İş ve Para Dünyası
İnternet Bankacılığı Üzerinden Altın Döviz Yatırımı Yapmak
Yazar: - 29 Haziran 2018
336
0
İnternet Bankacılığı Üzerinden Altın Döviz Yatırımı Yapmak

İnternet Bankacılığı ile Yatırım Yapmak; Bankaların, kişilerin yaşamlarına ne gibi kolaylıklar getirdiği herkesin malumudur, kredi kartları, otomatik ödeme talimatları, zor zamanlarda kişilerin ihtiyaçlarını fonlamalarında kullanacak oldukları krediler ve benzeri hizmetler, bankaların başlıca hizmet alanları içerisindedirler.

Tüm bu işlemler için banka şubelerine başvuruda bulunulabileceği gibi internet bankacılığı aracılığıyla da bu işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Bankada halihazırda hesapları bulunan bireyler, yatırım hesabı oluşturma, kredi kartı başvurusu, kredi başvurusu ve benzeri tüm işlemlerden için yalnızca internet bankacılığını kullanarak faydalanabileceklerdir. Bireyler, aylık düzenli gelirleri dışında, alternatif yollar arayarak gelirlerini arttırmak ve birikimlerini değerlendirme arayışı içindedirler. Birikimleri değerlendirmek için başvurulan yöntemlerden biri de bankalarda yatırım hesabı oluşturarak buralarda çeşitli işlemler gerçekleştirmektir. Açılacak yatırım hesabının cinsine ve değerlenecek olan birimlerin günlük değerlerine göre isteyenler ellerinde bulunan değerleri satarak kar elde edecekler ya da kur düşükken daha fazla değer satın alarak daha sonra satmak adına bekleteceklerdir. İnternet bankacılığı kullanılarak yatırım yapılması için öncelikle kişilerin yatırım hesaplarının açık olması gerekmektedir. Yatırım hesabı olmayanlar fakat bankada mevduat hesabı olanlar, internet bankacılığı aracılığıyla yatırım hesaplarını rahatlıkla oluşturabileceklerdir.

Altın Hesabı ile Yatırım Yapmak
İnternet bankacılığı aracılığıyla yatırım yapmak isteyenlerin kullanabilecekleri enstrümanlardan biri altın hesabı açmak ve altın değerindeki değişikliklerden kar elde etmeye çalışmak olacaktır. Oluşturulacak olan altın hesaplarında isteyenler alacak oldukları altınları gram olarak satın alabildikleri gibi isteyenler de diledikleri arzu edilen altın tutarında da yatırımda bulunulabilmektedir. Oluşturulacak olan altın hesapları minimum olarak 100 ve 150 TL olarak belirlenmektedir ve altın hesapları için banka müşterilerinin bankaya herhangi bir ödemede bulunmaları gerekmemektedir. Hesaplardaki altınlar dilendiği zaman satılabilecektir, satın alma ve satma işlemlerini gerçekleştirmek için banka şubelerini kullanacak olanların mesai günleri ve mesai saatleri içerisinde işlem yapmaları gerekmekteyken internet bankacılığı ve ATM gibi şube dışındaki enstrümanları kullanacak olanlar diledikleri her an altın alma ve satma işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Altının o günkü değerinden alım satım işlemleri dilenen banka kanalı aracılığıyla gerçekleştirilebilir ve işlemlere bu yolla devam edilebilir.

Yine altınla ilgili olarak yapılabilecek yatırım yollarından biri de “altın fonu” olacaktır. Altın fonu, bankaların belirledikleri altın fon ücretlerinden fon alarak altın üzerine yatırım yapma anlamına gelmektedir. Altın fonu fiyatları, piyasadaki altın fiyatlarından farklı değerlerdir ve altın fonlarına yapılan yatırımlar yine altın fonu değerindeki değişimlere göre değerlendirilmektedir.

Altın hesaplarının oluşturulmasındaki en büyük avantaj, altınların evde biriktirilirken ve saklanırken altında olduğu çalınma riskinin altın hesaplarında bulunmuyor oluşudur. Altın hesaplarıyla birikim yapmak ve birikimlerini değerleyerek kazanç elde etmek isteyenlerin birikimlerinin çalınma olasılığı bulunmamaktadır.


Döviz Hesabı ile Yatırım Yapmak
Bankalarda, döviz üzerinden yatırım yapmak ve bu alanda kazanç elde etmek isteyenler öncelikle müşterisi oldukları bankalarda döviz hesabı oluşturmalıdırlar. Döviz hesapları dolar, euro ya da farklı ülkelerin para birimleri olabildiği gibi oluşturulan döviz hesabına göre yatırım gerçekleştirilecektir. Kurda meydana gelecek değişimlerle alım satım işlemleri gerçekleştirilerek kar elde etmek mümkün olacaktır. Altın hesaplarında ve döviz hesaplarında da oluşturulan hesapların takibi internet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirilebildii için takibi kolay ve hızlı olmaktadır. Birikim konusu olan değişkenlerin değerlerinde meydana gelen değişmlere, internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığıyla anlık olarak tepki gösterilebileceği için büyük kazançlar elde etmek mümkün olmaktadır.

Hisse Senedi Alarak Yatırım Yapmak
Borsa İstanbul üzerinden işlem gören hisse senetleri bu alana ilgili olan pekçok kişiye büyük gelirler sağlamaktadır. Hisse senedi alım satım işlemlerini internet bankacılığı aracılığıyla takip etmek mümkün olmakla birlikte internet bankacılığı üzerinden bu işlemlerin gerçekşetirilebilmesi için bankalarda ücretsiz hisse senedi emanet hesaplarının oluşturulması gerekecektir. Bu hesapların oluşturulmasından sonra hisse üzerine alım satım işlemlerine başlanabilecektir.

Hisse senetleri üzerinden ek gelir elde etmek ve kazanç sağlamak isteyenlerin piyasayı yakından takip etmeleri gerekmektedir çünkü piyasada meydana gelebilecek her bir değişim hisse değerlerinde de artış ya da düşüşe neden olabilmektedir. Bazı durumlarda hisse değerleri, siyasi ve sosyal gelişmelerden dolayı büyük kayıplar yaşayabilmektedir. Bu değişimleri yakından takip etmek hisse senedi yatırımcılarının yapmaları gerekenler arasındadır.

Bankada oluşturulan hisse emanet hesaplarının takibi banka şubelerinden yapılacaksa yalnızca mesai günleri ve mesai saatleri içinde alım ve satım işlemleri gerçekleştirilebilecektir. Aynı işlemler internet ve mobil bankacılık üzerinden de yapılabilmektedir ki bu şekilde yapılacak alım ve satım işlemlerinde hisse değerindeki değişimler ani olarak yakalanacak ve fırsatlar ivedi şekilde kara çevrilecektir. Hisse alım ve satımlarında internet ve mobil bankacılık araçlarını kullanmak ani değişimlerden büyük kazançlar elde edilmesinin anahtarı olarak gözükmektedir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?
Satın almak istenen hisse senetlerinin öncelikle borsada işlem gören hisse senetlerinden olması gerekmektedir. Hisse senetleri, altın ve döviz gibi dışarıdan elden alınabilecek değerler olmayıp genellikle aracı kurumlar ve bankala aracılığıyla satın alınabilmektedirler. Ancak yetki belgesi bulunan aracı kurumlardan hisse senedi alım işlemleri gerçekleşmektedir. Özel kişilerin yalnız başına hisse senedi alamamalarından dolayı aracı kurumlardan yardım alarak hisse senedi alım işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Hisse senetlerinin alımı ve değerlendirilmesi için bankalardan birinde hisse senedi emanet hesabı oluşturulması gerekmektedir. Yatırım hesaplarının oluşturulması için aracı kurumlar kişilerden bazı gerekli evrakları talep edeceklerdir ve gerekli evrakların aracı kurumlara sunumundan sonra yatırım hesapları oluşturulacaktır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ