İş ve Para Dünyası
Konut Kredisi ile Ev Almanın Avantajları Nelerdir?
Yazar: - 22 Temmuz 2018
226
0
Konut Kredisi ile Ev Almanın Avantajları Nelerdir?

Her kiracının aklında olan ve bir gün gerçekleştirmek istedikleri hayalleri vardır. Bu hayalleri kendi evlerine sahip olmak ve artık kiracı yaşantısından kurtulmaktır.

Ev sahibi olmak için birikimlerin ve tasarrufların yeterli olmadığı günümüzde, bankaların ev almak isteyenler için hazırladığı konut kredilerini kullanmak, ev alırken kullanılabilecek finans yollarının başında gelmektedir. Peki konut kredisi ile ev almak avantajlı mıdır?

Kirada Oturmak ya da Konut Kredisi Kullanmak
Ev sahibi olmayan kimselerin aylık düzenli olarak kiralarını ödemeleri gerekmektedir. Kira masrafları da öyle az da değil, aylık düzenli gelirin büyük kısmını kapsayan giderlerdir. Her ay düzenli olarak kira ödemesinde bulunurken evin sadece kullanım hakkını kiralamış oluyoruz. Ödediğimiz kiralar, uzun süre aynı evde kalsak bile bir yatırıma dönüşmüyor, aksine ev sahiplerinin yeni yatırımlarda bulunmalarını sağlıyor. Hal böyle olunca kirada oturan kişiler, ev sahibi olmak için konut kredisi çekme yoluna başvuruyorlar.

Konut kredilerinde ödenen tutar yıllara göre değişim göstermez ve sabit kalırken konut kiraları her yıl yurt içi üretici fiyat endeksi baz alınarak zam uygulamasına tabi tutulurlar ve artış gösterirler. Her yıl artacak şekilde ödenen kiralar, uzun süre sonra bile bir anlam ifade etmezken konut kredisi ödemeleri sonunda kredi kullanılan ev kişilerin mülkiyetine geçmektedir.

Konut Kredisi Alırken Hesaplanması Gerekenler
Aslında kira öder gibi konut kredisi taksiti ödemek mümkün olmaktadır. Konut kredisi kullanmak için öncelikli olarak kredi kullanılacak evin bulunması gerekmektedir. Kişilerin bütçelerine uygun, satın almaları ve kredi kullanmaları durumunda altından kalkabilecekleri ve bankanın kredi oluşturmada bir sorun görmeyeceği evleri bulmaları gerekmektedir. Kredi kullanılacak olan evin bulunmasından sonra banka bu evler için ekspertiz değerlerinin maksimum %80’ i kadar kredi oluşturmaktadır. Yani %20’ lik kısmın hazırda bulunuyor olması ya da başka yöntemlerle temin edilmesi gerekmektedir. %80’ lik kredi kısmının alınabilmesi için bazıları arabalarını ve değerli madenlerini satarken bazıları da ihtiyaç kredisi alarak bu açığı kapatmaktadırlar. Aslında yapılması ve uygulanması gereken, ev alma fikrinin ilk oluştuğu andan itibaren düzenli bir şekilde birikim yapılmaya başlanmasıdır. Düzenli şekilde yapılan birikimlerle bankadan alınamayacak olan %20’ lik kısım biriktirilebilecek ve istenen konutlar sorunsuz bir şekilde alınacaktır. 100 bin TL’ lik bir evin satın alınabilmesi için 20 bin TL’ lik kısmının nakit olarak hazır olması gerekmektedir. Bankadan bu ev için maksimum 80 bin TL alınabilecektir ve daha önce biriktirilmiş olan 20 bin TL ile alış işlemi sorunsuz şekilde gerçekleştirilecektir.


Kira Öder Gibi Konut Kredisi Kullanmak
Konut kredilerinin vadeleri 10 yıldan 25 yıla kadar uzayabilmektedir. 10 yılda geri ödenmek üzere alınan bir konut kredisinde hem fazla bir faiz ödenmemiş olacak hem de kira öder gibi ev sahibi olunmuş olacaktır. Aynı zamanda evlerin fiyatı her yıl artış gösterirken ödenmesi gereken kredi taksiti sabit kalacaktır. Vade sonunda kredi kullanan kişiler evlerin gerçek sahipleri olurken kirada oturmaya devam eden kişiler her yıl zamlanan kiralarını ödemeye devam edeceklerdir ve aradan geçen zaman içerisinde konut kredisi kullanarak ev alan kişiler gibi evlerin sahibi durumunda olmayacaklardır.

  • Konut kredisi alarak ev sahibi olanlar, kredi alımı sırasında bankayla belirlemiş oldukları kredi taksitlerini sabit şekilde ödemeye devam ederler.
  • Kredi vadesi sonunda evlerin sahipliği kredi kullanan kişilere ait olur.
  • Her yıl evlerin değerlerinde artış yaşanırken kiralar da buna paralel olarak artar.
  • Evler, kredi kullanılarak alındığında kredi kullanılan yıldaki fiyatından satın alınmış olur ve kredi sonunda evin değeri artmış durumdadır.

Kirada oturan kişilere imkanları varsa konut kredisi kullanarak ev sahibi olmalarını önermekteyiz. Bu önerimizin nedenlerini yukarıda uzun uzun anlattık. Konut kredisi kullanmadan önce kişiler, kendi düzenlerini bozmayacak ve zorlamayacak fiyatlarda evleri bulmaları ve bankanın bu evler için kredi vermede bir mani görmemesi gerekmektedir. Konut kredisi almadan önce tüm hesaplamaların yapılması ve tüm alternatiflerin değerlendirilmiş olması, kredi kullanacak olanların rahat bir geri ödeme sürecine erişmelerini sağlayacaktır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ