Krediler

Konut Kredileri Normal Bankalardan Mı Yoksa Katılım Bankalarından Mı Alınmalı?

Ev alma hayali olan kişilerin uzun zamandır biriktirdikleri ve bu gibi durumlarda kullanmak üzere değerledikleri yatırımları yoksa, alacak oldukları evlerin finansman yöntemi olarak banka kredilerine başvurmaktadırlar.

Bankalar, müşterilerinin çeşitli ihtiyaç ve isteklerine uygun çeşitli krediler hazırlamaktadırlar ve her kredi türü karakteristik özelliklere sahiptir. Bankalar, ev almak isteyen müşterileri için konut kredileri hazırlamaktadırlar ve konut kredilerinden faydalanan banka müşterileri, uzun vadeler ve kendilerine uygun faiz oranlarıyla istedikleri evleri alabilmektedirler.

Bankalar, verdikleri ürün ve sundukları hizmetlerden gelir eden finansal kuruluşlar oldukları için, konut kredisi kullanan müşterilerinde de faiz ve kredi oluşturma masrafı adı altında hizmet kullanım bedeli almaktadırlar. Kullanılan kredilerin faizleri ve masrafları, kredinin vadesine göre ve kredinin kullanılacak olduğu bankaya göre değişiklik göstermektedir. Konut kredisi kullanacak olanlar, konut kredisi veren bankaları tümünün tekliflerini değerlendirmeli ve en avantajlı olan kredi fırsatından faydalanılmalıdır.

Katılım Bankalarından Kredi Kullanmak
Son zamanlarda sayılarının da artışıyla adının sıkça duyulduğu katılım bankaları da ev almak isteyenlerin alacakları evler için kredi kullanabilecekleri adreslerden biridir. Faizsiz bankacılık sloganıyla işlem gerçekleştirmekte olan katılım bankaları, müşterilerinin vadeli mevduat hesaplarına faiz işletmez ve müşterilerinin kullandığı kredilere faiz masrafı yansıtmazlar. Vadeli mevduat hesaplarındaki değerler, bankanın piyasadaki değerlemeleri ve girişimleri için kullanılmaktadır ve bu işlemler sonucu hesap sahipleri, hesaplarındaki bakiyeler oranında kar ve zarar dağılımına tutulurlar. Katılım bankalarından kullanılan kredilerde ise banka, kredilere faiz yansıtmak yerine satın alınacak olan ev için oluşturulan krediye belirli miktarlarda komisyon ve kar payı eklenir. Bu şekilde gerçekleştirilen işlemlerle katılım bankaları piyasadaki diğer bankalardan farklılaşmış olurlar.

Piyasadaki bankalar ve katılım bankalarının tümü, müşterilerinin almak istedikleri evler ve diğer ihtiyaçları için finansman desteğinde bulunmaktadırlar ve kişilerin gerçekleştirmek istedikleri yatırımlar için finansman sağlamaktadırlar. Konut kredilerinde bankalar ve katılım bankaları arasındaki fark; katılım bankalarından kullanılacak konut kredilerinde banka, kişilerin almak istedikleri evleri kendisi satın almakta ve ödemeler, satın alınan evlerin taksiti şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bankalardan kullanılan konut kredilerinde ise kişilerin almak istedikleri evlerin belirli bir oranı kadar kredi oluşturulmaktadır ve oluşturulan bu krediler, kişilerin alım işlemlerini gerçekleştirmeleri için banka hesaplarına aktarılmaktadır.

Katılım bankaları, yapılan işlemler ve verilen krediler için faiz almamaktadır fakat bankacılık sektörünün doğası gereği bankalar, sundukları hizmetlerden dolayı kar elde etmek durumundadırlar. Katılım bankalarında, müşterilerinin kullanımına sunulan kredilere faiz yansıtılmamaktadır fakat bunun yerine, komisyon ve kar payı gibi gider kalemleri, ödenecek olan kredilere eklenmektedir. Adının faiz olmamasının yanında kullanılacak olan finansal destek için ödenecek tutar, yine faizli bankacılık işlemlerinde olduğu gibi kullanılandan fazla şekilde geri ödenmiş olacaktır.

Katılım bankalarının aldıkları komisyon ve kar payları bazı zamanlar, piyasada hizmet vermekte olan diğer bankaların kredilerin için koydukları faizlerin oluşturacağı giderden daha fazla gidere sebep olabilmektedirler. İki bankanın işleyiş şekli arasında bazı farklılıkların olmasının yanı sıra her iki bankacılık sisteminde de sunulan hizmet için bir bedel ödenmektedir.

Konut kredisi kullanacak olanların, piyasadaki bankalar ve katılım bankalarının tekliflerini karşılaştırmaları ve en iyi teklifi veren bankayla çalışmaya başlamaları mantıklı bir hareket olacaktır. Konut kredisi alınabilecek olan bankaların faiz oranları ve masrafları; konut kredisi kullanılabilecek olan katılım bankalarının da komisyon oranları ve kar payları karşılaştırılarak en uygun seçenek belirlenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu