ING Bank Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

2007 yılında Oyak Bank’ ın hisselerinin tamamının ING Grup tarafından satın alınmasından sonra bankanın ismi ING Bank olarak değişmiş ve o zamandan beri de ING Bank olarak hizmet sunumuna devam etmektedir.

Kısa süre içerisinde kurumsal ve bireysel bankacılık alanında hizmet sunumuna başlayan ING Bank profesyonel bankacılık çizgisini sağlam temellerle oluşturdu. Merkezi Hollanda’ da olan ve dünyada 40 ülkede hizmet sunumuna devam eden ING Bank anlaşılacağı gibi çok uluslu bir şirkettir ve bu deneyimin getirdiği profesyonellik sunduğu hizmetlerle müşterilerine hissettirmektedir.

Hesap Açma ve Kapama İşlemleri
Bankada hesap açım işlemleri olabileceği kadar basittir ve kişilerin yanlarına T.C. kimlik belgeleriyle ikametgahlarını kanıtlayacak fatura ya da kurum tarafından verilmiş bir belgeyle başvurmaları halinde gerçekleştirilebilmektedir. Hesap açma işlemleri gibi hesap kapatma işlemleri de çok zaman almadan gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde çoğu kişinin birden fazla bankayla çalışması alışıldık bir durumdur ve zamanla bu bankalardan biri ya da birkaçıyla daha fazla iş yapılmaya, diğer banka hesapları da daha az kullanılmaya başlarlar. 2013 de getirilen ve bankalardaki kullanılmayan hesaplara yönelik olan bir düzenlemeyle bankalar bu hesaplardan hesap işletim ücreti gibi masrafları alabileceklerdi.

Detaylı şekilde anlatmak gerekirse; 180 gün boyunca hiçbir işlemin gerçekleştirilmediği hesaplara banka hesap işletim ücreti gibi masrafları yansıtma hakkına sahiptir, bu masrafların hesaplara yansıtılmasından 30 gün önce hesap sahipleri banka tarafından bilgilendirilmiş olmalıdır aksi halde masraf yansıtılması yasa dışı olacaktır. Düzenlemenin getirildiği zaman aralığında bankalarda, kullanmadığı hesapları kapatmak isteyenlerin oluşturdukları uzun kuyruklar bulunmaktaydı ki bu kişiler kullanılmayan hesaplar için haklı olarak para ödemek istemiyorlardı. ING Bank’ ta kullanmadıkları hesapları ve normal hesaplarını kapatmak isteyenlerin bu işlemleri gerçekleştirebilmek için takip edebilecekleri birkaç alternatif yol bulunmaktadır.

ING Bank İnternet Bankacılığı Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
ING Bank İnternet bankacılığına kullanıcı adı ve şifresiyle yapılacak girişten sonra hesaplar sekmesi altından işlem yapılmak istenen hesap seçilir ve üzerinde hesap kapatma işlemi uygulanabilir. Sisteme giriş için kişilerin internet bankacılığı kullanıcı adı ve şifrelerini biliyor olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda hesapların kapatılabilmesi için hesaplara tanımlı otomatik ödeme talimatı gibi işlemlerin iptal edilmiş olması, hesapların üzerindeki borçların kapatılmış olması ve hesap içerisinde para bulunmuyor olması gerekmektedir. Hesap kapatmak için gerekli olan saydığımız maddeler yerine getirildiği zaman hesap kapatma işlemleri internet bankacılığı aracılığıyla zahmetsiz şekilde gerçekleştirilebilecektir.

ING Bank Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
Bankanın telefon bankacılığı kanalı aracılığıyla da ING Bank hesapları kapatılabilmektedir. Yapılacak şey 444 0 900 numaralı ING Bank telefon bankacılığının aranması ve gereken tuşlamalardan sonra ulaşılacak menü ya da müşteri temsilcisine hesap kapatma talimatı verilmesidir. Telefon bankacılığından bu işlemlerin sonuca ulaşabilmesi için hesapların içerisinde herhangi miktarda para bulunmuyor olması, hesapların borçlu durumda gözükmemesi ve hesaplara tanımlanmış otomatik ödeme talimatlarının bulunmaması gerekmektedir. Görüşme sırasında kişilerden telefon bankacılığı şifreleri istenebileceğinden aramadan önce telefon bankacılığı şifresinin edinilmesi işlemlerin hızını arttıracaktır.

ING Bank Şubeleri Aracılığıyla Hesapların Kapatılması
ING Bank’ taki hesaplarını kapatmak isteyenler banka şubelerine başvurarak hesaplarını kolaylıkla kapatabileceklerdir. Yapılması gereken ING Bank şubelerine giderken kişilerin T.C. kimlik belgelerini yanlarına almaları ve konuyla alakalı olacak bir dilekçe hazırlamış olmalarıdır. Bankalar hesap kapatma işlemleri sırasında müşterilerinden dilekçe talebinde bulunabildiklerinden bu dilekçelerin daha önceden hazırlanmış olması işlem hızını arttıracak ve kişilere zaman kazandıracaktır. Aşağıda hesap kapatma işlemlerinde kullanılabilecek bir dilekçe şablonu bulunmaktadır. İsteyenler formda yer alan boşlukları doldurarak bankaya giderken yanlarında götürebilirler, isteyenler de bu örneğe benzer bir dilekçe hazırlayarak bankaya giderken yanlarında götürebilirler.

ING Bank Hesap Kapatma Dilekçesi Örneği
……….. BANK A.Ş.

…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …./…./..

Ad – Soyad

İmza

Yorum yapın