İş ve Para Dünyası
İnternet Şubesi Şifresi Nedir ve Nasıl Alınır?
Yazar: - 02 Eylül 2018
415
0

Bankalar, müşteri portföylerini genişletmek ve sahip oldukları müşteri kitlelerini ellerinde tutmak adına teknolojinin sunduğu tüm imkanlar kapsamında müşterilerine verdikleri hizmetleri yenilemekte ve geliştirmektedirler.

İnternet bankacılığı olarak adlandırılan ve bankanın resmi internet sitesi üzerinden müşteri numarası ve şifresi kullanılarak yapılan girişle sistem üzerinden, bir banka şubesinde yapılabilecek olan neredeyse tüm işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Bankaların internet bankacılığı hizmeti sunması, zaman bulup banka şubesine gidemeyenlerin, zamanının çoğunu bilgisayar başında çalışarak geçirenlerin ve benzer grupların ilgisini ve alakasını bankada tutmaktadır. İnternet üzerinde yapılacak işlemler kişilerin günlerini kolaylaştıracağı gibi bankaların da müşterilerine kaliteli hizmet ve kolay ulaşılabilirliği sunmuş olmalarını sağlayacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi banka müşterilerinin internet bankacılığı hizmetinden faydalanabilmeleri için internet şifrelerini biliyor olmaları gerekmektedir. İnternet bankacılığı şifresi ve kullanıcı kodu ile yapılacak girişlerden sonra internet bankacılığının sunduğu tüm hizmetlerden faydalanılabilecektir.

Bankaların İnternet Sitesi Üzerinden İnternet Şubesi Şifresinin Öğrenilmesi
Bankanın yeni müşterilerinin internet bankacılığı hizmetinden faydalanabilmeleri için kullanıcı adı ve şifrelerini oluşturmaları gerekecektir. İnternet bankacılığı sayfasında şifre al sekmesi seçilerek şifre oluşturma adımları takip edilecek ve internet bankacılığı şifresi oluşturulmuş olacaktır.

Şifresini unutanların şifrelerini yenileyebilmeleri için internet bankacılığı sayfasında yer alan ve kullanıcı kodu ile şifresinin girileceği alanın genellikle altında yer alan Şifremi unuttum- Şifre al seçeneği seçilerek şifre yenileme işlemlerine başlanabilir. Bu seçenek seçildikten sonra kişilerden kimliklerini doğrulamaları için kimlik bilgileri ve eğer daha önce belirlemiş iseler güvenlik sorusunu yanıtlamaları istenir. Kişilerden istenen doğrulama bilgileri doğru şekilde doldurulduktan sonra kişilerin karşısına yeniden şifre belirleme alanı gelecektir. Bu alana yeni şifre ve yeni şifrenin doğrulaması yazıldıktan ve onaylandıktan sonra belirlenmiş olan yeni şifre internet bankacılığı için kullanılabilir olacaktır.


Bankaların İnternet Bankacılığı Şifrelerini Telefon Bankacılığı Üzerinden Yenilemek
İnternet bankacılığı şifrelerini bilmeyenler ve unutanlar için aşağıda anlatılacak olan ve telefon bankacılığı kullanılarak yapılacak şifre yenileme yolu uygulanabilecektir. Bankanın müşterileri hizmetine sunmuş olduğu telefon bankacılığı numarası aranarak müşteri temsilcisine internet bankacılığı şifresi oluşturmak istendiği söylenmelidir. Müşteri temsilcisi kişilerin bankada kayıtlı olan telefon numaralarına kısa mesaj şeklinde şifre göndereceklerdir ve şifrenin tuşlanmasını isteyeceklerdir. Bazı bankalar SMS olarak gönderilen şifrelerle sisteme girişe müsaade etmekte ve sisteme giriş yapıldıktan sonra direk olarak şifre yenileme ekranı açılmaktadır. SMS olarak gönderilen şifreyle internet bankacılığı ve mobil bankacılığa giriş yapılarak şifre yenilenebilmektedir.

Aynı zamanda müşteri temsilcisine şifre yenileme talebi iletildikten sonra, kendilerine telefon bankacılığı şifrelerini tuşlamaları istenebilir. Telefon bankacılığı şifresinin tuşlanmasından sonra internet bankacılığı şifresinin değiştirilebilmesine imkan veren sesli bir mesaj okunacaktır. Mesajın bitiminde kullanılmak istenen internet bankacılığı şifresinin tuşlanması istenecektir. Bu şekilde de unutulan internet bankacılığı şifrelerin yeniden edinilebilir.

Banka Şubeleri Aracılığıyla İnternet Bankacılığı Şifresinin Öğrenilmesi
İnternet bankacılığı şifresini öğrenmek isteyenler, müşterisi oldukları bankanın en yakın şubesine başvuruda bulunarak internet bankacılığı şifresi almak istediklerini söyleyebilirler. Müşteri temsilcisine ilettikleri bu istekten sonra bankada kayıtlı olan telefonlarına SMS şeklinde giriş kodu gönderilecektir. Bu kodla sisteme giriş yapıldıktan sonra kişilerin karşısına otomatik olarak şifre yenileme ekranı gelecektir. Hesap sahipleri, yeni şifrelerini bu ekran aracılığıyla belirleyebileceklerdir.

ATM Cihazları Aracılığıyla İnternet Bankacılığı Şifresinin Öğrenilmesi
Kişilerin kartlarını ATM’ lere taktıktan sonra Kullanıcı/başvuru işlemleri menüsü altında kullanıcı işlemleri seçilecektir. Bu ekran altında internet bankacılığı sekmesi üzerinden takip edilerek internet bankacılığı şifresi alma sekmesine kadar ilerlenilir. Bu aşamada ATM cihazına, bankada kayıtlı olan telefon numarasına internet bankacılığı şifresinin iletilmesi talimatı verilir ve kısa süre içerisinde kişilerin bankalarında kayıtlı olan telefonlarına tek kullanımlık internet bankacılığı şifreleri iletilir. Bu işlemden sonra internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden bu şifreler kullanılarak sisteme giriş yapılabilecektir. Sisteme yapılan giriş sonrasında kişilerin karşılarına ilk olarak şifre değiştirme ekranı gelecek ve şifrelerini yenilemeleri istenecektir. Böyle bir ekran gelmese bile kendilerinin hatırlarında tutabilecekleri şifreler belirlemeleri bir daha bu işlemlerin tekrarlanmasının önüne geçecektir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İnternet Şubesi Şifresi Nedir ve Nasıl Alınır?

Yorumlar

Yorum ya da soru sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ