Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli? İnce Detaylar

Konut kredileri, özellikle günümüz şartlarında orta gelirli kişilerin ve ailelerin ev satın alabilmeleri için en sık başvurdukları finansman yöntemleridir. Hayatlarını doğrudan etkileyecek, gerek kredi kullanımı ve ev alımı sırasında gerekse alınacak kredinin geri ödeme süreci bakımından.

Tüketicilerin kredi alma fikirleri oluştuktan sonra kredileri değerlendirme aşamasında özellikle dikkat ettikleri parametreler, kredilerin faiz oranları olmaktadır. Fakat faiz oranlarının dışında kullanılan krediler için geçerli olan ve ödenmesi gereken masraflar da kredilerin faiz giderleri gibi kişilerin cebinden çıkacaktır. Kredi sözleşmesinde banka tarafından daha sonra talep edilecek olan kredi masrafları ve diğer giderlerin iyice analiz edilmiş olması, daha sonra doğabilecek sorunların önüne geçecektir ve kişilerin daha sonra bu gibi masraflar altında zor durumda kalmamalarını sağlayacaktır.

Devamlı Çalıştığınız Bankaları Tercih Edin
Kredi görüşmeleri sırasında bankalar, belirlemiş oldukları katı geri ödeme ve kredi koşullarının arkasında durmakta ve bu koşulların değiştirilmesi için genellikle bir çaba içerisinde bulunmamaktadırlar. Kredi alabilmek için bankayla görüşme halinde olan kişi ile banka arasında geçen görüşmede bankalar güçlü olan taraflar olduğu için şartlarının kabul edilmesini ya da kredi vermeyeceklerini diretebilmektedirler. Bu konu için de kredi alacak olanların piyasada faydalanabilecekleri bankalardan çoğuna başvurmaları ve şartlar konusunda en esnek davranan bankayla çalışmaları kendi faydalarına olacaktır.

İmzayı Atmadan Önce Tüm Detayları Mutlaka İnceleyin
Daha önce belirtildiği gibi yalnızca düşük faiz oranları kredilerin kullanımı ve geri ödenmesi için sağlanması gereken parametre değildir bunun yanında birçok daha değişken, kredi kullanımının diğer kredilere göre daha avantajlı ya da dezavantajlı olmasını belirlemektedir. Kredi kullanım sözleşmeleri standart olduğu için üzerilerinde bir değişim yaptırılamayabilir fakat kredi kullanacak olan istekliler, bilgi formunda yer alan ve kendilerine ödetilmek istenen kalemleri, örneğin sigorta gibi, görebilmektedirler. Aynı zamanda kredi kullanacak olanlar, kredilerini vadesindeyken ya da erken kapatma durumunda başlarına ne geleceğini bilmeleri, fek yazısı masraflarını, avukatlık ücretleri gibi masrafları daha önceden öğrenmeleri, daha sonra oluşabilecek olası sorunların önüne geçecektir. Dediğimiz gibi kredinin diğer bankaların sunduğu kredilere oranla daha düşük faiz oranına sahip olması, diğer kredilerin kullanılma durumundan daha avantajlı olacağı anlamına gelmemektedir. Eğer mümkünse, konut kredisi gibi ciddi tutarların altına imza atılacak kredilerde, işin uzmanı kişilere danışarak kredilerin alınması ve sözleşmelerin imzalanması herkesin yararına olacaktır.

Geri Ödeme Sürecini İyi Ayarlayın: Konut kredisi gibi kredilerin kullanımı sırasında, kredi taksitlerinin hane bireyleri üzerinde oluşturduğu yükün dengelenmesi gerekmektedir. Kredilerin taksitleri hane bireyleri üzerinde baskıya neden olmamalı ve rahat bir geri ödeme süreci geçirmelidirler. Zaten kredi veren kurumların birçoğu da kredi aylık taksitlerinin hane halkı toplam gelirinin yarısını geçmemesine özen göstermektedir

Uzun Vade Aylık Düşük Ödemeler: Düşük taksit avantajını sağlayan unsurlardan en önemlisi kredi vadesinin uzun olmasıdır. Geri ödeme süresinin uzun olması, aylık geri ödenmesi gereken tutarların daha az olmasına neden olacaktır. Aylık olarak ödenmesi gereken tutarın düşmesi, borcun daha uzun sürede kapatılması anlamına gelmektedir.

Dosya Masrafı ve Komisyonlara Dikkat
Faiz oranlarının düşük olması, alınacak kredinin diğer kredilere kıyasla daha avantajlı olacağı anlamına gelmemektedir. Kredinin alımından sonra kişilerin ödemek durumunda kalacakları dosya masrafı, komisyon gibi masraflar kredinin maliyetine eklenmektedir. Krediler arasında karşılaştırma yapılırken yalnızca kredilerin faiz oranlarını değil, kredilerin kullanılması durumunda kişilerin karşı karşıya kalacak oldukları masrafları da değerlendirmeleri gerekmektedir. ancak bu durumların sağlanmasıyla sağlıklı bir kredi kullanım ve kredi geri ödeme dönemine erişilebilir. Kullanım sırasında oluşacak masraflar kadar kredinin kullanımı sonrasında oluşacak masrafların da tespit edilmesi elzemdir.

Banka Seçimini İyi Yapın; Kişilerin ödeyebilecek oldukları aylık kredi tutarlarını daha önceden belirlemeleri, alternatif kredi fırsatları arasından kullanacak oldukları krediyi seçmelerinde kendilerine faydalı olacaktır.

Banka Evin Değerinin Ne Kadarını Veriyor?
Aynı zamanda bankalar, kredi kullanılarak alınmak istenen evler için evlerin değerinin %70 ile 75’ i kadar kredi oluşturmaktadırlar. Bu oran, kişilerin daha önceki kredi ödeme performanslarına göre artış gösterebilmekte ya da düşük yaşayabilmektedir.

Banka Banka Gezin
Konut kredisi kullanma niyetinde olanların ilk gittikleri bankalardan kredi kullanmaları yanlış olacaktır. Piyasadaki ulaşabilecekleri tüm bankalara giderek tümünden kredi teklifi almaları ve daha sonrasında aldıkları bu teklifler içerisinden en çekici olanı değerlendirmeleri hem kredinin geri ödemesi süresince olası sorunların yaşanmasının önüne geçecektir, hem de ödenmesi gereken faiz oranı ve diğer masrafların minimize edilmesini sağlayacaktır.

Kişilerin halihazırda ödemekte oldukları krediler, düzenli aylık gelirleri gibi değişkenler, alabilecek oldukları konut kredileri sınırlandırmaktadır. Bu nedenle piyasadaki tüm kredilerin değerlendirilmesi ve kişilerin kendilerine uygun olan kredi fırsatlarından faydalanmaları gerekmektedir.

Yakın ya da uzak gelecekte konut kredisi kullanacak olanların şimdiki finansal hareketlerine dikkat etmeleri kendi faydalarına olacaktır. Mevcut kredi ödemesi bulunanlar, kredi ödemelerinde üst üste 2 ay gecikme yaşarlarsa bu temerrüt oluşmasına neden olacaktır ve devamında yaşanabilecek 3. Bir gecikmede kişilerin değiştiremeyecekleri ya da kaldıramayacakları kanuni işlemler başlatılacaktır. Bu gecikme durumları daha sonraki kredi başvurularında da kişilerin karşısına engel olarak çıkacak ve kredi almaları zorlaşacaktır.

Deprem Sigortası (DASK) ve Hayat Sigortası Zorunlu Mu?
Konut kredisi alınırken kişilere yaptırılan sigortalar; konut sigortası, hayat sigortası, deprem sigortası(DASK) olmaktadır. Kişilere konut kredisi kullandırılırken yaptırılması zorunlu olan sigorta yalnızca deprem sigortası olmaktadır çünkü tapu dairesinde deprem sigortası bulunmayan evler için alım satım işlemleri gerçekleşmemektedir. Fakat hayat sigortasında bir zorunluluk bulunmamasına rağmen kredi kullanan kişilere yaptırılması dayatılmaktadır. Bunun kredi kullanan kişilere getireceği ek masraf aslında getirdiği faydayla kıyaslandığında çok da büyük olmamaktadır. Örnek vermek gerekirse kredi kullanan kişi hayat sigortası yaptırmış ve kredi ödemeleri devam ederken vefat etmişse kredinin geri kalan borçları sigorta fonu tarafından ödenmektedir. Yani kişilerin vefat etmeleri durumunda kredinin geri ödemeleri ailesine kalmamakta ve sigorta fonu tarafından karşılanmaktadır. Hayat sigortasıyla konut sigortasının zorunlu olmadığı ama faydalı ve yaptırılabilir olduğunu unutmayın.

Kredi Masrafları Bir Kerelik Mi Yoksa Her Ay Mı Ödenmeli?
Konut kredisi kullanan kişilerin ödemeleri gereken masraflar kredi kullanımı anında oluşabildiği gibi kredi kullanımı sırasında da meydana gelebilmektedir. Kredi kullanımı sırasında oluşan masraflar o anda bir sefer ödenir. Dosya masrafları, kredi oluşturulurken bir defa ödenir ve ödemelerin devamının gelmesine gerek yoktur. Hayat sigortası gibi masraflar da kredinin vadesi boyunca ödenmesi gereken masraflar arasındadır. 6 yıl vadeli kullanılan bir konut sigortası için hayat sigortaları her yıl yenilenmelidir ve her yıl yeni bir masraf gideri anlamına gelmektedir.

Yukarıda verilen bilgiler ışığında konut kredi almak isteyenler, artık tüm alternatifleri değerlendirecek ve alternatifler arasından en iyi olan seçeneği seçeceklerdir. Kredi kullanımı sırasında bir uzman görüşü almak yine de başvurulması gereken bir yöntem olarak hatırlanmalıdır.

Yorum yapın