İş ve Para Dünyası
İnternet Bankacılığını Güvenli Kullanmak ve Şifreleri Korumak
Yazar: - 15 Mayıs 2018
361
0
İnternet Bankacılığını Güvenli Kullanmak ve Şifreleri Korumak

İnternet ağının her geçen gün büyümesi ve kullanıldığı alanların sayısının da her geçen gün artmasıyla, insanların hayatındaki yeri ve önemi giderek artmaktadır.

Uzun zamandır bankalar, müşterilerine internet tabanlı hizmet sunumunda bulunmaktadırlar ve internet bankacılığı denilen bu platformlarda, genellikle banka şubelerinde gerçekleştirilebilen tüm işlemler yapılabilmektedir.

İnternet Bankacılığı Hayatımızı Kolaylaştırıyor
Banka şubesine gitmeye gerek kalmadan, tabletlerden, telefonlardan ya da kişisel bilgisayarlar aracılığıyla internet şubeleri üzerinden istenen işlemler gerçekleştirilebilecektir. Bankacılığı daha kolay ve hızlı hale getiren internet bankacılığı, normal internet kullanımı sırasında bile alınması gereken bazı güvenlik önlemlerinin daha da arttırılmasına neden olmaktadır. Konu hakkında bilgili birisinin kişisel bilgisayarlara sızarak internet bankacılığı bilgilerini ele geçirmesi ve hesapları kontrolüne alması olasılıklar arasında bulunduğu için aşağıda sayılacak olan önlemlerin alınması, internet bankacılığı kullanıcıları için hayati önem taşımaktadır.

 • İnternet bankacılığı kullanılacak olan bankanın resmi sitesinde, giriş yapılan internet bankacılığı giriş ekranı bağlantısının sonunda yeşil kilit işaretinin bulunması gerekmektedir.
 • İşletim sistemlerinin son sürümlerini kullanmaya özen gösterilmelidir ve kullanılan işletim sistemlerinin güncellemeleri, özellikle güvenlik güncellemeleri aksatılmadan yapılmalıdır.
 • Kullanılan tarayıcıların güncellemelerinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Ortak internet ağlarından internet bankacılığı hesaplarına bağlanılmamalıdır; bu alanlarda yapılacak işlemler, alanda bilgili kimseler tarafından takip edilebilmektedir.
 • Lisanslı antivirüs programları kullanılmalı ve kullanılan programların güncellemeleri aksatılmamalıdır.
 • Güvenlik duravı uygulamaları, internet bankacılığına bağlanılacak olan bilgisayarda bulunmalı ve günvel versiyonları kullanılmalıdır.
 • İnternet bankacılığına giriş sırasında kullanılan kullanıcı adı ve şifresi gibi kritik bilgiler, bilgisayarda kayıt altında tutulmamalıdır.
 • İnternet bankacılığı şifreleri ortalama olarak 2 aylık aralıklarla değiştirilmeli ve oluşturulan yeni şifreler, geçmiş şifrelerden biri olmamalıdır.
 • Oluşturulan şifreler, kişilerin doğum yılı ya da tuttukları takımlarım kuruluş yılları değiş; karmaşık, harf, sayı ve işaret içeren karmaşık şifreler olmalıdır.
 • Bilgisayara kurulan yazılımlarda ajan kaynak bulunabileceği için bilgisayarlara, yalnızca güvenilir kaynaklardan indirilen ya da edinilen yazılımlar kurulmalı ve kurulum öncesinde virüs taramasından geçirilmelidir.
 • İnternet bankacılığı uygulamasını kullanırken bilgisayarda açık olan tüm tarayıcılar ve programlar kapatılmalıdır. Bankacılık işlemleri gerçekleştirilirken internet üzerinden başka işlemlerde bulunulmamalıdır.
 • Düzenli aralıklarla hesap bakiyeleri ve hesap hareketleri takip edilmelidir. Şüpheli bir işlemle karşılaşıldığı zaman hiç zaman kaybetmeden müşterisi olunan bankayla iletişime geçilmelidir.

İnternet Bankacılığında Oturum Açarken
– İnternet bankacılığı pencerisini açmadan önce açık olan tarayıcı pencereleri kapatılmalı ve açılacak olan yeni pencereden işlemlere başlanmalıdır.
– Bankanın resmi internet sitesi üzerinden internet bankacılığına giriş yapılmalıdır. Tarayıcıda hazır olarak çıkan linklere tıklamak yerine tarayıcı arama satırına klavyeden yazarak arama yapılmalıdır.
– İnternet bankacılığı sayfasının linkinin başında “https” yazısının var olmasına dikkat edilmeli.


İnternet Bankacılığında Oturum Açtıktan Sonra
– İnternet bankacılığı aracılığıyla bankacılık işlemleri gerçekleştirilirken dosya indiriminde, başka internet sayfalarda gezinme, chat, mail kontrolü gibi işlemlerden kaçınılmalıdır.
– İnternet bankacılığı kullanılırken karşılaşılacak olan herhangi bir hata mesajında oturumlar kapatılmalı ve yeniden açılmalıdır.
– İnternet bankacılığı pencerelerinden çıkış ya da logout sekmelerine tıklanarak oturumlar sona erdirilmelidir.
– İnternet bankacılığında yapılacak işler bittikten ve oturumlar kapatıldıktan sonra kullanılan pencereler de kapatılmalıdır. Kullanılan tarayıcının belleği temizlenmeli ve geçici klasörler boşaltırlmalıdır.

İnternetle Alakalı Tüm Bankacılık İşlemlerinde
– İnternet üzerinden bankacılık işlemleri ya da alışverişte bulunulacak olduğu zamanlarda kişilerin kendi kişisel bilgisayarlarını kullanmaları önerilmektedir.
– Kullanılacak olan bağlantıların paylaşımlı(WİFİ) değil, kişilerin yalnızca kendi erişimlerinin olduğu özel ağlar olması gerekmektedir.
– Ödeme sayfalarının linklerinin başında bulunan “https” ibaresi, kullanılan sitenin güvenlik kodlamalarıyla korunduğunu göstermektedir. Kart bilgilerinin girileceği ve alışveriş yapılacak sitelerde bu ibarelerin aranması gerekmektedir.
– İnternet ortamında yapılacak alışverişler için kart bilgilerinin paylaşılması yerine müşterisi olunan bankanın sunduğu sanal kart hizmetinden faydalanılmalıdır.
– Online ödemeler için sms onay kodu gibi birden fazla doğrulama yoluna gidilmelidir.
– Tüm parolaların gizli tutulması gerektiği gibi internet bankacılığı şifrelerinin ve hatta kullanıcı adlarının bile kimseyle, banka çalışanlarıyla bile paylaşılmaması gerekmektedir.
– Ayrıca, 3D Secure güvenlik sistemlerinin kullanıldığı online alışveriş sitelerinden alışverişte bulunulması kişilerin güvenli bir şekilde alışverişlerini tamamlamalarını sağlayacak etmenler arasındadır. Sayfaların en sonunda bu konu ile ilgili açıklamalar bulunacaktır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ