İş ve Para Dünyası
İnşaat Kredisi ve Arsa Kredisi Nedir? Hangi Bankalardan Alınır?
Yazar: - 11 Haziran 2018
450
0
İnşaat Kredisi ve Arsa Kredisi Nedir? Hangi Bankalardan Alınır?

İnşaat kredileri, inşaatı devam eden lakin mali sıkıntılar nedeniyle yapım işlemlerine devam edilemeyen yapılar için bankalar tarafından oluşturulan kredilerdir. Bu kredilerin hazırlanış amacı, inşaatın nihayete ermesi ve tamamlanması için gereken fonun sağlanmasıdır.

Arsa kredileri ise, yatırım fikrini arsa almak olarak belirlemiş bireylerin finansman yöntemi olarak tercih edebilecekleri bir yoldur.İnşaat kredisi veren bankalar ve bankaların aradıkları şartlar aşağıda detaylı olarak açıklanmaktadır.

T.C. Ziraat Bankası İnşaat Kredisi
T.C. Ziraat Bankası, mali yetersizlikler nedeniyle yarım kalmış inşaatların tamamlanması nedeniyle inşaat kredisi fırsatı sunmakta ve bu kredilerden faydalanacak olanlar, inşaatlarını bitirmek için gereksinim duydukları finansmanı sağlamış olacaklardır. T.C. Ziraat Bankası’ nın hazırlamış olduğu inşaat kredisi 120 aya kadar vadelendirilebilmektedir.

T.C. Ziraat Bankası’ nın hazırlamış olduğu inşaat kredisinin şartları

  1. Kredi kullanılarak tamamlanacak inşaatlar için kredi verilebilmesi için, yapının %70’ inin tamamlanmış olması gerekmektedir.
  2. İnşaat kredisi kullanılarak tamamlanacak olan yapılar, banka tarafından ipotek alınmaktadır. Banka gerekli gördüğü durumlarda ek teminat talebinde bulunabilmektedir.
  3. C. Ziraat Bankası’ ndan inşaat kredisi kullanabilmek için konut sigortası ve hayat sigortalarının yaptırılmaları gerekmektedir.

Halk Bankası İnşaat Kredisi
Halk Bankası’ nın oluşturduğu inşaat kredilerinin hedef kitlesi, asli işi gayrimenkul inşaatı ve ticari olan müşterileridir. İnşaat kredisi almak isteyen isteklilerin bankaya teminat olarak kefil beyanında bulunmaları ve ipotek göstermeleri gerekmektedir.

Halk Bankası inşaat kredisi için aranan şartlar

  1. Halk Bankası’ ndan inşaat kredisi alabilmek için kredi kullanılacak olan yapıların %70’ inin bitmiş olması gerekmektedir.
  2. Başvuruda bulunulan inşaat kredisi, minimum olarak 10 bin TL tutarında olmalıdır.
  3. Halk Bankası’ ndan kullanılacak olan inşaat kredilerinin vadesi maksimum olacak şekilde 120 aydır.

Vakıfbank İnşaat Kredisi
Tamamlanması için finansman ihtiyacı duyan kişilerin kredi için başvurabilecekleri ve inşaat kredisi alabilecekleri bankalar arasında Vakıfbank da gelmektedir. %20 ile %80 arasında yapım aşamasında olan inşaatlar için kullanılabilecek Vakıfbank inşaat kredileri, maksimum olacak şekilde 120 aya kadar vadelendirilebilecektir. İnşaat kredisi kullanılacak konutların arsa üzerinde kat irtifaklarının sağlanmış olması banka tarafından aranan şartlar arasındadır.


Türkiye İş Bankası İnşaat Kredisi
Mali sıkıntılar nedeniyle yarım kalan inşaatların tamamlanması amacıyla Türkiye İş Bankası tarafından hazırlanan inşaat kredisi, inşaat sahiplerinin inşaatı bitirmeleri ve rahat bir nefes almaları için çıkış yolları arasında yer almaktadır. verilecek kredi, yapıların ekspertiz değerinin %75’ ine kadar karşılanmaktadır. Kullanılacak olan kredilerin vadelendirilmesi 120 aya kadar çıkabilmektedir. Alınacak olan inşaat kredisi ile yarım kalan inşaatlar tamamlanacak ve uzun vadeli ödeme planıyla rahat bir geri ödeme sürecine sahip olunacaktır.

Arsa Kredileri ve Şartları
Arsa alarak yatırım yapmak isteyenlerin finansman yöntemi olarak seçebilecekleri arsa kredileri, bankaların arsa almak ve bu alanda yatırım yapmak için istekli olanlara yönelik hazırladıkları kredilerdir. Ev almak isteyenler için bankaların konut kredisi hazırlamaları gibi arsa almak isteyenler için de arsa kredisi fırsatı sunmaktadırlar. Alınacak olan arsa için yeterli nakit paranın olmaması durumunda, sıklıkla arsa kredisi kullanımı yoluna gidilmektedir.

Arsa kredisi şartları, bankadan bankaya ve bankaların zamansal olarak yaptıkları politika değişikliklerine göre değişiklik göstermektedir. Mesela, bankalar tarafından verilecek krediler, arsaların ekspertiz değerinin % 50’ si ile % 70’ i arasında değişmektedir. Yine kullanılacak olan arsa kredilerinin vadeleri bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. Vade sayıları bazı bankalarda 36 ay iken bazı bankalarda da 60 aya kadar çıkabilmektedir.

Bankalar, verdikleri hizmetlerin kendilerine geri dönmesini garanti altına almaktan hoşlandıkları için arsa kredileri için de teminat talebinde bulunacaklardır. Kredi kullanılarak alınacak olan arsaların imara açık olması durumunda bu arsalar bankaca ipotek edileceklerdir. Kredi kullanılarak alınacak olan arsanın imar izni yoksa kredi kullanacak kişilerin bankaya teminat olarak başka taşınmazlar ya da imarlı arsa beyanında bulunmaları gerekecektir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ