Ek İş İlanları

Kahramanmaraş Evde Yapılabilecek Ek İşler

Kahramanmaraş ek iş ilanlarını haberimizde inceleyebilir ve online iş başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca yapmak istediğiniz ek iş türlerini sayfamız üzerinden yazabilir ve evlere ek iş veren firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Doğru email adresi vermeyi unutmayınız. Size öncelikle Maraş hakkında genel bilgiler verelim.

Kahramanmaraş; Kahramanmaraş‚ eski adı ile Maraş olan ilimiz Türkiye içerisinde yer alan en kalabalık 18. şehirdir. Bu sıralamayı sağlayan nüfus yoğunluğu 2015 nüfus seçimleri verilerine göre 1.096.610 dur. Kahramanmaraş konum itibari ile Akdeniz Bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Sivas bulunan şehrin‚ kuzeydoğusunda Malatya‚ doğusunda Adıyaman‚ güneydoğusunda Gaziantep‚ Güneybatısında Osmaniye‚ batısında Adana ve son olarak kuzeybatısında ise Kayseri bulunmaktadır.

Kahramanmaraş Ekonomisine Genel Bakış; Ekonomik olarak değerlendirilirse öncelikli olarak Maraş’ın sanayi kolu ön plana çıkıyor. Sanayi bakımından Kahramanmaraş oldukça gelişmiş bir ilimizdir. İki adet resmi nitelikli sanayi bölgesi bulunan Kahramanmaraş’ın iki tane de özel sanayisi bulunmaktadır. Bu gelişmişliği ile birlikte Anadolu Kaplanı olarak nitelendirilir. Bu nitelendirmeyi kazandıran sanayi kolları ise öncelikli olarak iplik ve tekstil sektörleridir. Bu alandaki üretim ve faaliyetleri ile birlikte hem ülkemiz içinde hem de Ortadoğu için önemli bir yer tutmaktadır.

Sanayi açısından gelişim halen daha devam etmektedir. Hali hazırda 5. sanayinin kurulma çalışmalarına da devam edilmektedir. Bu yeni sanayi Tomsuklu bölgesinde kurulması planlanmakta olan 25 bin dönümlük arazi üzerinde kurgulanmaktadır. Bu büyüklük ile birlikte hayata geçtiği taktirde ülkemizin en büyük organize sanayi bölgesi Kahramanmaraş iline ait olacaktır.

Şehirde önemli olan bir diğer geçim kaynağı da hayvancılıktır. Geniş çayır‚ mera ve yaylalara sahip olan Kahramanmaraş hayvancılık açısından gelişmiştir. Özellikle koyun‚ sığır ve kıl keçisi beslenmektedir. Sadece büyük ve küçük baş hayvancılık değil‚ bunların yanında farklı türlerde de hayvancılık faaliyetleri sürmektedir. Arıcılık ve kümes hayvancılığı Maraş’ın gelişmiş olan bir diğer alanıdır. Sazan‚ alabalık‚ kefal ve yayı balıklarının da avlanması bu şehirde yapılır. Bunların yanında ormancılık faaliyetleri açısından da Kahramanmaraş zengin bir ildir.

Tarım faaliyetleri de oldukça gelişmiştir. Öyle ki nüfusun beşte dörtlük bir kısmı tarım ve tarım sanayileri ile istihdam edilmektedir. Kahramanmaraş ilinde özellikle arpa‚ buğday‚ mahlut‚ pirinç‚ nohut‚ çavdar‚ pamuk‚ fasülye ve şeker pancarı üretimi ağırlıklı olarak yapılmaktadır. Meyve üretimi de yüksektir. Özellikle üzüm üretimi başta olmak üzere çilek‚ kayısı‚ armut‚ dut‚ zeytin‚ elma üretimi yapılmaktadır. Ayrıca şehrin en ünlü ürünlerinden biri de fıstıkdır.

Ekonomiyi etkileyen bir diğer önemli kol ise maden alanındadır. Maden bakımından en fazla linyit bulundurmaktadır. Linyit kömürü madenlerinin yanında barit de şehirde çıkarılmaktadır. Bunun yanında krom‚ bakır‚ maden kömürü‚ kurşun‚ grafit‚ amyant‚ manganez madenleri de bulunmaktadır. Bu alanlarda gelişmiş olma durumu sanayinin gelişmesine de etki sağlamaktadır.

İş İstihdamları; Kahramanmaraş istihdam açısından çok geniş bir altyapıya sahiptir. 1 milyondan fazla olan nüfusu bu istihdam olanakları ile birlikte artış göstermektedir. İstihdam olanakları olduğu kadar ek iş açısından da zengin olanaklara sahiptir. Bunların başında fıstığı ayıklama işi gelir. Şehre has olan ve ciddi anlamda ülke içine ve ülke dışına ihracat yapan Maraş ili içerisinde bu alanda geniş bir ek iş alanı bulunmaktadır. Fıstığın üreticileri evlere vermeyi tercih edebilirler. Özellikle küçük çaplı üreticiler sanayi işini azaltmak için bu yolu tercih ediyorlar.

Yapılabilecek Ek İşler; Diğer anlamda ek iş alternatifleri de bulunmaktadır. Özellikle paketleme işleri yaygındır. Süs ve gıdalar için gerekli olan paketlemeler toplu halde verilerek evlerde ürettirilmektedir. Bu hem oldukça kolay hem de oldukça pratik bir iştir. Birçok kişi bu sayede ek gelir elde etmektedir. Bunların yanında nikah şekeri‚ özel tasarımlı davetiyeler‚ mum‚ kokulu taş ve sabun üretimi de evlerde ek gelir elde edilebilecek alanlar arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu