Kosgeb DestekleriKrediler

Kadın Girişimcilerin İş Yeri Açması İçin 50 Bin TL KOSGEB Hibe Kredisi

Kadın girişimciler için sermaye yetersizliği en büyük problemlerden birisidir. Sermaye yetersizliği nedeni ile birçok kişi istediği işi kuramamakta ve hayallerini gerçekleştirememektedir. Bu duruma çözüm bulan KOSGEB kadın girişimciler için hibe kredisi vermektedir.

Hibe Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar; Hibe kredi alabilmek için çeşitli şartlara sahip olmak gerekmektedir. Bu şartlardan ilki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. İkinci ana şart ise hibe kredi alacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması şartıdır. Bu iki şartı sağlayan kişiler KOSGEB’e hibe kredi için başvuru yapabilirler. Hibe kredi başvurusu yapabilmek için KOSGEB hizmet merkezlerine gidilmesi gerekmektedir. KOSGEB hizmet merkezleri hemen hemen her ilde bulunmaktadır. Bu merkezlerde kişilerin hibe kredi almaları için gerekli olan bilgiler kayda geçirilmektedir. Bunun dışında KOSGEB’in amaçları hakkında bilgi edinmek için de bu merkezlere gidilebilmektedir.

KOSGEB Hibe Kredisi Ne Kadar? KOSGEB hibe kredisi 50 bin TL olarak girişimcilere verilmektedir. Yeni bir işletme için devlet desteğinin ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle birçok kişi bankalardan kredi çekmek yerine KOSGEB’e başvuru yapmaktadır.

50 Bin TL Hibe Kredi Alma Şartları; KOSGEB 50 bin TL hibe devlet destekli kredi alabilmek için çeşitli eğitimler de almak gerekmektedir. Bu eğitime uygulamalı girişimcilik eğitimi adı verilmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi girişimcilerin işletmeleri ile ilgili ve işletmecilik ile ilgili bilgi edinmeleri açısından oldukça önemlidir.

4 Eğitim Modülü; Bu eğitim dört modül şeklinde verilmektedir. Bu sayede girişimcilerin her konuda yeteri kadar bilgi edinmesi sağlanmaktadır.

  • Uygulamalı girişimcilik eğitiminin ilk modülünde girişimciye işletmenin sürekliliği için yapması gerekenler ve girişimciliğin temel maddeleri öğretilmektedir. Ayrıca ilk modül içerisinde daha farklı iş fikirleri geliştirme ve özgün fikirler üretme ile ilgili de destek verilmektedir.
  • İkinci modülde hazırlanacak olan iş planının ne işe yaradığı, ne gibi amaçları olduğu, iş planı içerisinde bulunan ögeler, üretim planı, pazarlama planı, pazar araştırma ve yönetim planı gibi konularda girişimciler bilgilendirilmektedir.
  • Üçüncü modülde iş planı içerisinde yer alan ögeler daha detaylı ve kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. Bu modülün en önemli kısmı ise atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmaları ile girişimciler işletme konusunda tecrübe kazanmaktadır.
  • Uygulamalı girişimcilik eğitiminin dördüncü modülünde iş planı hazırlanmaktadır. Bu modül tamamen iş planının hazırlanıp sunulmasına yöneliktir. Eğitimin sonunda girişimcilere uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası verilmektedir. Eğitim önceden 70 saat sürerken günümüzde 32 saate indirilmiştir. Bu durum girişimcilerin derse katılım oranını da olumlu etkilemektedir. Sertifika alımındaki en önemli durumlardan birisi olan eğitime katılım da bu sayede gerçekleşmiş olmaktadır. % 80 oranında devam zorunluluğu bulunan uygulamalı girişimcilik eğitimi dersleri girişimcilerin en faydalı şekilde vakit geçirebilmesi için düzenlenmiştir. Özellikle atölye çalışmaları girişimciler için oldukça yararlı olmaktadır.

Kadın Girişimciler İçin Adım Adım İş Yeri Açma
Uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası alındıktan sonra sıra iş yeri kurulmasına gelmektedir. İş yeri kurmak isteyen girişimciler http://destek.kosgeb.gov.tr/ adresine girerek ekranda beliren KOSGEB’e ilk başvuru yazan butona tıklamalıdır. Siteye girmeden önce kullanıcı adı ile şifre almayı da unutmamak gerekir. Sisteme başarılı bir şekilde giriş yapıldıktan sonra yeni girişimci kayıt ekranı karşınıza çıkmaktadır. Bu ekranda yer alan tüm kimlik bilgilerinin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Bu ekrandaki bilgilerden sonra da son olarak büyük bir formun doldurulma işlemi karşınıza çıkacaktır. Büyük form da doldurulduktan sonra tüm bilgiler kaydedilir ve başvuru tamamlanmış olur. Başvurunun yedeğini almak isteyen kişiler ise e posta adreslerine mail atılmasını talep edebilirler.

İş Yeri Açıldıktan Sonra Yeni Bir Kredi Daha Alınabilir mi? KOSGEB’in kadın girişimciler için sağlamış olduğu imkanlar yalnızca 50 bin TL’lik hibe kredi ile sınırlı değildir. Kredinin devlet destekli ve geri ödemesiz olması bir yana işletme açıldıktan sonra da KOSGEB desteği alınabilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken durum işletmenin açılışının üzerinden en az 1 sene geçmiş olmasıdır. 1 sene geçtikten sonra işletme için gerekli olan malzeme yenileme, araç gereç alışverişi gibi işler için tekrar KOSGEB kredisi alınabilmektedir. Bu kez alınan kredinin geri ödemesiz olması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Yani tekrar kredi başvurusu yapacak olan girişimcilerin bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu