İş ve Para Dünyası
Kar Payı ile Faiz Arasındaki Fark Nedir? Hangi Noktada Ayrılırlar?
Yazar: - 16 Mayıs 2018
836
0
Kar Payı ile Faiz Arasındaki Fark Nedir?

Bankalarla az çok çalışmışlığı olan herkes kar payı ile faiz terimlerini duymuşlardır. Kar payı ve faiz kavramları, anlamları bakımından para getirisi şeklinde yorumlanabilmektedirler fakat birbirlerinde ayrıldıkları birkaç nokta vardır.

Faiz terimi, bankaya değerlendirmek için belirli vade süreleri kapsamında yatırılan paraların getirilerini tanımlamaktadır. Vade sonunda faiz yüzdesinden elde edilecek getiri, paranın hesaplara yatırılırken öğrenilebilirken kar paylarında, paraların hesaplara yatırılmasından sonra ne kadar getiri sağlanabileceği bilinmemektedir.

Katılım Bankaları: Kar payı, adı artık sıkça duyulan katılım bankacılığının tercih ettiği bir yöntemdir. Faizsiz bankacılık sloganıyla hareket eden katılım bankaları, müşterilerinin bünyelerine yatırdıkları değerleri, dönem içerisinde bir havuzda toplayarak bu havuzda oluşan paralarla yatırım işlemlerinde bulunurlar. Yatırım işlemlerinden elde edilen getiriler ya da zararlar, müşterilerin hesaplarına kar payı adıyla yansıtılır. Daha önce bahsedildiği gibi hesaplardan ne kadar kazanç elde edilebileceği kar payına bağlıdır ve kar payları da katılım bankasının yapacak olduğu işlemlerden sonra oluşacağı için, ne kadar gelir elde edileceği bilinememektedir. Bankalarda uygulanan faiz sisteminde ise vadeli hesapların vadesine ve faiz oranına göre elde edilecek olan ana para getirisi, hesaba para yatırılmadan hesaplanabilmektedir.


Kar Payı mı Faiz mi?
Kar payı, faizsiz bankacılık sloganıyla hareket eden katılım bankalarının uyguladıkları bir yöntemdir ve muhafazakar kesmin hoşlanmadığı faiz kavramı gibi paranın zamanla değerlenmesi yerine, işlenmesi, piyasada değerlendirilmesi sonucunda elde edilen kardan pay alınması şeklinde işlediği için tercih edilebilmektedir. Fakat, katılım bankasındaki paraların yatırımlar aracılığıyla değerlenmesinden sonra ne kadar kazanç elde edileceği ya da kazanç elde edilip edilemeyeceği bilinmemektedir.

Faiz uygulamalarında ise bankalar, vadeli hesaplara para yatıracak müşterilerinin paralarının taraflarınca kullanılması ve yatırımlarda kullanılması karşılığında belirli faiz oranlarıyla ücretlendirmektedirler. Faiz oranları, hesaplara paraların yatırılışı sırasında vadeye göre hesaplanabilir ve vade sonunda ne kadar gelir elde edileceği öğrenilebilir. Faizli hesaplarda, kar payı uygulanan hesaplarda olduğu gibi paraların değerlenip değerlenmeme sorunu bulunmamaktadır. Vade sonuna kadar hesaplara işletilecek faiz ve vade sonunda kazanılacak para sabittir.

Risk istemeyen ve vade sonunda garanti kazanç sağlamak isteyenler bankaların faizli mevduat hesaplarına yatırım gerçekleştirebilirler. Yatırım hesaplarından ne kadar gelir sağlanacağı bilinmezken faizli hesaplarda bu bilgiye kolaylıkla ulaşılmaktadır. Faizsiz kazanç sağlamak isteyenlerin de kar payı alacakları katılım bankalarındaki hesaplara paralarını yatırmaları daha doğru olacaktır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ