İş ve Para Dünyası
İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ve Şartları Nelerdir?
Yazar: - 30 Nisan 2018
483
0
İşsizlik Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır ve Şartlar Nelerdir?

İşsizlik Maaşında Son Durum: İşsizlik maaşı, çalışan bireylerin işten çıkmaları durumunda başka bir işe başlayana kadar geçen süre boyunca temel ihtiyaçlarını karşılamaları için devletin verdiği işsizlik ödenekleridir. İşsizlik maaşının alınabilmesi için bazı durumların gerekliliği bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşına Başvuruda Bulunmak İçin Aranan Şartlar
Çalışan kişilerin işlerine işverenleri tarafından son verilmiş ise işsizlik maaşı alınabilecektir. Çalışan kişilerin kandi rızasıyla işten ayrılmaları durumunda işsizlik maaşı alma gibi bir şansları bulunmamaktadır. İşini kaybeden kişilerin çalışma istekleri, yetenekleri ve sağlığı olmasına rağmen kendi istekleri dışında işlerinden olmaları durumunda devlet işsizlik maaşından faydalanabileceklerdir. Çalışan kişilerin çalıştıkları işyerlerinin kapatılması durumunda devletin verdiği işsizlik maaşından faydalanılabilecektir.

İşsizlik ödeneği verilecek olan kişilerin işlerinden ayrılmalarından önce;
– 600 gün boyunca sigortalı olarak çalışmaları ve işsizlik sigortası primi ödemiş olmaları durumunda 180 gün için,
– 900 gün boyunca sigortalı olarak çalışmaları ve işsizlik sigortası primi ödemiş olmaları durumunda 240 gün,
– 1080 gün boyunca sigortalı olarak çalışmaları ve işsizlik sigortası primi ödemiş olmaları durumunda ise 300 gün süre ile işsizlik maaşından yararlanma hakları olacaktır. Yani işsizlik maaşının süresini, işçen ayrılmadan önce 3 yıl içerisindeki sigorta primleri belirlemektedir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nereden Yapılır?
İşini kaybetmiş kişilerin yeni bir işe başlayana kadar insani ihtiyaçlarını karşılamaları adına devlet tarafıdnan verilen işsizlik maaşını alabilmeleri için konuyla alakalı olarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İşini kaybeden bireylerin işlerinden ayrılma tarihlerinden itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR’ a konuyla alakalı başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İŞKUR’ a konuyla alakalı olarak başvuruda bulunurken çeşitli kanallar kullanılabilmektedir. İŞKUR dairelerine giderek fiziksel olarak başvuruda bulunulabileceği gibi internet üzerinden İŞKUR’ un internet sitesinden ve e-devlet üzerinden de konuyla alakalı başvuruda bulunulabilmektedir.

İşlerini kaybeden kişilerin işsizlik maaşı başvurularını işten ayrılma tarihlerinden itibaren 30 gün içerisinde yapmamaları durumunda işsizlik maaşı alma hakları ortadan kalkmaktadır.


İşsizlik Sigortası Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?
İşsizlik maaşının süresini belirlediği gibi miktarını da işten ayrılmadan 3 yıl boyunca ödenmiş olan işsizlik sigortası primleri belirlemektedir. İşsizlik maaşı hesaplamalarında kişilerin son 4 aylık prim ödemeleri esas kazançları dikkate alınarak hesaplanıyor ve hesaplanan günlük brüt kazancın yüzde 40’ ı olarak alınıyor. Hesaplanmakta olan işsizlik maaşları, asgari ücret olarak belirlenen maaş tutarının %80’ ini geçememektedir.

İşsizlik Maaşının Kesildiği Durumlar
Başvuruda bulunulan ve almaya hak kazanılan işsizlik maaşları, bazı durumlarda kesilmektedir. Bu durumlar aşağıda sıralanmaktadır.

  • İşinden ayrılan ve işsizlik maaşı alan kişilere İŞKUR’ un bulduğu ve kişilerin ayrıldıkları işlerle benzer özellikler tatışan, kişilerin ikametgah ettikleri belediye sınırları içerisinde olan ve bulunan işlerin kişilerin son işleriyle benzer iş tanımlamaları olmasına rağman işsizlik maaşı alan kişilerin bulunan işi kabul etmemesi durumunda işsizlik maaşları bir daha verilmemek üzere kesilmektedir.
  • İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilerin işsizli maaşı aldıkları dönem boyunca kayıt dışı olarak çalıştıkları kurum tarafından tespit edilirse maaşları, bir daha yeniden başlatılmaksızın kesilmektedir.
  • İŞKUR’ un işsizlik maaşı alan kişilere önerdiği meslek geliştirme, meslek edindirme ve yerleştirme eğitimlerini haklı nedenler göstermeksizin reddeden kişilerin ve ayrıca kurum tarafından önerilen eğitimleri kabul etmelerine karşın eğitimlere haklı gerekçeler sunmadan katılmayan ve kurumun çağrılarını yanıtsız bırakan kişilerin işsizli maaşları kesilmektedir. Maaşların kesilmesine neden olan durumların ortadan kaldırılması ile birlikte kesilen işsizlik maaşları tekrardan alınabilecektir.

İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin Kritik Süre
İşsizlik maaşı almak isteyen kişilerin işlerinden ayrılmalarından itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR’ a başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İşsizlik maaşı için yapılacak başvurular fiziksel olarak İŞKUR binalarından yapılabildiği gibi İŞKUR resmi internet sitesinden ve e-devlet aracılığıyla da yapılabilmektedir. Alınacak olan işsizlik maaşlarının en düşüğü 711 TL en yükseği ise 1442 TL’ dir. Oranlar, asgari ücretin %40’ ı ve %80’ i olarak hesaplanmaktadır. Kazanılan işsizlik maaşlarından yalnızca damga vergisi kesilmektedir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ