İş ve Para Dünyası
Konut Kredisi Alırken Yapılacak Sigortalar Hangileri?
Yazar: - 24 Haziran 2018
386
0
Konut Kredisi Alırken Yapılacak Sigortalar Hangileri?

Bankalar, müşterilerinin başvurusu sonucu verdikleri krediler ve kredi kartı gibi ürünlerinin geri ödemelerinden kar elde eden finansal kuruluşlardır ve sundukları ürün ve hizmetlerin geri ödemelerinin, hizmet sunumu öncesinde taraflar arasında imzalanan sözleşmede belirtilen şartlar doğrultusunda kendilerine zamanında ve olması gereken tutarlarda yapılması taraftarıdırlar.

Bu nedenle kazançlarının önüne geçebilecek tüm değişkenleri minimize etme çabasında olan bankalar, konut kredisi kullanan müşterilerinden bir takım sigorta yaptırmaları şartını aramaktadırlar. Yazıda, bankaların sunduğu konut kredilerinden faydalanmak isteyenlerin yaptırma zorunluluğunda oldukları sigortalar ve bankaların yaptırılmasını istediği sigortalara değinilecektir.

Konut Sigortası
Kredi kullanılarak alınacak evler için yapılması gereken sigortalardan biri olan konut sigortası, evlerde meydana gelebilecek yangın, su baskını, hırsızlık, yıkım, terör, kaza ve benzeri durumlarda hasarın karşılanmasını sağlayan sigortalardır. Konut sigortaları, yukarıda sayılan durumların hepsini karşılayabildiği gibi bazı kalemler kapsama dışında da kalabilmektedir. Bu farkılık, sigorta konut sigortasının yaptırılacağı şirket ve sigortanın poliçe kapsamı ile alaklı olmaktadır. Konut sigortalarının kapsamlarını öğrenmek için sigorta şirketiyle temasa geçilmelidir.

DASK – Zorunlu Deprem Sigortası
1999 depreminden sonra her konut için yaptırılması zorunlu hale getirilen deprem sigortaları, evlerde meydana gelebilecek deprem ve deprem kaynaklı hasarların karşılanması için oluşturulan sigortalardır. Sigorta bedeli, sigorta oluşturulacak evlerin metre karelerine ve yapının cinsine göre belirlenmektedir. Sigorta bedelleri her yıl güncellenmektedir.


Deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek toprak kayması, yangın, infilak, tsunami gibi durumlardan evlerin görecekleri zararların karşılanması için oluşturulan Zorunlu Deprem Sigortaları, sigorta poliçesinde yer alan limitler dahilinde hasarların karşılanması gerçekleştirilecektir. Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı yapıların tamamının ya da bir kısmının hasar alması halinde sigorta, hasar karşılamasında bulunacaktır. DASK tarafından, tüm yapılar için ödenecek azami teminat tutarı 150 bin TL olmaktadır. Azami teminat tutarının belirlenmesinde yıkılan yapıların yeniden inşaa edilmesi durumunda yapıların yeniden inşa edilme maliyetleri (arsa değerleri hariç) hesaplanmaktadır.

Hayat Sigortası
Özellikle, kredi kullanacak kişilerin orta yaş aralığını geçkin, yaşlı bireyler olması durumunda hayat sigortası yaptırarak konut kredisi kullanmaları önerilmektedir. Bunun nedeni ise en basit haliyle, kredi kullanan kişilerin yaşamlarını kaybetmeleri durumunda bankaya ödenmesi gereken borçların geri kalanının sigorta tarafından karşılanacak olmasıdır. Kişinin birinci dereceden akrabaları, kredi kullanan kişilerin vefatı halinde herhangi bir zorlukla karşılaşmayacaklardır. Hayat sigortası yaptıran kişilerin borçlarının ödenmesi aşamasında hayatlarını kaybetmeleri durumunda sigorta, kişilerin kalan borçlarının tümünü, faiziyle birlikte bankaya ödemektedir. Hayat sigortasının yaptırılması, konut kredisi alabilmek için aranan şartlar arasında bulunmamaktadır fakat kişilerin bu sigortaları yaptırarak konut kredisi kullanmaları, daha sonra oluşacak olumsuz durumlarda kredinin sigorta tarafından karşılanmasını sağlayacaktır.

Bireysel Emeklilik Sigortası ve Ferdi Kaza Sigortaları
Kişilerin hayat sigortası yaptırmaları yerine seçebilecekleri sigorta çeşitleridir. Sigorta borcu ödeme sürecinde, kişilerin çalışma hayatlarını ve performanslarını etkileyecek kaza ya da benzeri bir durumla karşılaşmaları durumunda bu sigortalar, ödenmekte olan kredilerin karşılanmasında kullanılacaktır.

Konut kredisi ve DASK, evlerin alım satım işlemlerinde zaten yaptırılması zorunlu olan sigortalardır fakat ayrıca yaptırılacak olan hayat sigortası ya da ferdi kaza sigortası gibi sigortalarda bankalar, kişilerin kullanacakları kredilerde masraf ve faiz indirimine gidebilmektedirler. Sigortaların yaptırılmasıyla hem kişiler güvence altına alınmış olacaklar hem de bankada ve kredide indirim yoluna gitmiş olacaklardır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ