Krediler

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir ve Hangi Bankalardan Nasıl Alınır?

Ekonomik faaliyette bulunan kimseler, işler olağan seyrinde seyrederken değerlendirilmesi gereken bir fırsat yakalamış olabilirler ya da doğa kanunu gereği gelişmeyen organizmanın öleceği gibi gelişmek ve büyümek için çaba içerisinde olabilirler.

Ekonomik faaliyetlerini, faaliyet kapsamını ve işletme kapasitesini arttırmak isteyen kimseler, uzun süredir bu ya da benzeri bir iş için fon oluşturmamış ve para biriktirmemiş ise tüm bu işlerin nakit ile yapılması çok zor olacaktır.

Bankalar, işini ve faaliyet alanını genişletmek isteyen kimselere uygun fırsatlarla kredi hazırlamaktadırlar ki bu sayede ülkede üretim faaliyetinde bulunan kimsenin gelişimi sağlanırken ekonominin de canlanması ve gelişmesi sağlanacaktır. İşletme kapasitesini ve faaliyet alanını genişletecek olan kimseler, bankalardan sağlayacakları finansman ile yeni girişimlerini rahatlıkla hayata geçirebileceklerdir.

İşyeri Büyütme Kredisi Hakkında
İşyerini, faaliyet alanını ve kapasitesini büyütmek isteyen kimselere bankalar, bu alanda kullanmaları için özel krediler hazırlamaktadırlar. Bankaların, müşterilerine bu kredileri vermeleri için kişilerin bazı şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Kredi alacak olan kişilerin gelir durumlarının, kredi kullanacak oldukları andaki borçluluk durumlarının ve kredi skorlarının, kullanmak istenen krediler için yeterli olması gerekmektedir. Bankalar tarafından aranan bu şartların sağlanması durumunda kişilere ve işletmelere işyeri büyütme kredisi sağlanacaktır.

Aşağıda, bankaların işyeri büyütme kredisi adı altında hazırladıkları kredilere yer verilmektedir. Kredilerin limitleri, faiz oranları, maksimum vade sayısı ve diğer gereklilikler detaylı şekilde açıklanmaktadır. Bankalar, müşterilerinin işyeri faaliyetlerini genişletmeleri, yeni makine alımı, üretim faaliyetlerini geliştirecek yatırımda bulunmaları ve benzer alanda kullanmaları için verecekleri kredilerin faiz oranları genellikle %1.24 ile %1.29 arasında değişmektedir. Kısa vadeli kredilerin kullanımında faiz oranlarına dikkat edildiği kadar kredi kullanırken bankaların oluşturduğu ve kredi kullanacak olan kişilerin karşılaması gereken masraflara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ziraat Bankası İşyeri Büyütme Kredisi
İşyerini ve ticari faaliyet alanını genişletmek isteyen kimseler için kredi oluşturan bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Türkiye’ nin en köklü kamu bankası olan Ziraat Bankası, ticari faaliyetlerle uğraşan, işyeri sahibi müşterilerinin büyümeleri için gerekli olan kredileri sağlayabilecekleri bir adres konumundadır. Ziraat bankasından sağlanacak bu kredi ile işletmede giderilmesi gereken eksiklikler, bakım giderleri, yenileme giderleri, yeni cihaz temini giderleri gibi giderlerin finansmanında kullanılabilecektir. Ziraat Bankası’ ndan alınacak 100 bin TL değerindeki kredi incelenecektir.

Başvuruda bulunulan 100 bin TL’ lik tüketici kredisi için maksimum olarak 48 ay vade uygulanmaktadır. Alınacak olan 100 bin TL değerindeki kredi için %1.26 oranında kredi faizi işletilecektir. Masraflar ve ödenecek olan faiz ile birlikte aylık olarak ödenmesi gereken taksit miktarı da 2.945 TL olacaktır.

Ticari, işyeri faaliyetlerini büyütmek amacıyla yeni bir bayi açmak ya da farklı bir alanda da faaliyet göstermek niyetinde olanlar, Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu işyeri kredilerinden faydalanabilmektedirler. Yatırım amacı ile iş yeri, ofis, mağaza, dükkan, muayenehane gibi bir yer satın almak isteniyorsa, Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu iş yeri kredilerinden faydalanılabilmektedir. 120 aya kadar vadelendirilebilen krediler yukarıda sayılan taşınmazların finansmanı için kullanılacaktır. Oluşturulacak olan kredi, alınacak olan taşınmazın ekspertiz değerinin %75’ i kadar olacaktır. Satın alım ve oluşturulan krediye konu olan taşınmazlar, oluşturulan krediye teminat olarak gösterilir. Banka, kredi kullanacak kişilerden gerekli bulunması halinde ek teminat talebinde bulunabilmektedir. Kredi vadesi süresince kişiler kendileri için hayat sigortası, işyerleri için de zorunlu deprem sigortası ve işyeri sigortası yaptırmak durumundadırlar.

Vakıfbank İşyeri Büyütme Kredisi
Vakıfbank, KOBİ’ lerin kullanımına sunmak için özel kredi paketleri hazırlayan bankalar arasında bulunmaktadır. 36 kadar vadelendirilebilen ve 100 bin TL değerine kadar kullanılabilen krediler, KOBİ’ lerin ticari faaliyetlerini genişletmelerinde, malzeme alımında, cihaz bakım giderlerinde, yeni cihaz temininde finansman olarak kullanabilecekleri kredilerdendir. Alınacak olan kredi, dilendiği taktirde 3 aylık dönemler şeklinde vadelendirilebilecek olduğu gibi dilenirse de 4 ay ödeme erteleme yoluna gidilebilmektedir.

Kredi kullanacak olan kişilerden istenecek belgeler;
– Nüfus cüzdanı fotokopisi ya da sürücü belgesi fotokopisi.
– İkametgah belgesi ya da bunun yerine kabul edilebilecek olan, kredi kullanacak kişi adına çıkartılan elektrik, su ya da doğalgaz faturaları.
– Gelir belgesi gibi belgelerdir.
– Kredi hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler Vakıfbank şubelerine başvurabilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu