İş ve Para Dünyası
İşsizlik Maaşı Ne Kadar ve Alma Şartları Nelerdir?
Yazar: - 01 Mayıs 2018
450
0
İşsizlik Maaşı Ne Kadar ve Alma Şartları Nelerdir?

Kişilerin çalışmakta oldukları işlerden geçerli sebeplerle ayrılmaları ya da işlerine son verilmesi durumunda devlerin, kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamaları ve yeni bir iş bulana kadar geçecek sürede kişilerin geçimlerini sürdürmeleri için verilen aylıklardır. İşsizlik aylığının verilmesi için gereken bazı şartlar ve işsizlik maaşına hak kazanan kişilerin maaşlarını aldıkları süre boyunca yerine getirmeleri gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

  • İşsizlik maaşına hak kazanmak için kişilerin işlerinden ayrılmadan önceki 3 yıl içerisinde
  • 600 gün boyunca işsizlik sigortası primi ödemiş olmaları durumunda 180 gün için,
  • 900 gün boyunca işsizlik sigortası primi ödemiş olmaları durumunda 240 gün için ve
  • 1080 gün boyunca işsizlik sigortası primi ödemiş olmaları durumunda 300 gün için işsizlik maaşı kullanabileceklerdir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?
İşten çıkartılan vatandaşların yeni bir iş bulmaları için gereken süre boyunca temel ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen işsizlik maaşları, kişilerin işlerine devam ederken ödedikleri primler oranında hesaplanmaktadır. Hesaplanan işsizlik maaşları minimum olarak asgari ücretin %40’ ı maksimum olarak da asgari ücretin % 80’ i kadar (1442 TL) olmaktadır. İşten ayrıldıktan sonra alınabilecek olan bu paraların miktarından belirleyici olan değişken, kişilerin işlerine devam ederlerken ödedikleri işsizlik sigortası primleriyle doğru orantılıdır. Ödedikleri primlerini tutarı arttıkça işsiz kalma durumunda alacak oldukları işsizlik maaşları da artacaktır.

İşsizlik Maaşının Kesildiği Durumlar
Hak kazanılan ve alınmaya başlanan işsizlik maaşlarının kesildiği bazı durumlar bulunmaktadır. İşsizlik maaşının kesildiği durumlar aşağıda detaylı olarak anlatılmaktadır. İşsizlik maaşı alan kişilerin aldıkları maaşların veriliş amacı kısaca, yeni bir iş bulana kadar kendi geçimlerini sürdürebilmeledir. Bu nedenle olacak ki İŞKUR’ un bulduğu, kişilerin bir önceki iş tanımlamalarıyla benzer özellikler taşıyan, kişilerin yaşadıkları belediye sınırları içerisinde olan ve kişilerin daha önceki işlerindeki konumlarıyla benzer konumlarda olan işlerin kişiler tarafından mantıklı ve geçerli sebepler sunulmadan reddedilmesi durumunda maaşlar, bir daha başlatılmamak üzere kesilecektir.

İkinci olarak, kişilerin işsizlik maaşı aldıkları süre içerisinde kayıt dışı olarak bir yerde çalıştıkları tespit edilirse maaşlar, bir daha başlatılmamak üzere kesilecektir. İşsizlik maaşı alan kişilerin iş bulmalarını ve yeniden aktif iş hayatına dönmeleri amacıyla İŞKUR tarafından verilen mesleki gelişim, meslek edindirme ve yerleştirme kurslarına katılım yapacağını bildirmesi halinde katılımda bulunmayan ve kurumun çağrılarını yanıtsız bırakan kişilerin, kurum tarafından verilen kursları mantıklı ve geçerli sebepler göstermeksizin reddeden kişilerin işsizlik maaşları bir daha başlatılmamak üzere kesilecektir. İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilerin herhangi bir sigorta kuruluşundan yaşlılık maaşı aldığı tespit edilirse kişilerin işsizlik maaşları emeklilik durumu sebep gösterilerek iptal edilmektedir.


İşsizlik Maaşı Alma Şartları
İşsizlik maaşı, kişilerin çalışmakta oldukları işten ayrılmaları durumunda devletin, bu kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamaları adına ödediği aylıklardır. İşinden ayrılan kişilerin işsizlik maaşından faydalanmaları için kurum tarafından bazı şartlar aranmaktadır.

  • Çalışan kişilerin işlerine kişilerin çalışma istekleri, sağlıkları ve şevklerinin olmasına rağmen işverenleri tarafından son verilmesi durumunda,
  • Çalışılmakta olan işyerlerinin kapanması durumunda,
  • İşten ayrılmadan önceki 3 yıl içerisinde 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişiler 6 ay
  • İşten ayrılmadan önceki 3 yıl içerisinde 900 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişiler 8 ay ve
  • İşten ayrılmadan önceki 3 yıl içerisinde 1080 gün boyunca işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişiler 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabileceklerdir.

İşsizlik Maaşının Hesaplanmasında Etkili Olan Değişkenler
İşten çıkartılma durumunun işsiz kalan kişilerin kendi kusurları dışında sebeplere bağlanması durumunda işsizlik maaşından faydalanılabilecektir.
İşsizlik maaşından faydalanmak için işten ayrılmadan önceki 3 yıl içerisinde işsizlik sigortası primi ödemesinde bulunmak gerekmektedir. işsizlik sigortası ödemesinde bulunmuş bireyler, sigortalarının ödenmiş primleri ve ödendiği ay sayısıyla orantılı olarak işsizlik maaşın alacaklardır.
Çalışma hayatı devam ederken 600 gün boyunca işsizlik sigortası ödemesinde bulunmuş olanların alabilecekleri işsizlik maaşı 6 ay,
900 gün boyunca işsizlik maaşı ödeyerek çalışan kişilerin alabilecekleri işsizlik maaşı 8 ay
1080 gün boyunca işsizlik maaşı ödeyerek çalışan kişilerin alabilecek oldukları işsizlik maaşı süresi 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabileceklerdir.

İşsizlik Maaşının Alınmasının Devam Etmesi İçin Kaçınılması Gereken Davranışlar
Kişilerin işsizlik maaşı başvurusunda bulunup maaşı almaya hak kazanmalarından sonra bazı durumlarda hak kazanılan maaşlar iptal edilmektedir. Bu durumlar aşağıda açıklanmaktadır. İşsizlik maaşı almaya hak kazanmış olan kişilerin maaş aldıkları süre içerisinde kayıt dışı olarak bir yerde çalıştıklarının tespit edilmesi durumunda maaşları bir daha başlatılmamak üzere kesilmektedir. İşsizlik maaşı alan kişilerin, İŞKUR tarafından bulunan ve kişilerin daha önce çalışmakta oldukları işlerin iş tanımlarıyla benzer özellikler taşıyan, kişilerin benzer konumlarda istihdam edilecekleri ve kişilerin yaşamakta oldukları belediye sınırları içerisinde bulunan işlerin geçerli ve mantıklı bir gerekçe gösterilmeden reddedilmesi halinde hak kazanılan işsizlik maaşları bir daha başlatılmamak üzere kesilmektedir. İşsizlik maaşı alan kişilere İŞKUR tarafından verilecek olan mesleki yetenek geliştirme, meslek edindirme ve mesleğe yerleştirme kurslarına haklı ve mantıklı sebepler göstermeksizin devamsızlık yapan kişilerin ve bu kurslara katılmayıp kurum tarafından yapılan çağrıları cevapsız bırakan kişilerin işsizlik maaşları kesintiye uğratılacaktır. İşsizlik maaşlarının kesilmesine sebep olan durumların ortadan kaldırılmasından sonra kesilen işsizlik maaşları tekrardan alınabilecektir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ