İş ve Para Dünyası
İskonto İştira Kredisi Nedir? Avantajları Nelerdir?
Yazar: - 28 Mayıs 2018
424
0
İskonto İştira Kredisi Nedir? Avantajları Nelerdir?

Günlük olarak bireylerin yaşamlarını sürdürebilmeleri adına gerekli harcamalarda bulunmaları gerektiği gibi tüzel kişiliği olan işletmeler de ticari hayatlarını devam ettirmeli, büyümeli ve entropi karşısında ayakta durabilmelidirler.

Ticari işlemlerden doğan alacakların finansmanında nakit kullanıldığı gibi kıymetli evraklar( çek, senet ve benzeri ) kullanılarak da finansman işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Değerli evraklarla yapılan ödemelerde, evrakların vadelerinin gelmesi beklenecek, evrakların güvenli bir şekilde muhafaza edilmeleri sağlanacak ve benzeri bir çok işlem gerçekleştirilecektir. Sahip olunan değerli evraklardan dolayı alacaklı olunan paralara doğan ani ihtiyaçlarda çözüm, bu evraklarla birlikte bankaya gitmek olacaktır. Olağan durumlarda ve olağan dışı durumlarda, işletmelerin de giderleri ve mali ihtiyaçları bulunmaktadır. Üretim kaynaklarında meydana gelen ve ivedi şekilde giderilmesi gereken sorunlar, kaçırılmak istenmeyen bir fırsatın değerlendirilmesi, ham madde teminine ihtiyaç duyulması gibi bir çok olasılık meydana gelmiş olabilir. İşletmelerin daha önceki işlemlerinden, alacaklı oldukları kimselerden aldıkları değerli evrakları bankaya götürerek buradan nakit ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir. Bankaların bu gibi durumlarda işletmelere sundukları iskonto ve iştira kredileri, ihtiyaç duyulan finansmanın sağlanmasında sahip olunan değerli kağıtların bankada değerlendirilerek elde edilmesini sağlamaktadır. Vadesi gelmiş değerli evrakların tahsili zaten olağan seyrinde devam edecektir fakat vadesi gelmemiş değerli kağıtlardan faydalanılarak finansman arayışına gidilirse, bankaların sunmakta olduğu iskonto ve iştira kredilerinden faydalanılabilecektir.

Mal ve hizmet sağlamadan elde edilen değerli evrakları vadesi gelmeden önce değerlendirmek isteyenler, bu evrakları, senedi veren kişilerle aynı belediye sınırları içerisindeki bankalara sattıkları taktirde buna iskonto kredisi denir. Senedi veren borçlu tarafların banka şubesiyle aynı belediye sınırları içerisinde bulunmaması durumunda, değerli kağıtların bankaya satılmasıyla elde edilen kredilere iştira kredisi denir.


İskonto ve İştira Kredileri Nedir?
Mal ve hizmet satımından doğan alacakların değerli evraklarla karşılığının alınması durumunda, bazen bu değerli evrakların değerlerine vadesi gelmeden ihtiyaç duyulabilmektedir. Bankalar, değerli evrakları satın alarak vadesi gelmemiş değerli kağıtların nakde dönüştürülmesini sağlamaktadırlar. İskonto ve iştira kredisindeki ayrım, ödeme yerinin sınırlarına göre oluşmaktadır; ödeme yeri belediye sınırları içerisindeyse iskonto kredisi, ödeme yeri belediye sınırları dışında yer alıyorsa iştira kredisi olarak adlandırılır.

İşletmelerin finansal ihtiyaçlarının karşılanması ve yapmaları gereken faaliyetlere sorunsuz bir şekilde devam edebilmeleri amacıyla hazırlanan bu krediler, bankalarda kişiler adına borçlu hesaplar oluşturularak gerçekleştirilmektedir. Özel ya da tüzel kişilerin bankalara götürecekleri değerli evrak tutarında borçlu hesaplar oluşturulmaktadır ve evrak getiren kişilerin nakit ihtiyaçları bu hesaplardan karşılanmış olmaktadır.

Bankalar, başvuruda bulunan kişilerin lehine gerçekleştilen ve ihtiyaç duyulan nakit parayı sağladıklar için kendi paylarını da alacaklardır. Bankaya verilen değerli evrakların vade tarihleri ile borçlu hesaplardan çekilen paranın çekim tarıhi arasındaki gün baz alınarak hesaplara faiz işletilecektir ve işlemler için komisyon talebinde bulunulacaktır. Bu işlemlerden dolayı çeşitli vergiler de hesaplara yansıtılacak olup bu tür giderlerin ödenmesi gerekirken, işletmelerin ihtiyaç duydukları nakit finansmanı bankalar kanalıyla sağlanmış olacaktır.

İskonto ve İştira Kredilerinin Avantajları Nelerdir?
Firmaların nakit ihtiyaçlarını, ellerindeki vadesi gelmemiş değerli kağıtları kullanarak karşılamalarını sağlamaktadır. Normal şartlarda bu evrakların saklanması durumunda her zaman var olan evrakların çalınma ve kaybolma riski ortadan kalkmış olur. İskonto ve iştira kredilerinin kullanımında noter üzerinden hesap bildirimi gönderilmemektedir, bu sebeple bu işlemler işletmelerin bilançolarına kredi kullanıldı şeklinde kayda geçilmez. İskonto ve iştira kredilerinin faiz oranları, bankadan normal zamanlarda kullanılacak olan ticari kredilerin faiz oranlarına kıyasla daha uygun oranlarda olmaktadır. Bankada açılan borçlu hesaplar, kıymetli evrakların vadelerine göre açıldığı için bu evrakların vadesi gelince açılan hesaplar otomatik olarak kapatılacaktır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ