Kartal Adliyesi İş Başvurusu ve Personel Alımları Hakkında

Mülkiyeti bakımından Hazineye bağlı olan Kartal Adliyesi, Kartal Soğanlı Mahallesi 139 pafta, 1104 ada 71 parsel Sayılı 100 dönümlük taşınmaz üzerinde bulunmaktadır.

Adliye Sarayı için Milli Emlak Daire Başkanlığı tarafından 01.07.2003 gün ve 11511 sayılı yazıları Adalet Bakanlığı’na teslim edilmiş haldedir. İBB 16.12.2003 gün ve 1500 sayılı Meclis kararı neticesinde yer imar planı noktasında kamu alanına dönüştürülmesine karar vermiştir.

Kartal Adliyesi’nin Büyütülmesi
3194 sayılı İmar Kanunun 18. Maddesi uyarınca uygulanması ve Kartal Belediye Başkanlığı tarafından 01.09.2005 gün ve 2005/1182 sayılı Meclis Kararı neticesinde Adalet Sarayı’na ait olan yüz ölçümünün 123.645 metre kare olarak değiştirilmesine karar verilmiştir. Bu nedenle de 39 pafta, 1104 ada, 85 parsel olarak güncelleme yapılmıştır. 1/5000 ölçekli imar planında kaydı olan 123.625 metre kare taşınmaz 06.12.2005 tarihinde Hazine adına tapuya kaydı gerçekleşmiştir. Mülkiyetinin Hazineye ait olduğu bu taşınmaz Adalet Sarayı yapılması amacı ile İstanbul Valiliği Defterdarlığı tarafından Anadolu Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı’nın 14.12.2005 ve 1142 sayılı olur kararıyla Adalet Bakanlığı’na tahsisi gerçekleşmiştir. Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Milli Emlak Dairesi Başkanlığından 20.12.2005 tarihi ile teslimi gerçekleşmiş bulunmaktadır. Beş mimarın yer aldığı bir yarışma neticesinde Mimar B. Haldun ERDOĞAN nezdince sunulan uygulama projesi Adalet Teşkilatı’nın Güçlendirme Vakfı Başkanlığı’na ait olan bütçe kaynakları kullanılarak 21.12.2005 tarihinde bitirilmiştir. Adalet Sarayı içinde toplam olarak 297 tane mahkeme bulunmaktadır. Bunların içinde Hukuk Mahkemeler A Blokta, Ceza Mahkemeleri ise B Blokta yer almaktadır. Sayısal bakından ise;

297 duruşma salonu, 326 Cumhuriyet savcısı odası, 22 Cumhuriyet Başsavcı vekili odası, 30 Müfettiş odası, 50 icra Dairesi, 12 Doktor ve hemşire odası, 5 Banka şubesi, 1 PTT şubesi, 1 Mutfak, 2380 kişilik yemekhane, Kreş, kütüphane, Internet, 2 adet konferans salonu, 2.462 araç kapasiteli otopark, 58 adet 13 kişilik, 4 adet 8 kişilik, 20 adet 10 kişilik toplam 82 adet şahıs, 17 adet yük asansörü olmak üzere toplam 99 adet asansör, 48 adet yürüyen merdiven vardır. Adliye içinde yer alan D bloğun zemin katında sağlık ünitesi yer almaktadır. Bu kısım 05.03.2013 yılında saat 10.00 itibari ile hizmet vermeye başlamıştır. Adliyede görev yapmakta olan hakim, savcı ve personelin aileleri buradan sağlık hizmeti almaktadır.

Bu sağlık ünitesi içinde yer alan poliklinikler ise; Dahiliye Polikliniği, Kadın Doğum Polikliniği ve Uzman Aile Hekimliği Polikliniği (Erişkin hasta muayene, çocuk hasta muayene, kronik hastalık takibi, kan tahlili, laboratuvar hizmeti), Diş Polikliniği ( Dolgu, Sabit Protez, Hareketli Protez, Diş Temizleme, Kanal Tedavisi, Anestezi- Uyuşturma, Diş çekimi, Diş Taşı Temizliği ) bulunmaktadır. Burada 1 Kurum doktoru, 1 kurum hemşiresi ve 1 veri giriş elemanı çalışmaktadır. Bunun yanı sıra Lüfti Kırdar Kartal Eğitim Araştırma hastanesinden görevlendirilen; 1 Kadın Doğum Doktoru, 1 Dahiliye Doktoru, 1 Uzman Aile Hekimi, 1 Hemşire, 1 Bilgi İşlem Elemanı, 2 Diş Doktoru, 1 Diş Teknisyen, 1 Röntgen Uzmanı, 1 Temizlik Personeli olmak üzere toplamda 13 personel ile hizmet sağlamaktadır.

Kartal Adliyesinde Çalışmak
Devlet kurumlarında çalışabilmek için KPSS sınavları dışında belli başlı üniversite bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bunun dışında hizmetli, güvenlik görevlisi ya da farklı departmanlarda çalışmak için taşeron firmalarla iletişim kurmanız gerekmektedir. Alt kısımda iletişim numaralarından adliyenin anlaşmalı olduğu firmaların numarasını isteyebilirsiniz. Ya da bizzat kuruma giderek bu istekte bulunabilirsiniz.

Asya kıtasında yer alan bu Adliye en büyük adliye olma özelliğine sahiptir. Eğer ki bu adliyeye dışarıdan bir bakacak olursanız oldukça hoş bir görünümü olduğunu da fark edersiniz. Bir diğer önemli özelliği ise mahkeme salonlarının oldukça geniş olmasıdır. Avrupa’da yer alan Çağlayan Adalet Sarayı o kadar büyük olmasına karşın bu denli büyük salonları yoktur. Bu özellikleri nedeni ile elbette burada çalışmak istemek oldukça doğaldır.

Temizliğin yanı sıra güvenlik gibi pek çok alanda firmalar sayesinde birçok insan burada çalışmaktadır. Eğer ki güvenlik olarak başlamak niyetindeyseniz güvenlik hizmeti sağlayan firmalardan birine güvenlik sertifikası vermeniz halinde bu imkan size sağlanacaktır. Bunların yanı sıra Kartal Adalet Sarayı’nda eğer ki memur olarak çalışmak istiyor iseniz de buranın bir kamu dairesi olduğunu da eklemek gerekli olacaktır. Bir diğer önemli detay ise eğer ki burada uzun süre çalışır iseniz de kadro alma şansınız olacaktır. Bunlardan ötürü de oldukça fazla seçeneğiniz vardır. İlk olarak işe başlamanız halinde yüksek ücretler beklemeyin. Bunun nedenini ele almak gerekir ise eğer piyasa şartları ve çalışma koşullarına bakmak gerekmektedir. Bir başka bakımdan birçok özel şirket size bu rakamın çok altında bir ücret verecektir. Bundan ötürü de göz önüne almak size yarar sağlayacaktır. Genel itibari ile maaşlar asgari ücretin üzerinde bir seyir izlediği için de kısa zaman içinde yükselme gibi bir imkanınız da olacaktır. Bu gibi özellikleri nedeni ile burada işe başlamak istemeniz elbette ki doğal olacaktır. Pozisyonunuza göre değişim göstermesi bir yana aynı zamanda diğer pek çok iş yerine göre daha kaliteli bir ortamda hizmet sağlayacağınız da bir gerçektir.

Kartal Adliyesi İletişim Bilgileri
Kartal Adliyesi iş olanakları hakkında daha fazla bilgi edinmek için iletişim sayfası üzerinden telefon numaralarınızı arayabilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi devlet kurumlarına girişler için KPSS sınavları ya da belli başlı üniversitelerden mezun olmak gerekiyor. Bunun dışında hizmetli olarak çalışabilmek için kurumla anlaşmalı taşeron firmalara ulaşmanız gerekmektedir.

Sorularınız
Zeki Yanlı; Kartal Adliyesi İş İlanları nerede yayınlanıyor?
Cevap; Merhaba Zeki bey. Bilindiği üzere devlet kurumlarına yapılan alımlar devlet tarafından yapılmaktadır. Herhangi bir bölümde kontenjan olduğunda iş ilanları açılmaktadır. Bu ilanlara KPSS sınavından alınan puanlar ve şartların uyması dahilinde olan kişiler iş başvurusu yapabilir. Bunların dışında taşeron firmalar üzerinden hastanenin çeşitli bölümlerinde çalışma imkanları da olmaktadır. Adliye ile anlaşmalı olan taşeron firmaların numaralarını arayarak iş olanakları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapın