Bankalar

Kamu ve Özel Sermayeli Katılım Bankaları Hangileridir?

Bankalar, bankacılığın doğası gereği faiz üzerinden kazanç sağlayan ve yeni yatırımlarda bulunan kurumlar olduğu için vatandaşlardan bazıları dini inanışlarının getirisi nedeniyle bankacılık sektörüne mesafeli durmaktaydı.

Bu kimselerin bankacılık sektöründen uzun seneler boyunca uzak kalması, ellerindeki paralar ekonomiye kazandırılamamış ve kendilerinin de paralarını değerlendirme seçenekleri sınırlı seviyede kalmıştır.

Faizsiz Katılım Bankacılığı
İslam dinine mensup kimseler, müslümanların bankacılık sektörüne mesafeli yaklaşmaları üzerine katılım bankacılığı adıyla yeni bir bankacılık fikri geliştirmişlerdir. Türkiye’ de de bu fikir üzerinde yoğun olarak durulmuş ve devamında kamu ve özel sermaye kaynaklı katılım bankalarının kurulması sağlanmıştır. Katılım bankacılığı, faizsiz bankacılık olarak bilinmektedir ve adından da anlaşılabileceği gibi bankaya yatırılan parayla bankaya katılınmış olunur. Bankaya yatırılan fonlar banka tarafından değerlendirilerek oluşan kar ve zarar bankaya para yatıranlarla paylaşılır. Katılım bankacılığının temel prensibi bu şekilde işlemektedir.

Katılım Bankaları Hangileridir?
Kamu Kaynaklı Katılım Bankaları
1. Ziraat Katılım Bankası
2. Vakıf Katılım Bankası

Özel Sermayeli Katılım Bankaları
1. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
2. Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
3. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
4. Bank Asya Katılım Bankası A.Ş.

Kamu Kaynaklı Katılım Bankaları
Ziraat Katılım Bankası; Devletin herhangi bir katılım bankası olmaması fikrine karşı oluşturulan Ziraat Katılım Bankası, hizmet hayatına Mayıs 2015’ de başlamıştır. Faizsiz bankacılık prensibini benimseyen ve bu doğrultuda çalışmalarda bulunan Ziraat Katılım Bankası’ na www.ziraatkatilim.com.tr internet adresinden ulaşılabilir ve telefon bankacılığı olan 0 850 220 50 00 numarasıyla temasa geçilebilir.

Vakıf Katılım Bankası; Kamu bankalarından olan Vakıfbank’ ın faizsiz bankacılık işlemlerinde bulunmak adına oluşturulan ayağı Vakıf Katılım Bankası hizmet hayatına 17,02,2016 tarihinden Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumundan gerekli izinlerin alınması sonrasında başlamış bulunmaktadır. Bankanın kuruluş felsefesi, faizsiz bankacılık ile Vakıf kültürünün karışımından daha yenilikçi bir hizmet sunumunun gerçekleştirilmesidir. Bankanın kuruluş sermayesini 805 milyon TL olduğunu belirtebiliriz.

Özel Sermayesi Katılım Bankaları
Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
1989 yılından beri Türkiye’ de hizmet vermekte olan Kuveyt Türk Katılım Bankası’ nın sermayesinin %62’ lik kısmı Kuwait Finance House adıyla bilinen Kuveyt merkezli bir kuruluşa aittir.

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
1984 yılından beri faizsiz bankacılık prensibiyle Türkiye’ de hizmet sunumuna devam eden Albaraka Türk, Ortadoğu’ nun en büyük finans kurumları arasında yer alan Albaraka Banking Group- Albaraka Bankacılık Grubu(ABG)’ nun bir kolu olmaktadır. Ülkemizde ilk açılan ve faaliyet göstermeye başlayan katılım bankası olma özelliğini taşıyan Albaraka Türk Katılım Bankası’ nın hisselerinin %66 lık kısmı yabancı sermayeye ait iken % 23’ lük kısmı halka arz edilmiş bulunulmaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
Türkiye Finans Katılım Bankası, 1991 yılında kurulmuş olan Anadolu Finans ile 1985-2001 yıllarında Faisal Finans Kurumu adı ile katılım bankacılığı hizmeti sunan Family Finans’ ın 2005 yılında gerçekleştirdikleri ortaklık ile kurulmuştur. 2008 yılında hisselerinin çoğu, birçok bölgede yatırımı bulunan The National Commercial Bank tarafından satın alınmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu