katkı sağlamak gayreti içine girerler. Evden ek iş imkânları sağlayacak işler bularak evdekilerin de katılımını sağlayarak iyi kazançlar sağlayabilirler. Gerek internet ortamın da gerekse normal şekillerde birçok işler yaparak para kazanabilirsiniz. Türkçe imla kurallarına hâkimseniz evde makale yazarlığı yapabilirsiniz,  yazdığınız kadar para kazanabilirsiniz. Ya da boncuk işi, kına paketleme, sabun paketleme, dantel, örgü, kalem montajı gibi işleri yapabilirsiniz. Bu işleri veren firmaları internet sitelerinde bulunan iş ilanlarına mail göndererek ya da direk firmalara ulaşarak siparişler alabilirsiniz. Firmaların istediği zaman da siparişleri teslim ederseniz işinizin sürekliliği olur, hem de güven kazanmış olursunuz. Bu tarz işleri küçük guruplar kurarak ta hızlı ve etkin bir şekilde daha fazla iş alarak, daha büyük kazançlar sağlayabilirsiniz. İnternet sitelerine iş için mail bırakırken kesinlikle adres ve telefon bilgileriniz vermekte son derece yanlıştır.

Iğdır’da ek iş arayanlar; Yapabileceğiniz ek iş türlerini ve diğer ayrıntıları alt kısımdan yazabilirsiniz.

Iğdır’da ek iş veren firmalar; Ek iş ilanı verme formunu doldurabilirler ya da alt kısımda yer alan başvurularla iletişime geçebilirler.

Yorum yapın