Krediler

Konut Kredisi Çekerken Hangi Masraflar Çıkar?

Gönlünde kendi evinin sahibi olma hayali olanlar, ev sahibi ile geçinemeyenler, kira ödemekten bıkanlar ve daha nicesi, kendi evinin sahibi olmak ve kendi evinin borcunu ödemek istemektedirler. Kiraya verilecek olan paranın krediye ayrılması ile nice kişiler ev sahibi oldular.

Uzun zamandır ev almak için para biriktiren kişiler dışında, isteyen herkesi bir anda ev sahibi olacak parayı bir araya getiremeyecektir. Kişilerin çalıştıkları işlerden aldıkları maaşlar, evlerin fiyatı gibi faktörler, insanların ev sahibi olurlarken nakit para yerine bankalardan destek alma yönüne doğru itmektedir. Bankalar, müşterilerine birbirinden avantajlı ve farklı konut kredisi fırsatları sunmaktadırlar. Kredilerden faydalanan kimseler, kullandıkları kredilerin vadesi gelen borçlarını öderken aynı kira öder gibi hareket etmektedirler fakat arada bir fark olarak; ödedikleri tutarlar kendi evleri için banka kasasına girmektedir.

Konut kredileri ile kolaylıkla ev sahibi olunabilmesinin yanı sıra bankaya, konut kredisinin ücreti olarak bir miktar faiz ödenmesi kabul edilecektir. Faiz ödemesinin yanı sıra kişilerin konut kredisi kullanırken bankaya ödemekte oldukları başka giderler de bulunmaktadır. Bu giderler, kredi oluşturulurken oluşan giderlerdir ve kredi sözleşmesinde belirtilmektedir. Bu giderler BDDK tarafından düzenlenmekte ve denetlenmektedir ve bankalar bu kurumun belirlemiş olduğu limitlerin üzerinde kredi masrafı talebinde bulunamamaktadırlar. Yazının devamında bankaların konut kredisi sunumu sırasında müşterilerinden almakta oldukları masraflar ve bu masrafların detayları, bu masraflar nasıl geri alınır gibi bilgiler aktarılacaktır.

Konut Kredisi Dosya Masrafı
28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren yeni Tüketici Kanunu ile birlikte bankaların alabilecek olduğu dosya masraflarına BDDK üst sınır getirdi. BDDK’ nın aldığı karara göre dosya masrafları kredi tutarının binde beşine kadar alınabilecek olmaktadır. 100 bin TL’ lik konut kredisi kullanacak kişilerden alınacak olan dosya masrafı maksimum olarak 500 TL olarak tahsil edilebilecektir. Dosya masrafları, konut kredisi almadan önce imzalanan kredi sözleşmelerinde belirtilmektedir ve bu tutarlar BDDK’ nin belirttiği tutarlarda ise kişiler bu tutarları kredi kullanmakta oldukları bankaya ödemek durumundadırlar. Fakat; 3 Ekim 2014 tarihinden önce kullanılmış olan kredilerde dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, kredi işlem fişi ücreti, istihbarat ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti gibi çeşitli isimlerle tüketicilerden alınan kredi masraflarının haksız yere alınmış olduğu anlaşılmıştır. Bu masraflar ve 3 Ekim 2014 tarihinden sonra alınan kredilerde dosya masrafı kredi tutarının binde beşinden fazla olan masrafların haksız olması ile geri alınabilmeleri mümkün olmaktadır.

Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri
Ev sahibi olurken konut kredisi kullanan kişiler, bankaya başvuruda bulundukları zaman satın almak istedikleri evlerin tamamı için kredi kullanımında bulunamayacaklardır. Satın almak istedikleri evlerin (bankadan bankaya göre bu oran %70 ile %75 arasında değişmektedir) maksimum şekilde %75’ i kadar kredi kullanabileceklerdir. Evlerin değerlerinin öğrenilmesi için de bankalar bu alanda yetkili kuruluşlarla çalışmaktadırlar ve evlerin fiyatlarının belirlenmesi için yetkili kuruluşlardan uzman tutarlar. Uzman kişilerin evlere gelmesi ve evlerin fiyatlarını oluşturması için ortaya çıkan giderler de kredi kullanacak olan kişiler tarafından karşılanmaktadır. Konut kredisi kullanımı sırasında kişilerin karşısına çıkan ekspertiz ücretleri de bu şekilde açıklanabilir.

DASK Konut Sigortası ile Hayat Sigortası
Yeni bir ev alımı sırasında kullanılan kredinin çeşidine bakılmaksızın kişilerin ödemek zorunda oldukları sigorta türüdür DASK. Kişilerin karşı karşıya kalabilecek oldukları doğal afetler ve bu doğal afetler sonrasında karşı karşıya kalabilecek oldukları yıkım sonrasında yaralarını sarmak ve hasarlarını minimize etmek için çalışmada bulunan bir sigortadır. Tüm ev sahiplerinin evleri için zorunlu deprem sigortasını yaptırması gerekmektedir. Yaptırılması ve prim ödenmesi zorunludur.

Hayat sigortası da kredi kullanan kişilerin kredi borçlarının ödemesine devam etmesi halinde vefat etmeleri durumunda kredinin sigorta tarafından kapatılması için primi ödenen sigortalardır. Bu sigortaların genel amacı, vefat eden kişilerin ardında kalan ailesinin ve yakınlarının, kişinin sigorta borcu altında zor durumda kalmamasıdır. Yaptırılması zorunlu değildir fakat meydana gelebilecek herhangi bir vefat durumu sonrasında kişilerin aileleri üzerinde oluşacak mali yük bu sigortalar ile ortadan kaldırılmış olacaktır.

Konut sigortaları da satın alınan evlerin başına gelebilecek herhangi yıkıcı etki; sel, yangın, hırsızlık ve benzeri gibi durumlar karşısında evleri ve ev sahiplerini koruma altına almak için oluşturulan kredilerdir. Kredilerin koruma alanları prim tutarlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu kredilerin yaptırılması zorunlu değildir fakat oluşabilecek herhangi bir olumsuzluk karşısında sigortanın teminatından faydalanılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Satın alınacak olan evler için bankalar, evlere ipotek koyduracaklardır. Bunun nedeni, kredisi ödenen evlerin kredi borçlarının düzenli şekilde ödenmesini istemesi, düzenli şekilde borcu ödenmeyen evlerin de satılarak kalan borçların bu satım işlerinden tahsil edilmesinin istenmesidir. Bankalar, ipotek işlemlerini krediye konu olan evleri satabilmek için oluşturmaktadırlar ve bu işlemler sırasında da bir takım giderler meydana gelmektedir. Bu giderleri yine kredi kullanan kişilerden tahsil edilmektedir. Bazı bankalar bu ücretleri müşterilerinden almamaktadırlar.

Konut Kredisinde Geri Alınabilecek Olan Masraflar
Sayılan masraflardan makul olanlar ve kredinin oluşturulması için bankanın katlanmak durumunda kaldığı, daha sonra müşterisine ödettiği masraflar dışında kalan, bankanın müşterilerine haksız yere yansıttığı ve haksız yere aldığı masraflar banka müşterileri tarafından geri alınabilmektedir. Açıklamak gerekirse; kredi masrafları, 3 Ekim 2014 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile belirlenmiştir. Kısaca anlatmak gerekirse bu yönetmelikte şu belirtilmektedir. Kullanılan kredilerden binde 5 oranına kadar kredi tahsis ücreti alınabilecek olduğunu belirtmiştir. 3 Ekim 2014 tarihinden önce kullanılan kredilerde dosya masrafı, istihbarat ücreti, kredi tahsis ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti gibi ücretler adı altında alınan masraflar geri alınabilecektir. Bu tarihten sonra kullanılan kredilerde binde 5 üzerinde alınan ücretler de haksızdır ve bu ücretler de geri alınabilmektedir.

Konut Kredisi Masrafları Nasıl Geri Alınır?
Yapılacak olan ilk işlem, kredi kullanılan bankaya giderek buradan kullanılmış olan kredi geçmişi ve kredi masrafı hakkında belge almaktır. Bazı bankalar bu belgeleri sorun çıkarmadan müşterilerine sunmaktadırlar fakat bazı bankalar bu belgeler için de bir miktar para talep etmektedirler. Aslında bu belgeler, bilgilenme hakkı çerçevesinde sunulmaktadır ve banka müşterilerinden bu belgeler için herhangi bir ücret alınmaması gerekmektedir. Bankaların alacak oldukları bu ücretler de haksız olduğu için ilerleyen safhalarda geri alınacaktır.

Daha sonra tüketici derneklerinin internet sitelerinden ve internet üzerindeki birçok siteden de kolaylıkla bulunabilecek olan dilekçe örneklerinden bir tane alınarak doldurulmalıdır. Doldurulan dilekçe örneği ile birlikte kredi kullanılan bankanın genel müdürlüğüne müracaat edilmelidir. Yapılan başvurular bazı bankalar tarafından müşterilerinin küstürülmemesi ve kaybedilmemesi için ilk başvuruda kabul edilirken bazı bankalar da müşterilerinin bu taleplerini kabul etmemektedir. Bu durumda bağlı olunan ilçe kaymakamlıklarına gidilmesi ve buralarda çalışmakta olan “Tüketici hakem heyetleri” ne başvuruda bulunulması gerekmektedir.

3000 TL’ ye kadar olan masraflar için kaymakamlıklara başvuruda bulunulurken 3000 TL’ den fazla olan masraflar için Tüketici Mahkemesi’ ne başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu kurumlara yapılan başvurular kurumların yoğunluğuna göre değişen zamanlarda sonuç vermektedir. Kaymakamlıklardan birkaç hafta içerisinde yanıt gelecektir ve bu zarflar içerisinde başvuruların onaylanıp onaylanmadığı hakkında bilgi olacaktır. Yapılan başvuruların büyük çoğunluğunun onaylanmış olduğu düşünülürse sizin de masraf iadesi başvurunuzun reddedilmesi için bir neden görünmemektedir.

Bu arada; masrafların kolaylıkla geri alınması gibi içeriklerle bazı kurnazlar tarafından insanların telefonlarına mesajlar atılmaktadır. Yukarıda anlatılan bilgiler kullanılarak kolaylıkla dosya masrafı ve diğer haksız masraflar bankalardan geri alınabilecektir. Araya aracı kişileri sokmadan, dolandırıcılara bulaşmadan kendiniz, yukarıda anlatılan işlemleri uygulayarak kredi masraflarınızı geri alabileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu