Ekonomi

İşsizlik Maaşı Nedir ve Süresi Ne Kadardır?

İşsizlik Maaşı Nedir; İşsizlik maaşı, bir iş yerinde çalışırken kendi isteğiniz dışında işinizi kaybetmeniz durumun da iş kanunu gereği, belli şartları taşıdığınız sürede alabileceğiniz aylık tutardır. Yapılan son çalışmaların ardından 2016 yılın da işsizlik maaşların da artış olmuştur. Ayrıca bu işsizlik maaşları, İŞ-KUR tarafından ödenmektedir. İşsiz kalanların faydalanacağı bir sistem olarak karşımıza çıkarak, 10 ay süreyle maaş alma imkânı sunmaktadır. İşsizlik maaşı, belli bir sözleşme yaparak sigortalı bir işte çalışan kişiler, sandıklara tabi olan sigortalılar, ülkemiz de vize ile çalışan yabancı işçileri kapsamaktadır.

Kimler bu kanundan faydalanabilir?
– Kendi isteğiniz dışında zorunlu işsiz kalmak, işten çıkarılmak.
– İşten ayrılmadan önce son 120 günde primlerinizin düzenli ödenmiş ve sürekli çalışmış olmanız gerekmektedir.
– Son üç yıl içinde de en az 600 günlük işsizlik primi ödemiş olmanız gerekmektedir.
– İşten çıktıktan sonra en az 30 gün için de İŞ-Kur’a başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu 30 gün çok önemlidir dikkat etmelisiniz.

Bu şartları yerine getirmenizden sonra işleminiz resmi hale gelecektir. Dediğimiz gibi bu maaşı almak için kendi isteğinizin dışında işten çıkarılmanız gerekmektedir. Kendi isteğinizin dışında yaşanan gelişmeler çerçevesinde, mesela iş yerinin kapanması, bazı çıkar çatışmaları yüzünden işine son verilme gibi sebepleri kapsamaktadır. İşinize son verildikten 30 gün için de İŞ-KUR’a başvuru yapmanız gerekir ya da iş-kur’un kendi resmi sitesinden de başvuru yapabilirsiniz. İşsiz kalan kişiler, bu resmi işlemleri yerine getirirse sorunsuzca maaştan faydalanabiliyor. Ayrıca şunu da eklemek de fayda vardır. Haklı sebeplerden dolayı, işinden istifa etmiş kişilerde işsizlik maaşından yararlanabiliyor. Buna sebep olacak durumlara örnek vermek gerekirse, iş sahibini ahlak ve iyi niyet açısından olumsuz tutumu, rüşvete yönlendirme gibi durumları sayabiliriz. Ya da iş yerinin kapanması, el değiştirmesi, işveren kişinin maaşları ödememesi, hakkını tam vermeden maaşını eksik ödemesi gibi durumlar da işsizlik maaşı alınabilir. Tabi ki bunları kanıtlamanız gerekir, resmi belgeler olmadan almanız mümkün değildir.

İşsizlik ödeneğinin süresi ne kadardır?
İşte çalıştığınız süre dâhilin de ve öncesin de en az 3 yıl için de,

– Çalıştığı zaman dâhilin de 600 gün sigortalı çalışarak, işsizlik sigorta primi ödeyenler 180 gün,
– 900 gün çalışarak işsizlik sigorta primini ödeyenler 240 gün,
– 1080 gün sigortalı çalışıp, işsizlik maaşı ödeyenler ise 300 gün süreyle bahsettiğimiz kanun da geçerli olan şartları taşırsa, bu maaşı almaya hakka kazanacaktır.

İşsizlik maaşı ne kadardır?
Kanunlarla belirtilen şartları taşımanız durumun da belli bir süre sigortalı çalışmak ve işsizlik sigorta primini yatırmış olmanız yeterli olacaktır. İşsizlik maaşı da kademeli olarak artmaktadır ve değişiklik göstermektedir. Yüksek maaş alan kişilerin, işsizlik maaşı da yüksek olmaktadır. En yüksek işsizlik maaşları 2000 TL kadar çıkmaktadır. İşsizlik maaşı hesaplanırken, kişinin çalıştığı dönem için de kazandığı son 4 aylık kazancınız göz önüne alınıyor. Brüt kazancınız hesaplama da büyük rol oynamaktadır ve % 40 oranın da işsizlik maaşları hesaplanıp ödeniyor. İşsizlik maaşları da herkesin ki farklı olarak hesaplanıyor 3300 TL maaşı olanların bugün aldıkları maaş, 300 TL dir. Dediğimiz  gibi çalıştığınız dönem içerisin de işsizlik primlerinizi düzenli ödemişseniz, işsiz kaldığınız dönemde de maaş almaya hak kazanmışsınız demektir. 2016 yılın da yapılan yeni düzenlemeler ve artışların ardında işsizlik maaşları büyük ilgi gördü.  Daha önce 193 bin kişinin faydalandığı bu sistem, bu sene artarak 321 bin kadar yükselmiş durumda.  Son yapılan düzenlemeler çerçevesin de ücretler de artışlar olmuş ve 10 ay alınan işsizlik ödeneği 15 aya kadar çıkarılmıştır.

İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir
– İŞ-KUR tarafından teklif edilen bir işin şartları ve tüm koşulları uygun iken haksız yere işi reddeden kişiler,
– İşsizlik ödeneği aldığı dönemde yapılan inceleme ve araştırmalar sonucun da sigortasız olarak başka bir yerde çalıştığı tespit edilen kişiler,
– İşsizlik ödeneği aştığı süre için de yaşlılık maaşı almaya başlayan kişiler,
– İŞKUR’un belirlediği meslek edindirme kurslarına ya da işlere haksız yere başlamayan eksik belge getiren kişilerin işsizlik ödenekleri kesilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu