Krediler

Kamyon ve Tır Almak İçin Taşıt Kredisi Veren Bankalar Hangileri

Taşımacılıkla uğraşan kişiler ya da bu alanda faaliyet gösterme niyetinde olanlar alacak oldukları araçların finansmanı konusunda bazı durumlarda zor anlar yaşayabilmektedirler.

Alacak olunan araçların finansmanı için bazı bankalar müşterilerine bu alanda kullanmaları için yine belirli şartlar altında kredi fırsatı sunmaktadırlar. Banka müşterileri bankalarından alacak oldukları kamyon ve tır kredisi ile araçlarını alacak ve ticari faaliyetlerine başlayacak, daha sonra kredinin vadesi gelen taksitlerini uygun koşullar altında rahat bir şekilde ödeyeceklerdir.

Bankalardan alınacak olan krediler tır, otobüs, kamyonet, panelvan gibi araçların ve ticari sınıf araçların finansmanı için kullanılabilecektir. Kullanılacak olan kredi ister tır ister kamyonet için alınacak olsun, alınan krediler ticari araç kredisi olarak değerlendirilmektedir. Yazının devamında bankaların vermekte oldukları ticari araç kredileri ve bu kredilerin sunuluş şartları ile kişilerin taşımaları gereken özellikler aktarılmaktadır.

Vakıfbank Ticari Araç Kredileri
Sıfır ya da ikinci el ticari araç (tır, kamyon, otobüs, minibüs gibi) alma niyetinde olan kişiler, finansman yönünde Vakıfbank’ ın sunmakta olduğu ticari araç kredilerinden faydalanarak alacak oldukları araçları finanse edebilmektedirler. Ticari işlemlerde ve taşımacılıkta( ve benzeri alanlarda) kullanmak üzere alınacak olan ağır vasıtalar, Vakıfbank’ tan alınacak olan ticari araç kredileriyle finanse edilebilecektir. Alınacak olan araçların ikinci el olması durumunda banka, araçların maksimum olacak şekilde 8 yaşına kadar müsaade vermektedir. Araçların daha yaşlı olması durumunda söz konusu araçlar için kredi kullanımı yapılamamaktadır. Alınacak olan araçlarda marka sınırlaması bulunmamakla olup dilenen marka; Volvo, Mercedes, Renault, Ford, MAN, BMC ve benzeri gibi araçların alımı serbest olmaktadır. Alınacak olan ikinci el araçlar için yaş sınırı maksimum olarak 8 yıldır.

Vakıfbank Ticari Araç Kredisi Avantajları
Müşterilere özel en uygun ödeme koşulları; vadeler ve taksit tutarları. Vakıfbank müşterilerinin piyasa koşullarında sahip olacakları seçeneklerden daha avantajlı şekilde araçlarına ulaşmaları için bazı markalarla özel anlaşmalara gidilmektedir ve bu markalardan yapılacak olan satın almalarda özel indirimler ve taksit fırsatları uygulanacaktır. Birden fazla ticari araç alımları için banka müşterilerine “filo kredisi” seçeneklerinden yararlanma şansı tanınmaktadır. Daha uygun faiz oranları ve geri ödeme seçenekleri ile birden fazla ticari araç satın alımı gerçekleştirilebilmektedir. Vakıfbank, müşterilerinin en uygun koşullar altında ticari araçlarına kavuşmaları için uygun faiz fırsatları sunmaktadır.

Koç Finans Ağır Vasıta Kredisi
Ağır taşıt almak isteyenlerin faydalanabilecek oldukları bir diğer alternatifte Koç Finans kredilendirmelerinden faydalanmak olacaktır. Ford Cargo ürünlerinden yapılacak olan tekli ya da filo tipi satın almalar için yine Ford Cargo yetkili satıcılarından kredi alarak finansman sağlanabilmektedir. Satın alma işlemini gerçekleştirmek için Ford Cargo yetkili servislerine başvuruda bulunulması ve dilenirse de kredilendirilmesi yapılabilecektir.

Ford Cargo’ dan yapılacak olan satın almanın şirketten kredilendirme ile finanse edilmesi sayesinde işletmelerin ticari kredi limitleri etkilenmemektedir. Vade bakımından 48 aya kadar olan taksitlendirmeler için alınacak olan aracın ya da araçların %100’ ü finanse edilmektedir. Kullanılacak olan kredi tutarının minimum değeri 10 bin TL olmalıdır.

Koç Finans Kredilendirmesinden Faydalanmak İçin Gerekli Olan Evraklar
Kredilendirme için gerekli olan evraklar tüzel kişiler ve gerçek kişiler için farklılık göstermektedir. Bu nedenle olacak ki kredi başvurusunda bulunacak olan tüzel ya da özel kişilerin gerekli evrakları istendiği gibi tamamlamaları ve bu şekilde kredi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Tüzel Kişiler İçin Gerekli Olan Evraklar

 1. Oda sicil kaydı,
 2. Şirketin kuruluşunu ve ortaklık yapısını gösteren, son sermaye değişikliklerine dair ticari sicil gazeteleri,
 3. Ortakların Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopileri
 4. Kooperatife üyelik durumunda üyelik belgesi,
 5. Sürdürülmekte olan işlere dair belgeler ve tamamlanmış ve devam eden işlerin tablosu,
 6. Vergi levhası fotokopisi,
 7. Biten yıla ait detay mizanları,
 8. Tamamlanmış olan yıla dair kurumlar vergisi beyannameleri ve makbuzları,
 9. Son dönem için geçici mizan, geçici vergi beyannamesi ve makbuzları,
 10. Şirketin sahip olduğu araçların listesi, listenin ek kısmında detay( araçların modeli, plaka, marka ve benzeri)

Gerçek Kişiler İçin Gerekli Olan Evraklar

 1. Oda sicil kaydı örneği,
 2. Ortaklık yapısının ve kuruluşun gösterildiği, son sermaye değişikliklerini belirten ticaret sicil gazeteleri,
 3. İmza beyannameleri,
 4. Ortaklı çalışılması durumunda ortakların da nüfus cüzdanı fotokopileri,
 5. Vergi levhası fotokopisi,
 6. Sahip olunan araçların listesi ve detayları,
 7. Tamamlanmış olan son 3 yıla ait gelir vergisi beyannameleriyle makbuzları,

Kredi Geri Ödeme Koşulları
Hazırlanacak olan krediler, kurumun müşterisi yani sizlerin nakit akış rutinine göre düzenlenmektedir. Kullanılacak olan kredi, alınacak olan araçlar ve sahip olunan ticari faaliyetler doğrultusunda elde edilecek olan gelirlere göre şekillendirilebilmektedir. Kredi vadelendirme seçenekleri için kredi kullanacak kişiler kendilerine ve gelirlerine en uygun olacak şekilde eşit ödemeli, ara ödemeli, artan ödemeli, ödemesiz süreli seçeneklerinden birini seçebilmektedirler.

Eşit ödemeli kredide krediye uygulanacak olan taksitler eşit parçalara ayrılmaktadırlar ve vade boyunca eşit şekillerde ödenmektedirler.

Ödemesiz süreli kredide kullanılan kredinin taksit ödemelerinin bir süre için ertelendiği kredilerdir.

Ara ödemeli kredilerde vade boyunca belirlenen dönemler için kredi tutarının belirli kısımlarının vadesi gelmeden yani ara ödeme şekliyle ödenmesi şeklinde ve sonrasında gelecek olan vadelerde ödenmesi gereken tutarlardan düşülmesi usulüne göre hazırlanan kredilerdir.

Artan ödemeli kredilerde ödenmekte olan vade tutarları belirli aralıklarla arttırılarak ödenebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu