Ekonomi

İlk Kez Konut Almak İsteyenlere Teşvik Ücretleri

İlk defa ev sahibi olacak vatandaşların ev alma süreçlerinde finansal anlamda çok zor durumda kalmamaları ve destek görmeleri amacıyla bankalarda oluşturulacak olan konut hesaplarına devlet katkıda bulunmaktadır. 3 yıl süre ile bu hesaplara düzenli şekilde para yatırılması ve bu işlemlerin aksatılmadan yapılması, hesapların bozdurulmaması durumunda devletten 15 bin TL kadar destek alınabilmektedir.

Bankalarda açılacak olan konut hesaplarına devlet tarafından destek alabilecek olan vatandaşlar ve vatandaşlarda aranan özellikler aşağıda açıklanmaktadır;

  1. Konut hesabı oluşturan kişilerin devlet desteklerinden faydalanabilmeleri için ilk kez konut sahibi oluyor olmaları gerekmektedir,
  2. Devlet desteği almak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir,
  3. Kişilerin 18 yaşını doldurmuş yetişkin bireyler olmaları gerekmektedir,
  4. Açılacak olan konut hesaplarının yurt içi banka şubelerinde TL cinsinden oluşturulmaları gerekmektedir,
  5. Konut hesabı oluşturan ve devlet desteği alacak olan kişilerin üzerinde konut tapusu bulunmaması gerekmektedir,
  6. Açtırılacak olan konut hesabı yalnızca bir banka nezdinde bulunmalıdır.

Yukarıda bulunan şartların sağlanması durumunda kişiler Türkiye’ deki banka şubelerinden konut hesabı açtırabileceklerdir. 18 yaşını doldurmamış olan bireylerin de konut hesabı oluşturma şansları bulunmaktadır. Şöyle ki 18 yaşının altındaki bireylerin velileri söz konusu olan hesapları kendi üzerlerinden açtırabileceklerdir.

Konut hesabı oluşturmadan önce piyasada konut hesabı oluşturulabilecek ve kişilerin çalışabilecek oldukları bankaları detaylı şekilde incelemeleri gerekmektedir. Doğru kararlar vermek, ilerleyen 3 yıl boyunca sorunsuz şekilde ödeme işlemlerinin yapılabilmesine ve vade sonunda da devlet desteğini almada bir sorunla karşılaşılmamasını sağlayacaktır.

Konut Hesabı Açtıran Bireylerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Konut hesabı oluşturan kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse en az 3 yıl boyunca söz konusu olan hesaplara düzenli olarak para yatırılması gerekmektedir. Vadenin devam ettiği süre içerisinde yatırılan paralarda bir aksaklık yaşanmaması gerekmektedir. Aynı zamanda konut hesaplarından devlet desteği almak isteyen kişilerin en az 3 yıl boyunca hesaplarını bozdurmamaları şarttır.

Konut Hesaplarına Yapılacak Olan Ödemelerde İzlenmesi Gereken Ödeme Çizelgesi
Açılacak olan konut hesaplarına en az 3 yıl süre ile düzenli şekilde taksit ödemesinde bulunulmalıdır. Bahsi geçen 3 yıl boyunca hesaplara yatırılmakta olan paralarda bir aksama yaşanmaması ve hesapların bozdurulmaması gerekmektedir. Bunun yanında hesaplar 36 ay ile 48 ay arasında bir vadede oluşturulmuş ise biriktirilen paranın toplam miktarının %15’ i devlet desteği olarak verilmektedir. Verilen destek 13 bin TL’ yi geçmemektedir. Açılan hesapların 48 ay ile 59 ay arasında bir vadede oluşturulması durumunda ise hesapta biriktirilen toplam paranın %18’ i kadar devlet desteği verilmektedir ve verilen destek 14 bin TL’ yi geçmemektedir.

Oluşturulan konut hesaplarının 60 ay ve üzerinde bir vadede oluşturulması durumunda hesaplarda birikmiş olan paranın %20’ si kadar bir devlet desteği alınacaktır. Verilecek olan devlet desteğinin miktarı 15 bin TL’ yi geçmemektedir.

Bankalarda oluşturulacak olan konut hesaplarına düzenli bir şekilde ödeme yapılmasına devam edilirken ödemelerde de bir sınırlama bulunmaktadır ve bu sınırlamalara da dikkat etmek gerekmektedir. Açıklamak gerekirse, açılan konut hesaplarına düzenli olarak her ay para yatıracak olan kişiler en az olacak şekilde 250 TL, en fazla olacak şekilde de 2500 TL yatırmak durumundadırlar. Konut hesaplarına 3 aylık dönemler şeklinde para yatırmakta olanlar ise her bir dönem için hesaplara en az olacak şekilde 750 TL, en fazla olacak şekilde de 7500 TL yatırma durumundadırlar.

Devlet Desteği Alınacak Olan Konut Hesaplarının Oluşturulabilecek Olduğu Bankalar
Konut hesabı oluşturup bir süre sonra oluşturulan hesaplardaki para ile orantılı olarak devlet desteği elde edilebilecek olan kamu ve özel sermayeli bankalar; başlarda ağırlıklı olarak kamu bankaları devlet destekli konut hesabı açılmasına olanak sağlarken kısa süre içerisinde özel sermayeli bankalar da bu alanda müşterilerine olanak sağlamaya başladılar. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Denizbank, Vakıfbank, ING Bank, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, ONB Finansbank, TEB gibi bankalar müşterilerine konut hesabı oluşturulması için olanak sağlayan bankalar arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu